Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kosmetika bez vody: Trend, nebo budoucnost?

Info ikona
Kosmetika bez vody

Schválně si přečtete složení svých oblíbených kosmetických produktů. Ve výčtu ingrediencí najdete na prvním místě vodu. Ale možná to bude brzy minulost. Trend kosmetiky bez vody pleti sluší, a navíc nabízí ekologický benefit jako bonus.

Markéta Vörös | 18. 05. 2021

Koncept „krásy bez vody“ k nám přišel z východu, konkrétně z Jižní Koreje, kde se posledních pět let těší obrovské popularitě. Západní svět ale začal tomuto fenoménu přicházet na chuť teprve nedávno.

Já se s tímhle typem kosmetiky poprvé setkala v roce 2019. Pamatuji si, jak jsem seděla s Klárou Rott, zakladatelkou stejnojmenné značky, v jednom pražském lahůdkářství a ona mi zapáleně vyprávěla o své kosmetice. Byla jsem trochu na vážkách, produktů s příběhem typu „konvenční značky se mi nelíbí, tak jsem si založila vlastní“ mi rukama prošly desítky. A ne vždy jsem skákala radostí.

Tohle byl ale úplně jiný level. Seznámení se značkou, která dala místo vody přednost rostlinným olejům, mě nadchlo. Kromě Kláry Rott jsem brzy objevila i korejskou Whamisu sázející na fermentování rostlin. Byl to pro mě bod zlomu. Chvíle, kdy jsem začala přírodní kosmetiku vnímat úplně jinak.

Mohlo by se vám líbit

Co potřebujete vědět

Na začátek je třeba vysvětlit, že voda je nejběžnější přísadou v kosmetice – najdete ji téměř v každém produktu. Proč? Je dostupná, levná, efektivně rozpouští aktivní látky a používá se pro zlepšení konzistence a roztíratelnosti produktu. Ovšem, kde je voda, tam je život… a taky bakterie. Což je důvod, proč se do kosmetiky přidávají konzervanty, které jejich výskytu zabraňují.

Výsledkem je zajímavý paradox – voda použitá v kosmetice může pleť vysušovat. Smývá pokožkou vyplavované přirozené oleje a tím ji trochu paradoxně zbavuje hydratace. Kosmetické společnosti proto musejí do složení následně přidávat extra hydratační složky, jako jsou kyselina hyaluronová, glycerin, skvalan, bambucké máslo nebo urea. Zvláštní, že? A není vůbec nejlepší se vodě v kosmetice vyhnout?

Mohlo by se vám líbit

Omlazující květiny

Co si vlastně pod pojmem „krása bez vody“ představit? Nejprve se vám asi vybaví aktuálně tolik populární oleje – ty logicky žádnou vodu neobsahují. Kosmetika bez vody si ale zaslouží vaši pozornost už proto, že nabídka je aktuálně dostatečně široká. Zdaleka nejde jen o oleje, najdete v ní produkty od čisticích balzámů, exfoliačních prášků či masek přes tělová másla a krémy až po vlasovou a dekorativní kosmetiku.

Čím přesně je voda nahrazena? „U nejkvalitnější kosmetiky se voda nejčastěji nahrazuje hydroláty, tedy květinovými vodami, nebo třeba šťávou z aloe vera. Nejdůležitější je, v jaké koncentraci hydroláty jsou. Silná koncentrace mívá pro pleť značný přínos, neboť se do ní dostávají aktivní látky z mateřské rostliny, ze které jsou vyrobeny,“ prozrazuje Klára Rott.

Mohlo by se vám líbit

Home office a planeta na suchu

Proč se vlastně tolik vyplatí vyhledávat produkty bez vody? Samozřejmě především pro výjimečné složení a benefity, kterých se dočkáte. Pokožka je po aplikaci hydratovaná, svěží, přirozeně vyhlazená a rozjasněná. Zkusit byste měli především produkty s květinovými vodami z růže (omlazuje), levandule (zklidňuje), rozmarýnu (snižuje zánětlivé reakce), aloe vera (hydratuje) nebo třeba opuncie – té se pro její vypínací vlastnosti dokonce přezdívá přírodní botox.

Je voda v produktech opravdu nutná, anebo se obejdeme bez její přítomnosti? Možná vám v rozhodování pomůže i znalost trochy čísel. Průměrný člověk žijící v západním světě spotřebuje kolem 140 litrů vody denně. A pravidelnými homeofficy toto číslo stále narůstá.

Asi je nám všem jasné, že když to jde, je lepší vodou šetřit. I proto se velké společnosti jako L’Oréal, Unilever a Procter & Gamble postupně snaží snížit spotřebu vody o desítky procent. A o něco menší, nezávislé značky bojkotují používání vody úplně. Tento přístup má přesah i do dekorativní kosmetiky. Značka Pinch of Colour nabízí kompletní sortiment bez vody. Make-up můžete vybírat ze šesti odstínů, rtěnky ze dvanácti. Dánská Kjaer Weis zase minulý rok uvedla na trh make-up, v jehož složení najdete na prvním místě heřmánkovou vodu. Podobnou cestou jde i populární značka Vapour. Bez vody jsou produkty na tváře a rty, zbytek portfolia obsahuje pouze 3 % vody.

Produkty bez vody, které musíte vyzkoušet

Zeptali jsme se zakladatelek českého obchodu Flowbase - Adrei a Anity, které se zaměřují na primárně na kosmetiku bez vody, na několik otázek.

Jaké benefity má pro naši pokožku kosmetika, která je bez vody?

Poskytuje pleti vyživující látky v mnohem koncentrovanější formě. Bývá šetrnější k pleti i životnímu prostředí. Dokonce ušetříte, protože v konvenční kosmetice může voda ve funkci výplně tvořit až 80 % obsahu a je nutné ji chemicky konzervovat. Pokud namísto vody využijeme celý obsah výrobku pro funkční suroviny, tak se pleti dostane více výživy. Díky tomu stačí aplikovat menší množství a budeme mít i nižší spotřebu obalových materiálů.

Čím se nejčastěji voda nahrazuje?

Kosmetika bez vody bývá většinou založená na olejové bázi, kterou doplňují další extrakty a vitamíny. Je třeba mít na paměti, že zde velkou roli hraje kvalita použitých surovin, proto je dobré hledat kosmetiku s bio certifikáty, neboť zde je velká pravděpodobnost, že suroviny budou mít vysokou výživovou hodnotu.

Je vhodná pro všechny typy pleti?

Rozhodně, kvalitní bio kosmetika bez obsahu vody by měla kombinovat funkční suroviny, tak aby pleti skutečně prospívaly. Je dobré použít produkty, které jsou určené pro Váš typ pleti.