Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

Info ikona
Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

Také vám vaše babička předala nějaký zaručený fígl, nebo jak se dnes říká life hack, který běžně používáte a nedáte na její radu dopustit? Našli jsme pro vás tři tipy, které nejsou tak úplně rozšířené, ale rozhodně stojí za to.

Terezie Benoni | 24. 01. 2024

1. Zelí na koberci

Koberce zútulňují a zateplují interiér, ale uchovat je tak, aby byly stále v dokonalé kondici, je leckdy náročné. Nevypratelné skvrny, které odolávají i drahým chemickým přípravkům, podle jedné z babičkovských rad, zvládne zlikvidovat obyčejné zelí. Ať už čerstvé nebo kysané, dokáže si se skvrnami hravě poradit. Stačí na skvrnu položit hromádku zelí a počkat několik hodin. Účinek bude intenzivnější, když se promíchá se solí. Zelí do sebe vsákne nečistotu a pak už by mělo stačit koberec pouze vyluxovat. Pro intenzivnější barvy hospodyně doporučují překrojit hlávku zelí a přetřít celý koberec. Tak co, vyzkoušíte tento letitý life hack?

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

2.

Bramborové slupky ve vlasech

Šediny trápí většinu žen i mužů, přitom si s nimi umí poradit obyčejné bramborové slupky. Často slýcháme, jak se podílejí brambory na narůstající váze, méně už se zmiňuje fakt, že obsahují vitamíny A, B a C a bohatě jsou zastoupeny i prvky jako železo, vápník, draslík, fosfor a důležité bílkoviny. Díky tomu podporují rychlejší růst vlasů, pozitivně ovlivňují i jejich sílu a snižují tendence k vypadávání. Bramborový škrob dokonce funguje jako přírodní barvivo. Stačí do hrnce vložit bramborové slupky z 6 až 10 brambor (čím víc, tím lepší efekt), zalít vodou a po 25 minutách varu nechat pouze na mírném stupni. Odvar nechte 15 minut odstát, pak přeceďte a slupky vyhoďte. Kvůli lepšímu aroma je možné přidat několik kapek éterického oleje. Vychladý výluh nanášejte na vysušené umyté vlasy po jednotlivých pramenech, jako u běžného barvení. Je možné proplachovat několikrát celý povrch hlavy, tak aby se dostalo vyrobené barvivo úplně všude. Nechte tak 10 až 20 minut působit, pak opláchněte studenou vodou a poté vysušte ručníkem. Při hodně prošedivělých vlasech se doporučuje proces opakovat.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Rady našich babiček: Zelí na koberci, bramborové slupky ve vlasech a bobkový list v ponožkách

3.

Bobkový list v ponožkách

Do polévek, oblíbených omáček, k pečeni. Tak doma většina z nás používá toto oblíbené koření, ale přitom dokáže i mnohem víc, než dodat pokrmu výbornou chuť a charakterickou vůni. Tato bylinka pochází z Malé Asie, v současnosti se pěstuje takřka v celém Středomoří a vypěstujete ji i v české zahrádce. Co všechno bobkový list dokáže? Obsahuje užitečné hořčiny, třísloviny, silice a alkaloidy, ale i vitamíny A, B a C a minerály jako železo, vápník, hořčík, draslík, selen, zinek a měď. Zároveň se jedná i o výborný zdroj bílkovin, vlákniny a esenciálních olejů, které se při kontaktu s pokožkou a tělesným teplem postupně vstřebávají. Díky svému složení umí pomoct se záněty a s bolestí svalů. Pokud trpíte na bolavé klouby, pocit těžkých nohou či otoky, můžete si dát před spaním suchý bobkový list na chodidla do ponožek. Bobkové listy pomohou i s nespavostí! Má lehce sedativní účinky, ale i na stavy podrážděnosti, protože navozuje psychický klid. Dejte si pár listů do ponožek nebo pod polštář a dejte nám vědět, jak růžové jste měli sny!

Mohlo by se vám líbit

Zdroje: ireceptar.cz, www.damskydenik.cz, www.krasnezeny.eu, www.onlyu.cz, sot.com.al, cleanadviser.com, www.bydlimekvalitne.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.nationworldnews.com, www.pikant.cz

Zdroj článku