Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Třicetimetrový rodinný dům? Ano, je to možné

Info ikona
Malý japonský domek

Starou řadovku nedaleko centra města museli radikálně zrekonstruovat a nový prostor se kromě koupelny obešel zcela bez dveří.

Terezie Benoni | 7. 02. 2021

Architekti ze studia Re-Toyosaki / Coil Kazuteru Matumura postavili ve staré zástavbě v japonské Osace domek, který má obytnou plochu pouhých 33 m². Rozhodně se nejedná o běžný dům, jak jsme na něj zvyklý. Omezený prostor donutil architekty k atypickým řešením. Dvoupatrový domek koupili současní majitelé před několika lety. Stál zde starý dům a není mnoho informací o tom, kdy a kdo ho postavil. „Jediné, co jsme našli, bylo, že dům byl zrekonstruován v roce 1964, tedy ve stejném roce, když se v Tokiu konaly olympijské hry.“
 

Demolice vnitřních stěn

Vnitřní prostory byly zcela zdemolovány, aby mohl být dům znovu zaizolovaný a splňoval současné energetické národy. Toaleta a koupelna jsou jediné místnosti, kde byly instalovány dveře. Ostatní prostory jsou jemně oddělené záclonami, aby bylo možné jednotlivé kouty oddělit. V přízemí jsou skladovací prostory, koupelna a toaleta a příčkou oddělená minimalisticky pojatá ložnice. V patře je pak hlavní obývací pokoj, s jídelnou a kuchyní. Kuchyň je maximálně praktická a pracovní kuchyňská deska volně přechází v pracovní stůl.