Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Tam, kde prázdniny nikdy nekončí

Info ikona
Tam, kde prázdniny nikdy nekončí

Elegance, rustikálnost, neutralita. To byly stavební kameny, na kterých vyrostl prázdninový dům, na jehož stavbě se podíleli především místní řemeslníci.

Terezie Benoni | 20. 10. 2021

Ve městě Trancosu v Bahii v severovýchodní oblasti Brazílie navrhli architekti ze studia OR+K Studio a ALL Architecture jedinečný prázdninový dům o rozloze 330 m². Svým majitelům měl sloužit k odpočinku ale také ke krátkodobému pronájmu. Cílem tedy bylo, aby byl maximálně pohodlný, zároveň ale také neutrální. Protože dům stojí nedaleko centra vesnice, mělo se něco z okolní atmosféry přenést také do výsledného designu. Právě proto se na samotné realizaci podíleli především místní řemeslníci a najdeme zde výhradně lokální materiály. Je to například sud, ze kterého se nově stala lavička před domem. Další lavička byla vyrobená ze staré kánoe a stojí na podlaze z recyklovaných terakotových dlaždic. Několik větších kusů nábytku bylo dovezeno z větších měst. Například skříň vyrobená z recyklovaného dřeva dorazila ze São Paula, aby se z ní nově stal praktický bar.

Galerie: Prázdninový dům
Mohlo by se vám líbit

Místní výrobci i oblíbený design

Podobný přístup pokračuje ve všech čtyřech apartmánech, v koupelnách, kuchyni i ve velkém obývacím pokoji. Použitý jazyk je stále stejný: jednoduché pečlivě vybrané místní materiály, které dodávají interiéru rustikální a elegantní nádech. Hlavními použitými materiály je leštěný beton, měď, staré dřevo a keramika. V kuchyni byl prostor optimalizován díky velkému centrálnímu ostrůvku. Tím se výrazně znásobil pracovní i jídelní prostor. Centrální pult má vrchní desku z leštěné žuly, zatímco boční pracovní pulty mají desky z leštěného betonu. Okna s tepanými barevnými skly sem propouští barevné paprsky. Textura hrubého dřeva na podlaze je příjemná na dotek, takže nebylo potřeba pořizovat koberce. Konferenční stolek pochází z pera designéra Huga Françyho, pohovka je značky Carbono Design a vintage proutěné židle jsou značky Garimpo Moderno. Další dekorace i nábytek jsou od místních výrobců.

Mohlo by se vám líbit