Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Splněný sen každého nomáda: chata na kolech. A navrhli ji Češi!

Pomocí polohování vestavěného nábytku se může přizpůsobit dispozice různým funkcím, na vyvýšeném lůžku v přízemí s dvěma řadami výsuvných šuplíků se po rozložení vyspí dva lidé a nahoře v patře je ještě manželská postel.

Vychází z archetypu klasické chaty, ale je moderní, energeticky soběstačná a má vlastní SPZ. Zaparkovat ji můžete kdekoli, kam s ní dojedete. Vejde se do ní v pohodě celá rodina a navrhli ji čeští designéři!

Anna Černotová | 20. 01. 2019

Architekti ateliéru Artikul se mohou pochlubit, že postavili dům přímo před Průmyslovým palácem na Výstavišti v pražských Holešovicích. Bez stavebního povolení. Příště ho postaví třeba na hřebenech  hor. A ani tam nebudou potřebovat souhlas stavebního úřadu. Jejich Mobile Hut, domek v hliníkovém designu, který zároveň ctí základní archetypální tvar českého domu se sedlovou střechou, má totiž kola a byl homologován jako přípojné vozidlo - má svůj technický průkaz i SPZ a postavit, přesněji zaparkovat, ho můžete se souhlasem majitele pozemku v podstatě kdekoli, kam s ním dojedete. Je totiž nezávislý a energeticky soběstačný. Pro čtyři lidi až na dva týdny. 

Blíž k přírodě

„Mobile Hut je výsledkem hledání nové formy mobilního bydlení. Jde o designový domek, který nabízí plnohodnotný komfort pro žití s tím rozdílem, že se dá navíc ještě zabalit a kamkoli převézt. Produkt na pomezí architektury a designu má za cíl otevřít nové způsoby dočasného bydlení v předražených městech a na místech, kde nelze běžně stavět. Obydlí souzní se současným trendem nomádského stylu života a nabízí svým uživatelům možnost utéct od stereotypních návyků konzumní společnosti a přiblížit se přírodě,“ představuje koncept Mobile Hut Ing. arch. Jan Gabriel, jeden z autorů projektu.

K přesunu domku Mobile Hut nepotřebujete jeřáb ani náklaďák, jen větší osobní auto s tažným zařízením, tzv. koulí.

K přesunu domku Mobile Hut nepotřebujete jeřáb ani náklaďák, jen větší osobní auto s tažným zařízením, tzv. koulí.

Může jezdit devadesátkou

Domek na kolech schválila do provozu DEKRA jako přípojné vozidlo kategorie O2, má svůj technický průkaz a SPZ. Podvozek je součástí konstrukce, nese podlahu, proto na Mobile Hut právo nepohlíží jako na stavbu. Je to ale pořád dům, i když zároveň legislativně to je vozidlo s maximální povolenou rychlostí 90 km/h. V podstatě celá konstrukce je sendvičová, slepená z hliníkového plechu, jádro tvoří polyuretanová pěna, která současně funguje jako izolace. Interiér je obložen masivní smrkovou biodeskou. Sendvičové panely architektům pomohla vyvinout společnost z Vysokého Mýta, která vyrábí panely pro skříňové nástavby nákladních automobilů či chladírenské boxy. „Mají velké zkušenosti s lepením a technologií těsnosti pláště. Sendvič je slepený bez jakýchkoli výztuh a obrovská výhoda je v tom, že celý dům je velmi lehký - včetně podvozku a veškerého vybavení váží lehce přes dvě tuny,“ pokračuje  Ing. arch. Jakub Vlček.

Soběstačný až dva týdny

Do vodotěsného pláště z eloxovaného hliníku architekti osadili speciálně vyrobená hliníková okna a dveře Schüco. Jsou lehká a přitom izolačně s dobrými parametry, navíc se otvírají ven a stavební hloubka jejich rámů je jen pět centimetrů. Rámy byly přímo ve výrobě vlepeny do sendvičových panelů, což zvýšilo odolnost konstrukce, a až když byl dům hotový, montovala se křídla. Základní verze Mobile Hut je připojitelná na sítě, tzn. na vodu a elektřinu, ve variantě „off grid“  je na sítích dům nezávislý - je vybaven solárními panely, má hi-tech baterie, filtry a nádrže na vodu, nezávislé plynové topení a kamna na dřevo, takže pro čtyři osoby je soběstačný až na dva týdny bez jakékoliv přípojky v kterémkoli ročním období.

Koncept, který se zpočátku rodil jako naplnění představ jednoho nadšeného cestovatele, si už během práce na projektu našel tolik příznivců, že se  Mobile Hut chystá na sériovou výrobu.

Více na www.mobilehut.eu, www.artikul.euwww.schueco.cz