Pro krásné oči – zvedněte víčka
Úpravy a operace očních víček z kosmetických důvodů patří mezi nejčastější operace v estetické chirurgii vůbec. Kdy je na ně správný čas a je tento typ operace vhodný pro vás?
Po čtyřicítce dochází k postupným změnám všech vrstev kůže víček. Víčka ztrácí elasticitu, ochabují a výsledkem takto probíhajících změn může být vznik nadbytečného množství kůže. Mluvíme o tzv. dermatochalaze. Tento problém se týká především horních víček. Oči se tímto pomalu uzavírají a ztrácí pod nánosy kůže a tuku, což v žádném případě nepůsobí esteticky a navíc je právě tento problém jedním z důvodů, který vede kroky žen do ordinací estetických chirurgů. Pozor ale na jejich výběr, při správně stanovené diagnóze můžete ušetřit a tento zákrok nechat uhradit pojišťovnu.
Jak vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých v pražské motolské nemocnice MUDr. Milan Odehnal, MBA: „ Přebytek uvolněné a přes okraj víček převislé kůže působí svému nositeli potíže při otvírání víček a omezuje i zorné pole vidění. Žena se snaží víčka nadzvedávat pomocí obočí nebo i prstů. Tyto obtíže mohou později způsobovat i podráždění očí a být příčinou opakovaných zánětů spojivek. V létě dochází také k nepříjemnému nadměrnému pocení víček. U některých pacientů se problém projevuje únavou, mrzutostí a u někoho vnímavějšího i psychickými problémy. Všemu dominuje samozřejmě problém kosmetický. Užší oční štěrbina, ospalý vzhled, neestetická nakrčená kůže víček a další příznaky vadí právem mnoha ženám.“
Jak se shodují odborníci, zpočátku je možné postupovat konzervativně a to různými masážemi, používáním krémů a mastí, zkusit lze speciální oční cviky, atd. Tyto postupy bohužel málokdy něco trvale ovlivní. Odehnal proto dodává: „Plastická úprava horních víček neboli blefaroplastika je prokazatelně účinným a efektivním zákrokem. Spočívá v odstranění nadbytku kůže prolabujícího tuku a estetickým vytvarováním oční štěrbiny. Cílem operace je tedy nejen zlepšení vzhledu pacienta, ale i obnovení funkce víček.“
Je důvod se takového výkonu obávat? Odborník potvrzuje, že nikoliv. „Operační zákrok se provádí v místním umrtvení a celý zákrok trvá asi půl hodiny. Operační ranka je sešita jemným šicím materiálem a oční štěrbina je optimálně vytvarována. Klidový režim, chlazení v okolí operačních ran a tlumení ev. bolesti jsou nejúčinnějším prostředkem ke zdárnému několikadennímu pooperačnímu zhojení. Definitivní posouzení operace je možné provést cca za 2 měsíce od zákroku.“
Ovšem je tu i další možnost, jak si omladit obličej a zlepšit vidění. Jde o zákrok, který se nazývá blefaroplastika dolních víček a tato operace má výhradně kosmetický cíl, který spočívá v mírném zkrácení a povytažení víček, někdy s částečným odstraněním tukových prolapsů(„boule“ pod víčky), které jsou přes kůži viditelné. Odborník uklidňuje: „Efektivita uvedených zákroků u víček je velmi vysoká. Patří mezi tzv. rejuvenační zákroky kdy dosáhneme určitého „omlazení“ okolí víček a obličeje. Často pozvedneme sebevědomí pacientů a pomůžeme jim se radostněji dívat na svět.“
Pokud tedy máte pocit, že se vám zužuje úhel vidění, že potřebujete delší dobu na to, abyste se soustředila pohledem na jediný cíl, či další problémy, nenechávejte je bez dalšího sledování. Ideální čas na výše uvedené zákroky jsou právě mezi čtyřicátým a padesátým rokem věku. Navíc se může váš stav postupně opět zhoršovat a může dojít k indikaci reoparace, která už ale ve vyšším věku nemusí být hrazena. Nenechte si ji tedy proklouznout mezi prsty.
Autorka textu: Klára Kotábová