Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Chalupa v Českém ráji nutně potřebovala novou koupelnu, komoru, a hlavně zmodernizovat zastaralou kuchyni

Info ikona
Chalupa v Českém ráji nutně potřebovala novou koupelnu, komoru, a hlavně zmodernizovat zastaralou kuchyni

Původní roubené stavení pravděpodobně z počátku 19.století je již několik desetiletí užíváno jako rekreační objekt. Vzhledem k stále častějšímu pobytu majitelů a delším časovém intervalu od posledních zásahů bylo zapotřebí několika stavebních úprav. V interiéru proběhla rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně.

Terezie Benoni | 5. 09. 2023

V první řadě bylo potřeba udělat novou střechu, což vzhledem k její rozloze téměř 750 m2 byl zásah nejzásadnější a zároveň nejpotřebnější. Za střešní krytinu byla zvolena eternitová šablona antracitové barvy, která dobře koresponduje se starým objektem a zároveň zásadním způsobem nepřitěžuje krov. Hned poté se musel vyřešit havarijní stav elektřiny, a tak se objekt dočkal nových rozvodů, vypínačů, zásuvek. Mimo jiné proběhla v interiéru rekonstrukce koupelny s komorou a modernizace a rozšíření kuchyně.

Galerie: Rekonstrukce chalupy v Českém ráji

Místo linky kredenc

„Umístění kuchyně ve světnici sice nekoresponduje s původní dispozicí, kdy se vařilo v černé kuchyni (dnes komora), ale současnému provozu už černá kuchyně nevyhovuje. Dlouhodobě se vaří na kamnech ve světnici a z komory je pouze dochovaný přístup k peci na chleba. Pro pohodlnější provoz bylo potřeba kuchyň (původně pouze pult vedle kamen) zásadním způsobem rozšířit,“ vysvětluje autorka projektu Barbora Kopečná. „Jako nejlepší řešení se ukázala koncepce kredence, která v konstrukci z masivního dřeva ukrývá současné spotřebiče (myčku, dřez, indukční varnou desku atd.) a nenarušuje tak původní ráz místnosti. V celém stavení se stále topí dřevem v kamnech.“

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení.

 

Autorka projektu: Ing. arch. Barbora Kopečná, BARAAK arch, www.baraak.cz

Zdroj článku