Rekonstrukce minibytu o ploše pouhých 20 metrů nadchla odbornou i laickou veřejnost
Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů. Vůdčím motivem je barevnost kuchyně, která se promítá i do zbytku interiéru. Plocha pro vstup, chodbu, kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a ložnici tak činila pouhých 14 m². Což velikostně odpovídá průměrné ložnici.
„Náš doposud nejmenší interiér jsme navrhli do starého cihlového domu na dohled od Výstaviště. Tentokráte jsme se museli popasovat s plochou necelých 20 m², ze které nám ještě velkou část ukrojila koupelna a samostatné wc. Zbylá plocha pro vstup, chodbu, kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a ložnici tak činila pouhých 14 m². Což velikostně odpovídá průměrné ložnici,“ popisují autoři projektu architekti Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek z ateliéru DesignPro. Realizace interiéru získala prestižní ocenění v soutěži Interiér roku za rok 2022 v kategorii Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení). Cenu udělila odborná porota a interiér byl také finalistou v kategorii Cena veřejnosti. Porota ocenila zejména maximální využití minimálního prostoru. Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů. Vůdčím motivem je barevnost kuchyně, která se promítá i do zbytku interiéru.
Hravost, barvy i textura dřeva
„Díky staré zástavbě s vysokými stropy, jsme mohli využít spaní v patře. Pro nedostatek místa se do patra dostanete po schodech, které kromě knihovničky zároveň skrývají chladničku a spíž. Maličkatá kuchyňka v sobě má všechny moderní spotřebiče: Lednici s mrazákem, varnou desku, troubu, mikrovlnku, odsavač par a dokonce i myčku. Odpočinout si můžete na menší pohovce a večeři servírovat na kulatém stolu pod velkým špaletovým oknem. Šatní skříně jsou umístěny z druhé strany kuchyně tak, aby odclonili přímý pohled od vstupu do obytné části bytu. Zároveň vytvářejí chodbičku k toaletě, aby byla co nejdále od zbytku bytu,“ vysvětlují architekti. „Aby takto maličký prostor nepůsobil ponuře, rozhodli jsme jako ústřední barvu použít sytě modrou a doplnit ji o příjemnou texturu dřeva na nábytku i podlaze a béžové tóny na stěnách. Hravost interiéru jsme chtěli dostat i do koupelny a tak jsme zvolili terazzo obklad s barevnými segmenty a nechali zde odkrýt cihlovou klenbu. Vše je doladěno černými doplňky industriálního ražení a svítidly pro vytvoření vícero příjemných večerních nálad.“
Použité značky: House Doctor (židle, svítidla, zrcadlo), Ferm Living (stolek), Bloomingville (polštáře, svítidla koupelny), Normann Copenhagen (háčky/úchytky)
- Zdroj článku
-
DesignPro