Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům v Nučicích je hrou se třemi kostkami různých tvarů a materiálů

Info ikona
Dům v Nučicích je hrou se třemi kostkami různých tvarů a materiálů

Rodinný dům z pera Mimosa Architects je hravý, moderní a posazený do svahu. Základní motiv prostupuje také do minimalisticky pojatého interiéru.

Terezie Benoni | 6. 08. 2021

„Bílá kostka je pevná, otevřená do zahrady, posazená do svahu. Druhá kostka, lehčí, dřevěná, odděluje zahradu od ulice. Třetí ve tvaru nízkého domu se sedlovou střechou je posazena na dvě spodní a je otočená ke slunci. V meziprostoru vymezeném všemi třemi kostkami přirozeně vzniká vstup do domu,“ popisují Mimosa Architects, kteří si pohráli s různými principy a materiály a podobný přístup zvolili také v interiéru. V bílé kostce se setkávají všichni obyvatelé domu v obývacím pokoji, u jídelního stolu a v kuchyni. „Dvě výškové úrovně vnitřního prostoru vysunutého do zahrady navazují na průběh terénu. S klesající úrovní podlahy se prostor zvyšuje až do úplného otevření jižní celoprosklenou stěnou. Zvenčí charakter této části domu určuje bílá omítka a velké formáty dřevěných oken. V interiéru jsou použity dřevěné a bílé povrchy, skryté osvětlení.“

Galerie: Dům v Nučicích
Mohlo by se vám líbit

Dřevěná bedna

Dřevěná technická a provozní část je uzavřená do sebe, zvenčí se jeví jen jako dřevěná „bedna“ výrazněji narušená pouze garážovými vraty. Materiály a prvky použité v interiéru odpovídají jeho funkci. Podlaha je epoxidová, šedé barvy, dveře kovové, světla mají průmyslovější vzhled. Patro je kompaktním objemem opláštěným střešními šablonami. „Tvar domu je v interiéru propsán otevřením do prostoru střechy. Pokoje se čtvercovými okny se otevírají jižním směrem. Oproti bílé části domu s převažujícími dřevěnými povrchy interiéru jsou v patře použity barvy ve formě žluté podlahy, šedých okenních rámů a zárubní. Světla jsou přisazená a závěsná,“ vysvětlují autoři projektu. Sestavením jednotlivých „kostek“ vznikl dům bohatý na atmosféry, prostory a průhledy, dům, ve kterém se snídá s východním sluncem, večeří se západním, kde si jde i za deště dát odpolední kávu na terase. Jednotlivé pokoje jsou celý den zalité sluncem.

 

Mohlo by se vám líbit