Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Kamenná budova dodržuje tradici a přidává moderní trendy

Ve čtvrti kamenných budov v izraelském městě Safed vznikl unikátní dům, který otevřel dialog mezi starým a novým, ochranou i obnovou, tradicí a moderními trendy.

Terezie Benoni | 11. 07. 2020

V přeplněné čtvrti starověkého města Safed bylo těžké vymyslet, jaký způsobem opravit staletý kamenný dům, aby vyhovoval nárokům moderní rodiny. Stará kamenná budova je postavená v tradičním duchu. Dům má 4 funkční patra a ve sklepení navíc vinný sklep. Pod úrovní země je jeden pokojíček, následuje obytné přízemí a další patro, na které navazují balkony. Při plánování se izraelští designéři Henkin Irit a Shavit Zohar rozhodovali, co ze starého zachovat, co znovu obnovit a co nahradit moderními prvky. Zároveň vymysleli, že dům navrhnou tak, aby zde byl dostatek veřejného otevřeného prostoru, zatímco okrajové místnosti budou sloužit k soukromým potřebám. Na ploše 150 m² zahájili designéři projekt se složitou fází dokumentace a seznamováním se s technickou stránkou stavby, použitými materiály a s její historií. Pak začalo odhalování původních prvků. Objevily se staleté kamenné zdi, které zůstávaly dřív skryté pod nánosy nové omítky, ukázaly se zdobné oblouky i výklenky a dokonce starověká studna. Aby byla atmosféra domu co nejvíc zachována, zůstal prostor maximálně otevřený. Jednotlivé zóny tak oddělují především prosklené plochy, patra spojuje jednoduchý ocelový most a do soukromých pokojů vejdete z dřevěného mostku. Zůstala tak zachovaná původní dispozice se společným nádvořím. Z přízemí tak můžete pohlédnout až do nejvyššího patra domu. 

Malý mezonetový byt mohli podnájemníci upravit podle svého přání

Galerie: Do staletého domu vestavěli moderní interiér

Foto: Asaf Pinchuk

Spojený prostor přitom s dostatkem soukromí

„Na historii domu odkazuje vápenec, klenby, výklenky a oblouky, zatímco současné materiály zastupuje beton, ocel a cín, mozaiky a průhledné i neprůhledné sklo,“ vysvětlují autoři projektu. V přízemí najdete kuchyň, salonek a jídelní kout. V úrovni sklepa jsou úložné prostory, pokoj pro vnoučata majitelů, ale také vinný sklep. Ve střední části je pokoj pro hosty se soukromou koupelnou. V nejvyšší části pak další ložnice s koupelnou a pracovnou. Dřevěný most vede do dvou oddělených křídel domu, na které navazují balkony s úžasnými výhledy na město.

Foto: Asaf Pinchuk

Odhalené cihlové zdi vytváří v interiéru nezaměnitelnou atmosféru

Galerie: Netradiční dispozice staletého domu