Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Jednoduchá dřevostavba na Křivoklátsku

Dům pro pár, který hledal víkendový pobyt v lese, aby vyvážil svůj každodenní rušný život v českém hlavním městě. Místo se nachází nedaleko obce Žloukovice v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V místě, které si zamilovali trampové.

Terezie Benoni | 18. 08. 2023

Před desítkami let si komunita "trampů", mladých lidí ovlivněných woodcraftovým hnutím E. T. Setona, stavěla v místních lesích malé chatky. Řada takových chatek tvořila malou osadu uprostřed rozlehlého lesa nedaleko Žloukovic. Právě zde navrhli jednoduchou dřevostavbu architekti ze studia System Recovery Architects. Popasovat se museli s přísnými předpisy, které se vztahují na novostavby v chráněné krajinné oblasti. Pravidla určují sklon sedlové střechy, orientaci hřebene střechy a dokonce vyžadují boční vstup do budovy, svislé dřevěné obložení atd. Nové domy musí být postaveny na pozemcích bývalých chat a smějí jen mírně přesahovat dříve zastavěnou plochu.

Galerie: Víkendový domek na Křivoklátsku
Mohlo by se vám líbit

Pokáč nás pozval na návštěvu svého jednopokojového bytu, který prošel nápaditou proměnou

Muzikanta Jana Pokorného alias Pokáče si lidé zamilovali především proto, že ve svých písničkách zpívá o každodenních starostech. Podobné to má i s bydlením. Svou dnes již čtyřčlennou rodinu potřeboval vměstnat do jedné místnosti. Jak sám říká, malý prostor jim vůbec nevadí, protože se nemusí hledat a jsou si blíž.
marianne.cz

Inspirovaný trampským životem

Dům je navržen jako malá jednoduchá dřevostavba se sedlovou střechou. V přízemí se obývací pokoj a kuchyně otevírají velkými okny směrem k jižnímu a severnímu lesu. Velké okno v jižní fasádě se může zcela zasunout do stěny a spojit tak vnější a vnitřní obytný prostor. V podkroví jsou protilehlá okna v jižní a severní fasádě. Čtvercová okna rámují lesní scenérii jako obrazy, které se v průběhu roku mění. Zastavěná plocha domu je pouze 6,75 x 6,75 metru. Přesto dům splňuje všechny potřeby klienta pro jednoduchý, ale pohodlný život a často slouží i k hostování návštěvy rodiny a přátel. Hlavním zdrojem tepla v domě jsou tradiční litinová krbová kamna. Dodatečné elektrické vytápění se používá pouze v chladných zimních dnech. Prefabrikované nosné dřevěné panely byly na staveništi sestaveny během jednoho dne. Fasáda je zhotovena z modřínových prken různých šířek. Okna jsou z bezpečnostních důvodů chráněna okenicemi z ocelových rámů opláštěných perforovaným hliníkovým plechem. V interiéru je použit smrk, materiál tradičně používaný trampy. Jsou zde olejované smrkové podlahy a masivní smrkové schodiště. Na vestavěný nábytek a posuvné dveře vyrobené na zakázku byly použity smrkové desky. 

 

Mohlo by se vám líbit

Chátrající stavení ve Vinoři postavené po druhé světové válce, se rozhodli znovu přivést k životu

Stavení, které dlouho sloužilo brigádníkům, kteří sem jezdili na žně, nadchlo manželé. Ti se rozhodli nenechat se odradit jeho neutěšeným stavem a pustili se do rekonstrukce. Pomocí architektů z něj vytvořili úchvatné místo, kde i vy můžete strávit pohodový čas.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Dům
Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Dům
Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý

Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý