Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Vymysleli domek pro přežití karantény v absolutním pohodlí

Info ikona
Vymysleli domek pro přežití karantény v absolutním pohodlí

Události uplynulého roku se staly pro mnohé kreativní výzvou. Architekti v Katalánsku reagovali na pandemii Covidu odvážným projektem karanténní chaty, která je maximálně šetrná k okolnímu prostředí.

Terezie Benoni | 12. 05. 2021

Přírodní park Collserola v okolí Barcelony se stal místem, které si pro svou originální stavbu vybral tým složený ze studentů, profesionálů a odborníků z Master of Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) a z Institute of Advanced Architecture v Katalánsku (IAAC). Jedná se o karanténní chatu, kam se můžete na nezbytně nutnou dobu zavřít a být v absolutním pohodlí. Projekt byl navržen za karanténních podmínek a je architektonickou reakcí na současnou krizi. Chata se nachází v blízkosti ústředí Valldaura Labs, což je kampus vytvořený IAAC. Projekt nazvaný The Voxel navrhli z velké části studenti architektury v magisterském ročníku a na jejich práci dohlíželi odborníci a renomovaní architekti. Dům se podařilo postavit za pouhých pět měsíců a uprostřed hustého lesa vyrostl ambiciózní projekt, který může být příkladem moderní ekologické architektury. Samotnou stavbu během pandemie realizovalo 17 studentů a 5 dobrovolníků z patnácti zemí.

Galerie: Karanténa v pohodlí
Mohlo by se vám líbit

Materiál z místních zdrojů

Domek byl navržený tak akorát pro jednoho, ale možné ho rozšířit, nebo vyrobit větší verzi a o více bytových jednotkách. Stavba byla vyrobená pouze z místních zdrojů a výrazně ekologické je už pouze to, že materiál nebyl odnikud převážený. Výraznou fasádu tvoří lamely z místní borovice Aleppo (Pinus halepensis), který byly zpracovávány přímo na místě.  Veškeré použité dřev bylo vytěženo v okruhu méně než 1 kilometr od staveniště. Na základě plánu udržitelného lesního hospodářství lze každý rok vytěžit určitý objem lesa na podporu růstu menších stromů a biodiverzity, protože lesní biomasa roste každý rok o 3 %.

Mohlo by se vám líbit

Podle aktuálních trendů

Projekt reaguje na zájem propagovat novou generaci zelených budov s využitím laminovaného dřeva (CLT), které je ideálním materiálem v dnešní době, kdy čelíme výrazným změnám klimatu a je potřeba výrazně snížit emise. Na stavbu bylo sklizeno 40 borovic, které byly rozřezané na třicetimetrové desky. Vysychaly tři měsíce a poté je tesaři zpracovali a vytvořili dokonalé lamely. Každá z lamel byla označená a použita. Architektům šlo o to, aby porozuměli místním materiálům, a tak je každá z lamel dohledatelná a když bude potřeba, můžete vystopovat, ze které borovice pochází. Jednotlivé panely spojují dřevěné hmoždinky. Jako izolační materiál slouží korek, pro jeho montáž byl použit odpadní materiál, který zbyl z výroby lamel.

Mohlo by se vám líbit

Zelená střecha a sběr vody

Udržitelnost se nepromítla jen do použitých materiálů, ale také do technologií. Na pozemku je sběr dešťové vody, který zásobuje venkovní sprchu. Střecha domu je tvořená z jednotlivých zahradních boxů, které jsou osázené místními rostlinami a skrz tyto květináče je možné sbírat přebytečnou vodu do navazujících nádrží. Na korkovou izolaci byly přibity dřevěné desky z opalovaného dřeva vyrobené pomocí japonské techniky Shou Sugi Ban, které chrání budovu před deštěm. Budova je maximálně soběstačná, proto je opatřena třemi solárními panely a akumulátorem. Vodní systém zahrnuje sběr dešťové vody a recyklaci šedé vody. Bioplyn slouží jako zdroj paliva pro vaření a topení. Tato stavba dokazuje, že udržitelné stavby mají bezesporu ekonomické výhody a k tomu ojedinělý design, a právě tento směr může být budoucností architektury.

Mohlo by se vám líbit