Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Tento Tiny House zvládnete postavit ve dvou lidech

Jsou levné, ekologické a hlavně pohodlné! Jednoduchá dřevěná chatka má za cíl poskytnout svému obyvateli nezapomenutelný zážitek z pobytu v přírodě a to v maximálním pohodlí.

Terezie Benoni | 10. 04. 2023

Jednopodlažní chatka má půdorys 2,5 x 5 m a jedná se o jednoduchou montovanou dřevostavbu z masivních desek. Stavba je založena na základovém roštu ze smrkových trámů, který je ukotven do rostlého terénu pomocí devíti zemních vrutů. Na začátku bylo úsilí umístit to nejnutnější, co člověk či dva potřebují ke komfortnímu noclehu v přírodě, na co nejmenší ploše. Chtěli jsme poskytnout nejen střechu nad hlavou, ale i kamna, kuchyň, sprchu a wc, a to vše tak, aby chatka obstála stejně dobře v obytné zástavbě jako v pusté krajině. Důraz jsme pak kladli na samotné propojení vnitřního prostoru s tím vnějším. Koncepce chatky je založena na principu stavebnice tak, aby bylo možné postavit dům ve 2-3 lidech,“ vysvětlují architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan z ateliéru DDAANN. Jako základní materiál jsou proto použity desky s překližovaného masivního smrkového dřeva. „Jednotlivé dílce jsou vesměs ploché a jejich váha se pohybuje okolo 80kg. Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, že za pomoci běžných nástrojů je zručnější laik dokáže smontovat svépomocí. V průběhu návrhu bylo stále jasnější, že každá s chatek bude spíše hledat místo, kde se usadit a rozhlédnout  do kraje, než cestovat z místa na místo.“

Galerie: „Tiny House“ jsou stále oblíbenější také v Čechách

Otevřená do krajiny

Zastavěná plocha je celkově 17 m², zatímco užitná plocha zabírá 12 m². „Samotná chatka je rozdělena velkým fixním zasklením na dvě poloviny. V té transparentní je obytná část s kamny, postelí a kuchyní. V druhé jsou pak technická místnost a toaletní separační kapsle včetně sprchy a záchodu. Zasklení je bezrámové s přetaženými skly. Pouze z montážních důvodů je sklo děleno na tři vertikální segmenty,“ vysvětlují autoři projektu. Fasáda i terasa jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Na plochou střechu s minimálním spádem je položen hliníkový vlnitý plech s jemnou vlnou. Přesahy na stranách a nad terasou zajistí komfort jak při stavbě, tak během užívání.
Chatka má dva vstupy, jeden hlavní a druhý samostatný do technické místnosti. Pro větrání je pak severní stěna doplněna o kruhový větrací prostup. Vnitřní i vnější povrchy jsou ošetřeny olejovou lazurou. Vytápění objektu zajišťují kamna na tuhá paliva napojená na fasádní dvouplášťový komín. Interiér je vybaven kuchyní s povrchovou jasanovou dýhou. Najdeme tu praktickou pracovní desku Corian s nerezovým dřezem. Instalační prvky v kuchyni a ve sprše jsou napojeny na tlakovou vodu. Ohřev zajišťuje ohřívač a zásobník teplé vody s kapacitou 20 litrů.

Mohlo by se vám líbit

Dva domy, srnky a stromy

Při rekonstrukci jihočeské chalupy byl zásadní respekt k původnímu stavení a použití tradičních postupů. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?