Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Nízké stavební náklady, přesto velkorysé obytné prostory

Info ikona
Nízké stavební náklady, přesto velkorysé obytné prostory

Přesně takový je prototyp nového zeleného domu postaveného v Dánsku architektem Sigurdem Larsenem. Ten se snaží navrhovat rodinné domy, které budou co nejlevnější, udržitelné, a přesto absolutně komfortní.

Terezie Benoni | 17. 09. 2022

První z rodinných domů, které Sigurd Larsen navrhl, stojí v dánském městě Lejre. Jeho obytná plocha má něco málo přes sto metrů čtverečních. Když dostal na starost návrh tohoto domu, který se má stát prototypem ideálního rodinného bydlení pro následující roky, byli na nějk kladené vysoké požadavky, týkající se udržitelnosti, izolací, energií i cirkulace vzduchu. Aby byl dům, co možná nejlevnější, zvolil architekt zcela jednoduchý půdorys, přesto se mu podařilo vytvořit velkorysé obytné plochy.
 

Galerie: Rodinný dům hodný 21. století
Mohlo by se vám líbit

Jasně rozdělené zóny

Na dům navazuje veliká zimní zahrada o rozloze víc než třicet metrů čtverečních. Je situovaná na jižní straně, takže má ideální podmínky. Všechny ložnice i koupelna se nacházejí v soukromé zadní části domu, zatímco obývací pokoj spojený s jídelnou, je otevřený směrem do skleníku. Díky tomu je ve společné části domu stále spousta světla. Nad kuchyní je mezipatro, které slouží jako kinosál. Interiér je obložený březovou překližkou, zatímco exteriér domu má obklad z neošetřených modřínových panelů, které časem přirozeně zestříbří.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku