Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Prozkoumejte moderní jednopodlažní dům, kteří architekti zasadili do kopce a dokonale propojili s přírodou

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu, který je oproti úrovni ulice na celou svoji výšku zasazen do terénu najdeme Banské Bystrici. Kromě organického propojení interiéru s exteriérem, horizontální formy a nenápadnosti v terénu je zajímavým prvkem rodinného domu zasazen jeho materialita. Je postavena na pravdivosti přírodních materiálů, jejich klidné barevnosti, odolnosti a pěkném stárnutí.

Terezie Benoni | 22. 05. 2024

Zelená střecha stavby plynule přechází do okolního terénu. Pohledové betony na stěnách a stropech, otevřené plochy prosklených fasád, linie surové nerezové atiky i struktura neupravené dřevěné terasy zajímavě komunikují s přírodním okolím. „Pro architektonický výraz stavby je příznačný velký střešní světlík zabalený do částečně transparentní exteriérové tkaniny, zabezpečující interiéru proměnlivou světelnou a sluneční atmosféru. Fasádní prosklené stěny vtahující do interiérů blízký borový les, přírodní materialita a světelnost proměnlivá v čase dodávají domu několik nevšedních vrstev, tvořících pestrou kulisu života v něm. Nachází se uprostřed hor středního Slovenska, na kopci nad Banskou Bystricí. Lokalita se jmenuje Suchý vrch a leží na východním úpatí hlubokých a kouzelných Kremnických vrchů. Morfologie pozemku je svahovitá, přístup na něj je z jeho západní strany,“ vysvětlují autoři projektu ze studia Paulíny Hovorka Architekti.

Galerie: Betonový dům zasazený do krajiny

Čtěte také: Fascinující dům v jihočeském městečku: V úzké malebné uličce, jen pár kroků od náměstí, přebudovali původní starou zástavbu v moderní domek 

K historii místa odkazují především použité materiály: Střechu pokrývají keramické bobrovky, zdi jsou kamenné, smrkové palubky byly použity v podkroví i na klenbách. Nábytek, okna i podlaha je z masivního dubu, zatímco obklady stěn a vestavěný nábytek je z lehčí smrkové dýhy. Nechybí ani současné materiály!

S výhledem do lesa a zády k sousedům

Koncepce návrhu vychází z představ klientů a kontextu místa. „Zadáním byla jednopodlažnost, soukromí vůči sousedním pozemkům a optický kontakt na zahradu a borový les ze všech obytných místností. Z hlediska interiéru byl požadavek na přiměřené prosvětlení a proslunění domu a jeho funkční propojení s obytnou terasou. Požadována byla maximální odolnost stavby a její praktická bezúdržbovost, s čímž souvisí materialita domu,“ vysvětlují architekti. Provoz domu je velmi pohodlný, jednopodlažní. „U obytné haly jsme vytvořili pravoúhlý meandr vstupující dovnitř domu. Obytná část terasy je tak intimně zapuštěna hlouběji do centra stavby, kde se využívá jako plnohodnotná letní kuchyně s jídelním i obývákovým sezením. Centrální obytný prostor se střešním světlíkem a jeho vnitřní i vnější část jsou pro využívání domu v době stále teplejších letních období klíčová. Dispozice domu je jednoduchá, důraz se kladl na minimum chodeb. Kolem centrální obytné haly, do které je směrován hlavní vstup, je z jedné strany napojena rodičovská ložnice s šatnou i hygienickým zázemím a pracovnou.“  Z opačné strany jsou k centrální hale připojeny dětské a pokoj pro hosty s vlastním hygienickým zázemím. Technické a skladové prostory jsou navázány na vstup, lemují obývací halu v severní pod terén zapuštěné části domu. Skladba místností je doplněna o vinný sklípek přístupný výhradně ze zahradní terasy a praktické skladové zázemí u parkovacích míst, vedle hlavního vstupu do domu.

Čtěte také: Revoluční proměna stoleté stodoly: Do starých stěn vložili samostatnou vestavbu a vytvořili dům v domě

Prvním krokem bylo zvětšení okenních otvorů, aby do domu pustili světlo. Ale vzhledem k technickému stavu stodoly nebylo možné využít ji jinak, než jako střechu a jakési kulisy. Přesto vizuálně plní zcela zásadní úlohu.
Zdroj článku

Související články

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness