Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Do staré zástavby vmáčkli moderní domek

Info ikona
Nový domek uprostřed staré zástavby

Ve slovenských Moravanech nad Váhom je nedaleko kostela úzká ulice, kde jsou poskládané domky jeden vedle druhého. Místo původního zchátralého domku postavili architekti ze studia Toito moderní stavbu.

Terezie Benoni | 30. 09. 2022

„Úzká ulice v Moravanech nad Váhom si navzdory koloritu stavebních úprav a pestré barevnosti ponechává původního ducha místa. Domy s podjezdem bez mezer byly přirozené, mají příjemnou měřítko a nevytvářejí hluchá místa na parcelách. Příjemný pocit připisujeme právě těmto vlastnostem,“ popisují architekti ze studia Toito (Tomáš Szőke, Ivan Príkopský, Katarína Príkopská) místo, které dostali na starost. 

Galerie: Nový domek uprostřed staré zástavby
Mohlo by se vám líbit

Ctí původní architekturu

Moderní domek se od svých sousedů odlišuje hned na první pohled. Přesto původní styl architektury ctí. „Původní dům byl ve špatném technickém stavu. Novostavba kopíruje kvality starého – dům s podjezdem a s odpovídající výškou vůči okolí. Sporná byla orientace vůči slunci. Jižní fasáda na ulici nedávala mnoho možností. V podkroví proto vzniká "vikýř" s oknem otočeným ke slunci a ulici.“ Architekti se rozhodli obývací pokoj a pracovnu vysunout z hlavní hmoty směrem do zahrady a přidali jižní okno. Díky tomu vytvořili mezi oběma hmotami intimní atrium.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku