Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Je to víc než pět let, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vyrostl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.

Terezie Benoni | 9. 11. 2023

Dům nazvaný Engel House navrhla architektonická kancelář CMC architekti a nachází se v krásné oblasti nedaleko lázeňského města Karlovy Vary.  Obytný dům Jiřího Bartošky v Andělské Hoře nelze přehlédnout. Dům byl navržený jako rekreační dům pro zkušeného muže, jeho rodinu a přátele. Záměrem architekta bylo zvýraznit romantický kontext této malé vesnice, stojící těsně pod mohutnými útesy a zříceninami gotického hradu. Andělská Hora (původně německy Engelsburg) patří do chráněné oblasti a díky poloze v nadmořské výšce přes 600 metrů je místní klima víc než proměnlivé. „Materiály fasády byly zvoleny tak, aby dobře zapadly do kontextu okolí a stylu původní charakteristické zástavby. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem Corten. Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody,“ popisují CMC architekti. „Pro výsadbu dřevin byly použity druhy běžně se vyskytující v okolní přírodě doplněné o keře a květiny s nízkým nárokem na údržbu. Součástí zahrady je venkovní deseti metrový bazén vytápěný stejně jako dům tepelným čerpadlem.“

Galerie: Dům Jiřího Bartošky
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Dokážete přiřadit interiér ke správné české celebritě? Zkuste odhadnout jak bydlí Nikol Leitgeb nebo Jiří Langmajer

Na tom, že se ve způsobu našeho bydlení odráží naše povaha, osobnost i životní styl, se shodnou jak designéři, tak psychologové. Jinak bydlí extrovert, jiné vybavení zvolí introvert. Rozpoznáte podle interiéru slavnou českou osobnost?
marianne.cz

Tradice v moderním kabátě

Koncept této vily vychází z tradičních forem českých vesnických staveb. Nechybí proto sedlová střecha s typickými dřevěnými trámy. Samotná stavba je ale moderní. Nachází se na pozemku o výměře 2 163 m², který má ideální jižní orientaci, je přístupný ze severu, s nádherným výhledem na „vlny“ zelených kopců. Zastavěná plocha vily je 346 m². „Po důkladné analýze okolního prostředí byla zvolena křížová dispozice půdorysu stavby a to tak, že se jedná o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým plechem s jednopodlažním objemem, který má hnědočervenou reznoucí Cortenovou fasádu. Tento půdorysný princip umožňuje jednak odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny,“ vysvětlují autoři projektu.

Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz

Dřevostavba s plechovými prvky

Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledově viditelné v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu. Hlavní obytná místnost je v jižním křídle domu a je otevřené do druhého patra. Dominantou interiéru jsou kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu a krb obložený černým surovým plechem a proskleným ohništěm. Kuchyň je spojená s obývacím pokojem. Z kuchyňské části je možné vejít na zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a posezením. V přízemí je hlavní ložnice s navazující pracovnou. V horním patře jsou umístěny tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost. „Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely jsou opatřeny bílou lazurou a jsou kontrastní s tmavou dřevěnou podlahou a tmavým dýhovaným obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je černý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý corian na kuchyňské desce. V koupelnách je použitá velkoformátová keramika ve tmavohnědém a béžovém odstínu.“

Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer nás exkluzivně pozval na návštěvu svého kutlochu

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem. Takový je výsledek radikální proměny zahradního domku, který po deseti letech konečně plní svůj účel.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Roubenka nazývaná U ovečky na konci vesnice má typický tradiční vzhled a nikdo nepozná, že má dostavěné jedno křídlo

Roubenka nazývaná U ovečky na konci vesnice má typický tradiční vzhled a nikdo nepozná, že má dostavěné jedno křídlo

Dům
Vánoce v anglickém stylu s pohádkovou atmosférou: Navštivte kouzelný domov známé spisovatelky

Vánoce v anglickém stylu s pohádkovou atmosférou: Navštivte kouzelný domov známé spisovatelky

Dům
Pohádkový srub je ideálním místem pro zimní rodinná setkání

Pohádkový srub je ideálním místem pro zimní rodinná setkání

Dům
Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

Nová definice rodinného bydlení: Dům Švihák přináší svěží vítr do tradiční architektury

×