Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jak vypadá bydlení v perníkové chaloupce: Sladký sen, do kterého jsme se zamilovali

Jak by to asi bylo žít v domě vyrobeném z perníku? I když to zní jako pohádka, někteří nadšení kuchaři a designéři se pokusili přivést tuto sladkou fantazii k životu.

Terezie Benoni | 22. 11. 2023

Perníky k Vánocům bezesporu patří a mnozí z nás se pouští také do perníkových chaloupek. Většinou vznikají menší modely, ale existují i odvážlivci, kteří se vydali do neprozkoumaných vod do stavby perníkové chaloupky v životní velikosti. Inspirací pro tyto projekty je jedna z nejznámějších pohádek bratří Grimmů, Perníková chaloupka. Historie této vpravdě sladké ale strašidelné pohádky sahá až do 19. století, kdy bratři Grimmové vymysleli příběh o chudém dědečkovi a babičce, kteří si postavili chaloupku z perníku a sladkostí. Od té doby se stala Perníková chaloupka ikonou, inspirující generace snílků a umělců. Příběh vypráví o dětech, které láká vůně sladkostí do domu, kde na ně číhá nečekané nebezpečí. Kromě klasických perníčků se tak zejména o Vánocích pečou také různé chaloupky, které jsou často pouze dekorativní a vypadají krásně, když se osvětlí.

Galerie: Perníková chaloupka v životní velikosti
Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz

Nadšenci, kteří se do stavby chaloupky opravdu pustili

Z pohledu architektury a designu by vytvoření životní perníkové chaloupky bylo technicky náročné. Standardní perník je sice ideální pro menší modely, ve větší míře nosný není. Potřeba by byla kombinace speciálních konstrukčních prvků a materiálů, které by poskytly potřebnou stabilitu a zároveň si uchovaly autentičnost perníku. Navíc by bylo nezbytné zohlednit účel stavby - zda by měla sloužit jako obydlí, umělecké dílo nebo pouze jako dočasná výstavní atrakce. Ale ne že by se o to ještě nikdo nepokusil! Největší perníkovou chaloupku postavili před deseti lety v Opavě. Na stavbě o velikosti zahradního domku se podíleli učitelé a žáci opavské Základní školy Mařádkova a postarali se o republikový unikát. Spotřebovali pět a půl tisíce vajec, více než tři sta kilogramů mouky a cukru, třicet kilo perníkového koření a po třiačtyřiceti kilogramech másla a medu. Chaloupku bylo třeba promyslet do všech detailů, včetně tvrdosti a váhy jednotlivých perníků. Maltou se stala směs cukru a vaječných bílků. Výsledná chaloupka měla v půdorysu tři krát dva metry, na výšku i s komínem 3,2 metru. A kde si ještě můžete skutečnou perníkovou chaloupku prohlédnout? Pusťte si reportáž.

Mohlo by se vám líbit

Nehledala dokonalost, ani nedisponovala neomezeným rozpočtem, přesto chtěla ze zanedbané chatky vytvořit příjemný letní domek

Influencerka Lucie Janotová toužila po příjemném letním domku, v němž bude trávit čas se svou rodinou. Do oprav se proto pustila naplno. Pořídila chatu Babetu, která ale potřebovala radikální proměnu. S manželem a návrháři nakonec vytvořila místo, kde je radost odpočívat.
marianne.cz

Zdroj informací: idnes.cz, AI, Marianne Bydlení

Zdroj článku

Související články

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou