Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Jednoduchá dřevostavba na Křivoklátsku

Info ikona
Unavený pražský pár si nechal postavit víkendový domek na Křivoklátsku

Dům pro pár, který hledal víkendový pobyt v lese, aby vyvážil svůj každodenní rušný život v českém hlavním městě. Místo se nachází nedaleko obce Žloukovice v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V místě, které si zamilovali trampové.

Terezie Benoni | 18. 08. 2023

Před desítkami let si komunita "trampů", mladých lidí ovlivněných woodcraftovým hnutím E. T. Setona, stavěla v místních lesích malé chatky. Řada takových chatek tvořila malou osadu uprostřed rozlehlého lesa nedaleko Žloukovic. Právě zde navrhli jednoduchou dřevostavbu architekti ze studia System Recovery Architects. Popasovat se museli s přísnými předpisy, které se vztahují na novostavby v chráněné krajinné oblasti. Pravidla určují sklon sedlové střechy, orientaci hřebene střechy a dokonce vyžadují boční vstup do budovy, svislé dřevěné obložení atd. Nové domy musí být postaveny na pozemcích bývalých chat a smějí jen mírně přesahovat dříve zastavěnou plochu.

Galerie: Víkendový domek na Křivoklátsku
Mohlo by se vám líbit

Inspirovaný trampským životem

Dům je navržen jako malá jednoduchá dřevostavba se sedlovou střechou. V přízemí se obývací pokoj a kuchyně otevírají velkými okny směrem k jižnímu a severnímu lesu. Velké okno v jižní fasádě se může zcela zasunout do stěny a spojit tak vnější a vnitřní obytný prostor. V podkroví jsou protilehlá okna v jižní a severní fasádě. Čtvercová okna rámují lesní scenérii jako obrazy, které se v průběhu roku mění. Zastavěná plocha domu je pouze 6,75 x 6,75 metru. Přesto dům splňuje všechny potřeby klienta pro jednoduchý, ale pohodlný život a často slouží i k hostování návštěvy rodiny a přátel. Hlavním zdrojem tepla v domě jsou tradiční litinová krbová kamna. Dodatečné elektrické vytápění se používá pouze v chladných zimních dnech. Prefabrikované nosné dřevěné panely byly na staveništi sestaveny během jednoho dne. Fasáda je zhotovena z modřínových prken různých šířek. Okna jsou z bezpečnostních důvodů chráněna okenicemi z ocelových rámů opláštěných perforovaným hliníkovým plechem. V interiéru je použit smrk, materiál tradičně používaný trampy. Jsou zde olejované smrkové podlahy a masivní smrkové schodiště. Na vestavěný nábytek a posuvné dveře vyrobené na zakázku byly použity smrkové desky. 

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku