Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Kde všude využijete vytápění peletami?

Info ikona
Pelety na vytápění

Dřevěné pelety si cestu do našich domovů a chat nacházejí čím dál častěji. A není se co divit, protože mají hned několik výhod. Podívejte se, kde vám pomůžou bez námahy vyhřát potřebný prostor a přitom budete mít náklady na vytápění pod kontrolou.

Promotion | 4. 10. 2022

Ať chcete topit na chalupě, sledovat zapálený oheň v obýváku nebo zajistit spolehlivé vytápění celého domu, vždy se můžete spolehnout na dřevěné pelety. Tyto malé lisované válečky jsou vyrobené z pilin, mají vysokou výhřevnost, jsou ekologické a cenově dostupné. Ve srovnání s kusovým dřevem se s nimi mnohem lépe manipuluje, mají optimální vlhkost a nevyžadují žádnou přípravu. Při pořízení kamen nebo automatického kotle na peletky získáte téměř bezúdržbový zdroj vytápění.

V kotli bez starostí automaticky

Kotel na pelety se uplatní v domě, kde chcete vytápět několik místností a zároveň můžete také ohřívat teplou užitkovou vodu. Zapojuje se k soustavě radiátorů nebo k teplovodnímu podlahovému topení. Podle velikosti a stavu nemovitosti je třeba vybrat vhodný výkon kotle. Na trhu jsou kotle pro moderní novostavby, které mají minimální tepelnou ztrátu, i kotle s vysokým výkonem pro starší stavby, u nichž tepelně-izolační vlastnosti pokulhávají.

Hlavní výhoda automatického kotle na pelety je v jeho samočinném provozu. Jakmile má kotel ve své násypce dostatek pelet, plynule dopravuje palivo na rošt hořáku a udržuje požadovanou teplotu. Všechno si reguluje sám a podle velikosti zásobníku a výkonu může fungovat bez zásahu majitele tři až pět dní.

Zapálení ohně probíhá jednoduše stisknutím tlačítka na displeji kotle. Stejně tak můžete využít i mobilní aplikaci a ovládat vytápění přes telefon. „K našim kotlům na pelety dodáváme aplikaci eModul. Majitel může odkudkoli zkontrolovat a změnit teplotu v domě. K dispozici má historii a například i chybová hlášení,“ upřesňuje Ing. Roman Bozcek, jak fungují kotle Biopel z dílny českého výrobce OPOP.

Info ikona
Kotle na pelety od OPOP

Kamna i jako designový prvek

Pelety můžete využít také v kamnech, které instalujete do místnosti. Kamna pak vytápějí hlavně tento prostor, většinou jde o obýváky nebo větší společenské místnosti spojené s kuchyní. Majitelé nových domů si kamna pořizují jako záložní zdroj tepla a zároveň i jako estetický prvek. U modelů s prosklenými dvířky, lze sledovat hořící oheň.

Pokud chcete peletová kamna používat na chatě nebo chalupě, nezapomeňte, že budete potřebovat elektřinu. Nejde o žádné velké odběry, ale bez zapojení do sítě si nezatopíte. Kamna na pelety umí palivo dávkovat automaticky a v případě doplnění o teplovodní výměník lze přenášet teplo také do nejbližších místností. Zatímco kotel na pelety může fungovat na jedno naplnění násypky několik dnů, kamna potřebují doplnit palivo obvykle každý den.

V každém případě je důležité dbát na bezpečnostní předpisy a odstranit z dosahu všechny hořlavé materiály. I podlaha kolem kamen musí splňovat přísná pravidla.

Krb jako symbol pohody

Obdobně fungují také peletové krbové vložky, které jsou určené k obestavění. Na rozdíl od kamen vyžadují stavební úpravy, takže si na první zatopení počkáte. Pozor dejte na celkovou hmotnost, protože váha krbu se může vyšplhat klidně na 300 kilo. Obestavbu svěřte raději do rukou odborníka a před uvedením do provozu si nezapomeňte pozvat kominíka, který vám vystaví revizní zprávu na spalinové cesty. To platí samozřejmě i pro kamna a kotle na pelety.

Info ikona
Designová kamna
Měření