Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Na břehu přehrady v Českém Tešíně vyrostlo veřejné místo pro tradiční čajové obřady

Info ikona
Na břehu přehrady v Českém Tešíně vyrostlo veřejné místo pro tradiční čajové obřady

Pavilon vybízí k blízkému setkání s přírodou tím, že zaměřuje pozornost návštěvníků na vodní nádrž - pohledy, zvuky, pohyby. Nutí člověka zastavit se, zpomalit díky nekonečnému pohledu do korun stromů, vymezenému pohledu na neohraničenou klidnou vodní hladinu a jemnému uzavření se před okolním shonem všedního dne.

Terezie Benoni | 23. 05. 2023

Pavilon Čajovna na břehu přehrady v Českém Tešíně vznikl jako intervence do veřejného prostoru v rámci mezinárodního workshopu Mood for Wood. „Při promýšlení konceptu jsme vycházeli z tradiční japonské architektury čajových domků ztvárněné současnými výrazovými prostředky. Pracujeme s jednoduchým konstrukčním principem spojování dřevěných prvků do komplexní statické struktury,“ vysvětlují autoři projektu Studio GRAU architects.  „Interiér pavilonu pohodlně pojme 6 osob, které se během čajového obřadu usadí kolem stolu tváří v tvář, což obřadu dodává určitý pocit intimity. Jemný/lehký, otevřený design odkazuje na tradiční japonský interiér, ale vnáší do něj moderní prvky. Harmonicky a nenápadně se začleňuje do okolního prostředí.“ Do finálního návrhu bylo přeneseno několik pravidel tradičního čajového obřadu. Při vstupu do interiéru se každý návštěvník musí sehnout, aby prošel pod nejnižším vodorovným trámem konstrukce, což odkazuje na dveře niriji-guchi, symbol rovnosti všech účastníků obřadu. Současně se při vstupu otevírá výhled upozorňující na vodní hladinu. Nízký stolek uprostřed dispozice vybízí návštěvníky, aby si sedli na kolena, jak je v japonské kultuře zvykem. Zakrytí spodní části konstrukce pláty překližky poskytuje pocit soukromí a odloučení od hluků venkovního prostředí.

Galerie: Pavilon Čajovna
Mohlo by se vám líbit

Byt v Bratislavě odhalili architekti až na samotné základy

Do osmdesátimetrového bratislavského bytu Vlaďky, Lajka a malého Emílka se architekti z ateliéru Toito pustili s velkou vášní – až na surový beton tu obouchali nosníky a sloupy, zachovali odhalenou elektroinstalaci i nepravidelnou strukturu cihlového zdiva.
marianne.cz

Ideální nejen na čajové obřady

Otevřený vstupní rám umožňuje pohled do interiéru a kolemjdoucí mohou sledovat probíhající čajový obřad. Výška stolu mu dává univerzálnost pro použití při čajovém obřadu i mimo něj jako lavička nabízející místo k sezení a tichému rozjímání, v souladu s japonskou ideologií zaměřenou na jednoduchost a estetickou vytříbenost. Stůl se stává jediným centrálním kusem nábytku v pavilonu a jeho hloubka umožňuje účastníkům obřadu sedět v těsné blízkosti s pocitem vzájemnosti. Pavilon má multifunkční charakter a kromě čajového obřadu může fungovat také jako příjemný letní pavilon s uklidňujícím výhledem do krajiny. Čtvercový půdorys odkazuje na jednoduchost a použití primárních prvků znázorňuje symbol hmoty a člověka. Pavilon je postaven na půdorysné ploše 3 x 3 m s výškou 4 m, což je jak konstrukční výška čtvercově řezaných dřevěných smrkových trámů, tak maximální povolená výška pavilonu. Surové dřevěné prvky jsou doplněny jemnou tkaninou, která přináší pocit útulnosti, ale ponechává pavilon stále minimalistický, aby neodváděl pozornost od samotného obřadu, od dosažení pocitu klidu a harmonie. Dalšími použitými materiály jsou smrkové podlahové latě, březová překližka a střešní geotextilie.

 

Mohlo by se vám líbit

Měšťanský mikulovský dům s klenutými stropy, úžasným geniem loci a designovým interiérem

V bývalé židovské čtvrti v centru vinařské obce Mikulov stojí dvoukřídlý měšťanský dům, který je promyšlený do posledního detailu a snoubí v sobě historii místa i moderní design.
marianne.cz
Zdroj článku