Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Aby malou příměstskou parcelu využili do posledního centimetru, navrhli rodinný domek v prazvláštním tvaru

Info ikona
Aby malou příměstskou parcelu využili do posledního centimetru, navrhli rodinný domek v prazvláštním tvaru

Míst k bydlení ubývá a parcely se zmenšují a zdražují. Reagovat na tento fakt se rozhodli autoři tohoto rodinného domu, který nabízí ojedinělé řešení.

Terezie Benoni | 6. 06. 2023

Architekti z belgického ateliéru BLAF Architecten stáli před nelehkým úkolem, kterého se rozhodli zhostit s grácií sobě vlastní. Ačkoli sami tvrdí, že příměstské parcely nemají už dnes z hlediska hustoty osídlení, využití půdy a spotřeby energie, stále se objevují. Jejich plocha se ale rapidně zmenšuje a cenová dostupnost strmě roste. Mizí tak hlavní důvod, proč si domek pořizovat, když je ze všech stran obklopený jen uzoučkými pásy zeleně. BLAF Architecten se rozhodli na tyto aspekty reagovat bez zbytečného cynismu a navrhnout domek, který bude nejen funkční, ale také esteticky zajímavý.

Galerie: Rodinný domek bez pravých úhlů
Mohlo by se vám líbit

Kvůli omezenému prostoru má tento rodinný dům zahradu v centru budovy

Zahrada nebo raději větší dům? Před takovým rozhodnutím stáli majitelé pozemku v centru města, kde měli k dispozici pouhých 200 metrů čtverečních. Architekti přišli s šalamounským řešením a zahrada se stala součástí domu.
marianne.cz

Hlavně ho seřezat

Výsledkem jejich úpěnlivého snažení je stavba, který se musela vejít na čtvercovou plochu o rozměrech 11,5 m x 11,5 m. Ze stavby ořezali veškeré rohy, aby se zvětšil okolní pozemek a mohla dům obklopovat alespoň trocha využitelné zahrady. Půdorys domu je navržen jako dvoupodlažní budova s odstředivou dispozicí. Čtyři stěny ve tvaru písmene V rozdělují půdorys na 4 rovnocenné obytné prostory, které jsou ve středu půdorysu propojeny a otevírají se směrem do exteriéru. Dům je zabalen do lehké dřevěné rámové konstrukce pro lepší tepelnou izolaci a vzduchotěsnost. Originální konstrukční pojetí domu je patrné i v interiéru. Betonové a cihlové prvky jsou ponechány bez povrchové úpravy, dřevěný rámový plášť je zakončen praktickými dřevěnými skříňkami.

Mohlo by se vám líbit

Mladé rodině navrhli pasivní dům, na jehož fasádu se dá kreslit

Chtěli ukázat světu, že nové domy mohou být sociálnější a mnohem pohostinnější, a to nejen pro své vlastní obyvatele, ale také pro celé sousedství. Jejich dům totiž může využívat i široké okolí.
marianne.cz
Zdroj článku