Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Pětičlenné rodině zrekonstruovali půdní bratislavský byt tak, aby měli soukromí, ale neztratili společný prostor

Snad v každé oblasti platí, že krása by měla jít ruku v ruce s funkčností. Tento podkrovní byt, pod jehož návrhem jsou podepsaní architekti Peter Jurkovič a Kristýna Tomanová, je krásným příkladem toho, jak to vypadá, když je rekonstrukce nejen efektní, ale i efektivní.

Terezie Benoni | 24. 01. 2023

Mladá rodinka se začala rozrůstat, a tak potřebovala "nafouknout" i vlastní podkrovní byt v historickém centru slovenského hlavního města, na bratislavských Palisádách. „U návrhu jsme využili jednu z nejvýraznějších kvalit podkroví, výšku. Za komínové stěny jsme umístili hygienický a technický trakt, jejich nízká světlá výška nám umožnila další použití „zbytkového prostoru“ nad nimi. Právě sem expandovaly půdorysně skromné dětské pokoje – menší pro dceru, větší pro dva bratry. Na „patře“ tak vzniklo místo pro odpočinek a hry dětí, autonomní krajina nad světem dospělých, oddělená jen skleněnými tabulemi, které propouštějí světlo,“ popisují autoři projektu architekti Peter Jurkovič a Kristína Tomanová. Nosnou část bytu tvoří denní sekce, která v sobě propojuje kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Upoutat vás tu už na první pohled může hned několik prvků – původní dřevěné trámy, pětimetrová knihovna s žebříkem a mnoho, mnoho oken.

Galerie: Rekonstrukce podkroví v Bratislavě
Mohlo by se vám líbit

Absolutní nadčasovost a elegance jsou synonymem tohoto bytu pro mladou rodinu

Kompletně zrekonstruovaný byt v secesním domě prošel před pár lety důkladnou rekonstrukcí. Mladá rodina ho přizpůsobila svým potřebám, majitelé se ale rozhodli pro klasický elegantní styl, který ke staré budově dokonale ladí.
marianne.cz

Zalitý denním světlem

Otevřený prostor podkrovního bytu je plný přirozeného světla, a to díky střešním oknům. Nad prostornou sedací soupravou je umístěno hned šest oken, a to ve dvou řadách nad sebou po tři. Směrem ke kuchyňské sekci na tento pás okenních otvorů plynule navazují další. Francouzské okno slouží jako vstup na terasu. Z té je mimochodem nádherný výhled na Bratislavský hrad. Nad jídelním stolem jsou do střechy opět zasazeny střešní okna, přes které prochází do interiéru během celého dne dostatek světla. To zároveň rafinovaně osvětluje výrazný betonový kuchyňský ostrov. Při návrhu využila dvojice architektů jednu z nejvýraznějších kvalit podkrovního prostoru – výšku a vysoké stropy. Díky tomu vznikla noční část se třemi ložnicemi (z toho dvě jsou mezonetové) a "hřiště" pro děti, které je oddělené pouze skleněnými tabulemi, které propouští světlo. Schodišťové vstupy do dětských pokojů i vestavěné skříně jsou oděné do jedné barvy. Větší dětský pokoj do lipové zelené a menší do výrazné modré. Nad psacími stoly jsou opět situovány střešní okna, díky kterým mají děti dost světla při psaní domácích úkolů nebo při čmárání na stěny.

 

 

jrkvc.sk

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Byt
Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky