Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Rozdíly mezi přírodní, bio, veganskou, clean a fairtrade kosmetikou, které byste měli znát

Info ikona
Kosmetika

Rozpoznat, zda naše oblíbená kosmetika obsahuje látky, které budou pro nás skutečně prospěšné, může být někdy složité. Proto vám přinášíme návod, jak se vyznat v nejrůznějších označeních kosmetiky a jaká loga se vyplatí u produktů sledovat.

Eliška Vrbová | 11. 10. 2022

Neexistuje žádná právní definice nebo podmínka, co musí produkt splňovat, aby byl označený jako bio, veganský nebo přírodní. Jediným nutným požadavkem pro výrobce je zveřejnit na obalu seznam jednotlivých složek podle INCI (International Nomendature of Cosmetic Ingredients), tedy mezinárodního názvosloví kosmetických ingrediencí. Složky jsou na obalu vypsané podle jejich obsaženého množství od nejvyššího po nejnižší.

Nicméně leckdy je pro běžného zákazníka složité vůbec rozpoznat, o jakou látku se vlastně jedná. Ingredience jsou totiž napsané v odborném jazyce, tím pádem například voda není water, ale aqua. Naštěstí existují různé online kosmetické slovníky, jako je například Paula's Choice, nebo aplikace, které vám po naskenování čárového kódu produktu s jeho složením poradí.

Mohlo by se vám líbit

Kosmetika bez vody: Trend, nebo budoucnost?

Schválně si přečtete složení svých oblíbených kosmetických produktů. Ve výčtu ingrediencí najdete na prvním místě vodu. Ale možná to bude brzy minulost. Trend kosmetiky bez vody pleti sluší, a navíc nabízí ekologický benefit jako bonus.
marianne.cz

Přírodní produkty

Pod tento velmi často užívaný přívlastek se v kosmetice schová mnohé. Označení přírodní (natural) lze totiž použít, pokud produkt obsahuje i pouhé 1% přírodních, rostlinných či minerálních složek. Nejlepší způsob, jak poznat, zda se jedná o skutečně přírodní produkt, je zkontrolovat složení. Rostlinné výtažky by měly být na prvních místech a syntetické látky naopak na posledních. Nejjednodušší je však vybrat si konkrétní značku, která obsah přírodních složek uvádí jasně a srozumitelně. Stoprocentně přírodní kosmetiku poznáte také podle toho, že bude mít značně kratší dobu trvanlivosti. Pokud je na produktu logo The Soil Association’s Cosmos Natural , výrobce garantuje, že produkt neobsahuje geneticky modifikované ingredience, sporné chemikálie, parabeny, ftaláty, uměla barviva a parfémy.

Bio (ekologické) produkty

Aby mohl být produkt považován za bio, stačí, aby obsahoval naprosto nepatrné množství organických složek. Proto je, stejně jako u přírodních produktů, dobré sledovat, zda je na obalu logo Soil Association Organic. To zaručuje, že výrobce používá udržitelné a ekologicky pěstované ingredience a netestuje produkty na zvířatech. Kosmetika s tímto logem neobsahuje škodlivé chemikálie, nano částice, parabeny, syntetická barviva a umělé parfémy. Některé složky, jako je voda, sůl nebo jíl, ovšem ani být organické nemohou.

Vegan

Nejrychlejší způsob, jak zjistit, zda je produkt veganský, je najít logo Vegan Society. To potvrzuje, že produkt neobsahuje žádné látky živočišného původu či vedlejší zvířecí produkty a nic z toho ani nebylo použité ve výrobním procesu. Výrobek ani v něm obsažené ingredience navíc rozhodně nebyly testovány na zvířatech. Další logo důležité pro veganskou kosmetiku je takzvaný Leaping Bunny. Je to jediný mezinárodně uznávaný symbol zaručující, že během výroby kosmetického produktu nedošlo k testování na zvířatech. Evropská unie testování na zvířatech striktně reguluje, zatímco například v Číně zákon testování vyžaduje, což znamená, že všechny produkty tam prodávané jsou stoprocentně testované na zvířatech.

Označení vegan však neznamená, že živočišné látky jsou automaticky nahrazené rostlinými. Vegan produkty mohou stále obsahovat umělé látky vyrobené v laboratořích. Obvyklé složky ze zvířecích zdrojů jsou glycerin, kolagen, želatina a retinol. Vegan Society doporučuje i vyvarovat se látkám, jako je perleť, hedvábí, gel s hlemýždím extraktem, bílkoviny, karmín (E120), lůj nebo lanolin.

Info ikona
Kosmetika

Clean produkty

Obecně řečeno, "čisté" produkty neobsahují sulfáty, silikony, ftaláty, parabeny, pesticidy, ropné deriváty, umělá barviva a syntetické parfémy. V Evropské unii musí výrobce zveřejnit všechny potenciální alergeny obsažené v koncentraci vyšší než 0,01%. Tyto ingredience jsou většinou napsané kurzívou na konci složení produktu.

Fairtrade produkty

Označení fairtrade zákazníka ujišťuje, že zejména rostlinné extrakty typu kokosový, arganový, meruňkový či mandlový olej výrobce zakoupil za férovou cenu. Lokální farmáři, kteří pěstují plodiny v malém množství, tak dostanou dlouhodobě udržitelnou mzdu. Tyto produkty také zajišťují podporu projektům, jako je čistá pitná voda či zlepšování zdravotnictví. Fairtrade výrobky by rovněž měly být označené logem.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén clean beauty aneb Proč používat kosmetické produkty, které nejsou toxické

Zatímco v supermarketu pečlivě zkoumáme každou etiketu, složení kosmetických produktů přehlížíme. A tak v naší kosmetické taštičce končí produkty, které si nás získaly svou výdrží, líbivým obalem nebo všeobecnou popularitou. Není ale na čase změnit pravidla hry a líčit se produkty, které jsou netoxické a nemůžou našemu tělu jakkoliv ublížit?
marianne.cz
Zdroj článku