Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Info ikona
prsa

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.

Kamila Žižková | 13. 03. 2023

Dvaačtyřicetiletá pacientka, říkejme jí paní Nováková, si loni v lednu při sprchování nahmatala v prsu bulku. Ne že by se samovyšetřovala – prostě rukou zavadila o prso a něco tam ucítila. Bylo to velké asi tři centimetry. Čekala pár měsíců, jestli se to samo nevstřebá, třeba po menstruaci? Nevstřebalo. Když se konečně nechala vyšetřit na mamografu, začal měsíční maraton plný vyšetření a zakončený operací. Do půl roku následovala operace gynekologická – hysterektomie neboli odstranění dělohy, protože tu bylo riziko, že se nádor objeví i zde. Paní Nováková je stále v léčbě, má se dobře, ale vyhráno ještě nemá. Její příběh tu nepíšu proto, abych vás strašila, ale abych vám dodala odvahu a důvod provádět samovyšetření opravdu pravidelně každý měsíc. Faktem totiž je, že (podle průzkumu na loono.cz) na většinu bulek v prsu si ženy přijdou samy, a dalších 30 % najdou jejich partneři. Tak na nic nečekejme! Čím dřív se problém zachytí, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

Mohlo by se vám líbit

Prsa jsou považována za znak feminity. Některé ženy o ně ale kvůli rakovině přijdou...

Měsíc říjen je celosvětově připomínán jako měsíc boje proti rakovině prsu. A my se rozhodli zaměřit na jednu specifickou část – na sebevědomí žen po ablaci, tedy jak ženy přijímají své nové já, bez prsu/prsou.
marianne.cz

Sedm tisíc žen ročně

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá. Ročně se u nás jedná o téměř sedm tisíc pacientek. Nejohroženější skupinou jsou ženy po čtyřicátém roku věku, ale týká se i daleko mladších žen. Včasná diag­nóza výrazně zvyšuje úspěšnost léčby, a proto bychom samovyšetřování neměly podceňovat. Zejména pokud máme rakovinu prsu v rodině. A kdy se samovyšetřováním prsou začít? Já ho doporučuji každé ženě po dosažení dospělosti. Důležité je nepřestat s ním ani v těhotenství a při kojení, kdy se nádor může projevovat stejně jako zánět prsu.

Jak správně samovyšetření provádět? Zařaďte samovyšetření do své rutinní péče o sebe sama, nejlépe každý měsíc. Potřebujete k němu jen zrcadlo a pár minut času. Nejlepší je provádět ho pátý až desátý den po začátku menstruace, později totiž bývají prsa příliš citlivá. Pokud se vás už menstruační cyklus netýká, stanovte si kterýkoli den v měsíci a udělejte si třeba upomínku v mobilu.

Postavte se před zrcadlo a prohlédněte si prsa s rukama podél těla a pak s rukama nad hlavou. Potom začněte prsa prohmatávat jemnými krouživými pohyby bříšek prstů směrem od bradavky až k podpaží a hrudní kosti, nebo naopak od krajů prsu směrem k bradavce, nejdřív jemným a poté silnějším tlakem. V podpaží a pod klíční kostí kontrolujeme, jestli nejsou zvětšené mízní uzliny. Nakonec bradavku jemně zmáčkneme, abychom odhalily případný výtok. Do samovyšetření prsu můžete zapojit i partnera

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché kroky, jak se chránit před rakovinou děložního čípku

V průměru každý den zemře v České republice jedna žena na rakovinu děložního čípků. Často zbytečně, protože nemoci lze díky pokrokům medicíny ve většině případů předejít. Jak se tedy před rakovinou děložního čípku můžeme chránit?
marianne.cz

Základní rada: nepanikařit

Co při samovyšetření hledáme? Nemusí se nutně jednat jen o bulku. A ne každá bulka znamená rakovinu. V prsu se mohou objevovat cysty nebo fibromy, které buď samy zmizí – nejčastěji po menstruaci –, nebo se jen hlídají. Všímáme si bou­liček, různých vyklenutí, barvy kůže nebo jejího vtažení, svědění, ekzému, změn na bradavkách, jako je třeba vpáčení bradavky, výtok nebo zduření. Dále také celkového tvaru prsu nebo žilní kresby. Někdy pacientky chodí s tím, že si v prsu nahmataly „zrníčka“. Mléčná žláza může na omak připomínat kukuřici v plechovce a tento stav je v pořádku.

Doufáme, že k tomu nikdy nedojde, ale co když si něco najdete? Rada číslo jedna – nepanikařte! Jak už jsem zmínila, ne každá změna na prsu znamená rakovinu. Až v 80 procentech případů se nejedná o nic vážného. Pokud máte pochybnosti, navštivte lékaře, který vás odešle na specializované pracoviště.

A každopádně využívejte možnosti jít na ultrazvuk nebo mamograf. Zatímco u velmi mladých žen je prsní žláza přehlednější na ultrazvuku, zhruba od 40 let je dobré absolvovat mamograf (od 45 let na něj máte nárok jednou za dva roky zdarma). Důvodem je to, že ve středním věku se prsní tkáň redukuje a vazivo a prsní žláza jsou nahrazovány tukem. Až si budete plánovat termín mamografu, myslete na to, že nejlepší je absolvovat ho co nejdříve po skončení menstruace, kdy jsou prsa méně citlivá.

Mohlo by se vám líbit

Nepodceňujte prevenci rakoviny kůže

Jde o největší orgán, a přesto na něj většina lidí zapomíná. Řeč je o kůži, o kterou bychom se měli náležitě starat, a především nezapomínat na důležitou prevenci. Co tedy udělat pro to, aby naše kůže zůstala zdravá?
marianne.cz
Zdroj článku