Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Byt

Byt inspirovaný lodní kajutou

Info ikona
Lodní kajuta

Malý městský byt potřeboval rekonstrukci. Bylo ale velkým překvapením, když se architekti ze studia MKCA rozhodli inspirovat designem parníků z poloviny 20. století a interiér navrhli jako jeden multifunkční prostor.

Promotion
Promotion
Terezie Benoni | 2. 05. 2021

Dnes navštívíme jeden netradiční americký byt, který se pod taktovkou architektů ze studia Michael K Chen Architecture proměnil v lodní kajutu. Nechali se inspirovat nejen lodní dopravou ale také architektem Le Corbusierem a jeho vizí, že architektura nemá mít pouze praktickou funkci, ale především estetickou. Oba tyto faktory se jim podařilo skloubit na jedničku a jejich moderní městský byt je variabilní, efektivní a elegantní. Malý byt slouží k prázdninovému pobytu pro pár a jejich dospělé děti. Proto lze snadno transformovat z prostorného bytu s jednou ložnicí v byt rozdělený na dvě ložnice. Hlavním cílem architektů bylo zefektivnit stávající byt, pečlivě promyslet jednotlivé zóny a zbavit se zbytečností.

Nafukovací prostor

Když do bytu vejdete, ocitnete se ve vstupní hale, kterou lemují dva veliké hliníkové objemy, z nichž každý ukrývá jednu koupelnu a veliké úložné prostory. Pomáhají tak utvářet jednotlivé soukromé zóny. Když se všechny skládací prvky rozloží, mohou na tomto malém prostoru vzniknout dvé ložnice, dvě koupelny, kuchyně, šatna a posezení. Docílíte toho tak, že se jídelní stůl sklopí a vytvoří místo pro skládací postel. Ložnice od sebe odděluje posuvná stěna se zabudovanou televizí. Většina prvků v interiéru byla vyrobena na zakázku z prefabrikovaných materiálů ze starých jachet. Aby byla iluze kajuty dokonalá, jsou veškeré prvky zabudované a zamaskované. Samotný výběr jednotlivých materiálů je fascinující. Najdeme zde leštěné kovy, kámen, luxusní látky jako mohér, samet nebo semiš. Současné moderní kousky byly smíchané s vintage předměty v teplých a hřejivých tónech, které kontrastují s chladnou modrou a šedou. Je to například pohovka Vuelta od Jaime Hayona. Důležitou roli sehrává také světlo, které vytváří na hlinkovém žebrování zajímavé efekty, podobně jako zabudovaná LED světla nad postelemi. Prosklená stěna bytu vede na soukromou terasu.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion