Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Domek pro mladou rodinu zaujímá plochu menší než třicet metrů

Info ikona
Atypický malý rodinný dům

Jednoduchý dřevěný domek vznikl na pozemku, která má pouhých šedesát metrů čtverečních. Zastavěná plocha domku je ještě o polovinu menší. Přesto mladé rodině poskytuje maximální pohodlí.

Terezie Benoni | 27. 11. 2023

V klidné rezidenční čtvrti Hirakata-shi v japonské Ósakce, postavili architekti ze studia Coil kazuteru matumura jednoduchou dřevostavbu pro čtyřčlennou rodinu. „Dům F“, jak ho pracovně jeho tvůrci nazvali, je navržen tak, aby maximálně využil svou omezenou plochu a pro rodinu poskytl útulné prostředí. Ve čtvrti, kde dům vznikl, byla celá řada stavebních omezení, ohledně sklonu střechy, čtvercového půdorysu a daných rozměrů. Architekti se s malý prostorem popasovali na jedničku. Největší důraz kladli na společný prostor. Dům je proto rozdělený do dvou podlaží. Kuchyň a jídelní prostor se nacházejí ve druhém patře. Podkroví horního patro nabízí výhled na oblohu. Přímo pod střechou je ještě úložný prostor pro sezónní věci. V domě je také praktická komora.

Galerie: Atypický malý rodinný dům
Mohlo by se vám líbit

Horolezecká stěna místo schodiště

Do domu vejdete z rušné ulice. Právě proto je do přízemí situovaný sklad, komora, pracovna a koupelna. Po schodišti vejdete do hlavního obytného prostoru. Většina nábytku byla vyrobená na míru, aby byl prostor maximálně využitý. Místo klasických dveří a skříněk jsou použité závěsy. Pouze závěsem jsou oddělené dva dětské pokojíčky a ložnice rodičů. Díky těmto prvkům je prostor flexibilní. Až děti odejdou z domu, stačí sundat závěsy a prostor se zcela otevře. Do patra přímo pod střechou je možné vyšplhat po mírném žebříku, děti mohou využít horolezeckou stěnu. Ačkoli má dům zastavěnou plochu pouhých třicet metrů čtverečních, nabízí rodině pohodlné místo pro život.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku