Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Devatenáctimetrový byteček je dobrým příkladem, jak je možné řešit nedostatek míst k bydlení ve větších městech

Info ikona
Devatenáctimetrový byteček je dobrým příkladem, jak je možné řešit nedostatek míst k bydlení ve větších městech

Život ve městě je rychlý a často chodíme domů jen přespat. Není proto potřeba mít na starosti velký prostor, ale stačí jen místo vhodné pro odpočinek s dostatečným soukromím. Jak může takový miniaturní byt vypadat?

Terezie Benoni | 29. 08. 2023

Rezidenční budova Liberdade se nachází v centru São Paula, kde sídlí největší japonská komunita za hranicemi jejich vlasti. Cílem architektů ze studia ALL Architecture bylo obnovit vazby mladých lidí k centru velkoměsta. Bez toho, aby byla narušena vazba s kořeny multikulturní a různorodé komunity, se pokusili vytvořit takovou formu bydlení, která jim pomůže tento cíl splnit. Vytvořili proto dva modelové byty, z nichž má jeden 19 m² a druhý 29 m². V tom menším se jim podařilo bez problémů propojit kuchyň, ložnici, koupelnu a obývací pokoj. Život obyvatel takového bytu by byl praktický a maximálně integrovaný do variabilního prostoru. Minimalizovaný byl kuchyňský prostor. Naproti němu je za skleněnou příčkou ukrytý sprchový kout, za závěsem je pak skryté umyvadlo a koupelnové skříňky. Multifunkčnost je v každém kusu nábytku. Postel funguje také jako pohovka, na čelo postele navazuje pracovní stůl.

Galerie: Budoucnost je v mini bytech
Mohlo by se vám líbit

Balkon jako další místnost

Na ploše bezmála třicet metrů čtverečních se architekti pokusili vytvořit jednotlivé zóny tak, aby byly opticky oddělené. Postel je proto umístěná v rohu a vytváří potřebnou intimní atmosféru. Postel je nižší ve stylu japonského futonu. Dřevěné prvky zase připomínají bambus a celkové vyznění interiéru je uklidňující. Linka je hned u vchodu do bytu v jednom lineárním bloku. Pracovní deska současně slouží jako jídelní stůl. Lamelový panel na opačné straně v sobě skrývá skříně a vchod do koupelny. Stejný panel vytváří i čelo postele. Ústředním prvkem je multifunkční lavice, která začíná v kuchyni a prochází celým bytem a má hned několik funkcí. Kromě úložných prostor nabízí místo k sezení a stává se z ní praktický odkládací stolek.  Vše podtrhuje balkon, který je místností navíc. Díky prosklené ploše je byt neustále zalitý denním světlem.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku