Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Rekonstrukce minibytu o ploše pouhých 20 metrů  nadchla odbornou i laickou veřejnost

Info ikona
Rekonstrukce minibytu o ploše pouhých 20 metrů  nadchla odbornou i laickou veřejnost

Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů. Vůdčím motivem je barevnost kuchyně, která se promítá i do zbytku interiéru. Plocha pro vstup, chodbu, kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a ložnici tak činila pouhých 14 m². Což velikostně odpovídá průměrné ložnici.

Terezie Benoni | 26. 05. 2023

„Náš doposud nejmenší interiér jsme navrhli do starého cihlového domu na dohled od Výstaviště. Tentokráte jsme se museli popasovat s plochou necelých 20 m², ze které nám ještě velkou část ukrojila koupelna a samostatné wc. Zbylá plocha pro vstup, chodbu, kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a ložnici tak činila pouhých 14 m². Což velikostně odpovídá průměrné ložnici,“ popisují autoři projektu architekti  Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek z ateliéru DesignPro. Realizace interiéru získala prestižní ocenění v soutěži Interiér roku za rok 2022 v kategorii Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení). Cenu udělila odborná porota a interiér byl také finalistou v kategorii Cena veřejnosti. Porota ocenila zejména maximální využití minimálního prostoru. Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů. Vůdčím motivem je barevnost kuchyně, která se promítá i do zbytku interiéru.

Galerie: Garsonka U Výstaviště
Mohlo by se vám líbit

Hravost, barvy i textura dřeva

Díky staré zástavbě s vysokými stropy, jsme mohli využít spaní v patře. Pro nedostatek místa se do patra dostanete po schodech, které kromě knihovničky zároveň skrývají chladničku a spíž. Maličkatá kuchyňka v sobě má všechny moderní spotřebiče: Lednici s mrazákem, varnou desku, troubu, mikrovlnku, odsavač par a dokonce i myčku. Odpočinout si můžete na menší pohovce a večeři servírovat na  kulatém stolu pod velkým špaletovým oknem. Šatní skříně jsou umístěny z druhé strany kuchyně tak, aby odclonili přímý pohled od vstupu do obytné části bytu. Zároveň vytvářejí chodbičku k toaletě,  aby byla co nejdále od zbytku bytu,“ vysvětlují architekti.  „Aby takto maličký prostor nepůsobil ponuře, rozhodli jsme jako ústřední barvu použít sytě modrou a doplnit ji o příjemnou texturu dřeva na nábytku i podlaze a béžové tóny na stěnách. Hravost interiéru jsme chtěli dostat i do koupelny a tak jsme zvolili terazzo obklad s barevnými segmenty a nechali zde odkrýt cihlovou klenbu. Vše je doladěno černými doplňky industriálního ražení a svítidly pro vytvoření vícero příjemných  večerních nálad.“

Použité značky: House Doctor (židle, svítidla, zrcadlo), Ferm Living (stolek), Bloomingville (polštáře, svítidla koupelny), Normann Copenhagen (háčky/úchytky)

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku