Přejít k hlavnímu obsahu
Inspirace

Už žádná městská šeď: Sídliště Prosek se mění a ukazuje, jak má vypadat chytré městské bydlení

Zatímco některé městské části se rozrůstají do šířky a ztrácejí kontakt se svou historií, jiné zůstávají věrné svým kořenům – a přitom se posouvají o generaci dál. Příkladem je pražský Prosek, kde vyrůstá moderní obytný dům Simply Prosek. Ten dokazuje, že původní urbanismus sídlišť nemusí být v rozporu s moderní architekturou.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 17. 05. 2025

Prosek si možná mnozí pamatují jako typické panelákové sídliště. Dnes se však tato čtvrť mění a s ní i způsob, jakým zde lidé bydlí a tráví čas. Nový bytový dům je citlivě zasazení do původní urbanistické struktury a přináší do této části města svěží vítr. Na realizaci se podíleli architekti ze studia Loxia, a díky nim může vzniknout stavba, která si bere to nejlepší z klasického sídliště (otevřenost prostoru, zeleň, vzdušnost) a doplňuje o prvky dnešního bydlení, ať už je to efektivní dispozice bytů, komunitní přízemí s kavárnou nebo coworkingem. „Pozorujeme rostoucí zájem o okrajové lokality Prahy, kterým často dominují bývalá sídliště, která se postupně přestavují na moderní čtvrti. Tento trend odráží aktuální situaci na realitním trhu, kdy kupující hledají efektivní a funkční bydlení za přijatelnou cenu s dobrou dostupností do centra metropole,” říká Oded Ber, CEO společnosti Neocity, která v místě buduje projekt Simply Prosek.

Galerie: Panelákové bydlení v moderním hávu
Mohlo by se vám líbit

Nová brána do Pusteven: Revoluční projekt, unikátní architektura a dechberoucí výhledy

Pustevny v Beskydech nabízejí nejen malebné scenérie, ale také architektonické skvosty, které vznikly pod taktovkou významných architektů jako Dušan Jurkovič a Kamil Mrva. Díky nové infrastruktuře a modernímu zázemí jsou Pustevny ideálním místem pro každého turistu, který hledá spojení historie a přírody.
marianne.cz

Architektura, která se nesnaží být „víc“

Simply Prosek není projekt, který se snaží překřičet své okolí, spíš naopak. Stavba vznikající na místě nevyužívané haly se přirozeně začleňuje do stávající zástavby, a to jak výškou, tak i proporcemi. Díky jednoduchým liniím, promyšlenému ustupujícímu poslednímu patru a nápaditému rytmu balkonů působí dům svěže a nijak nenarušuje charakter čtvrti. I to je dnes známka kvalitní architektury. Nesnaží se být dominantní, ale fungující a součástí celku. „Při návrhu jsme z urbanistické koncepce sídliště vycházeli. Nestavíme budovu, která by mezi ostatními výrazně vyčnívala. Naopak jsme chtěli, aby nový objekt přirozeně zapadl do původní urbanistické struktury okolních sídlišť a zároveň ji obohatil o kvalitní architekturu a funkční řešení. Proto jsme pracovali s čistými liniemi, ustupujícím posledním patrem a geometrickou hrou balkonů, které dodávají budově dynamiku a zároveň zajišťují soukromí budoucích obyvatel. V interiérech jsme kladli důraz na lepší využití bytových dispozic, dostatek úložného prostoru a větší variabilitu uspořádání, čímž nabízí vyšší komfort pro budoucí obyvatele, říká Jana Mastíková, architektka studia Loxia, které za návrhem projektu stojí.

Promyšlený prostor pro lidi, ne pro auta

Současná architektura fandí ekologii a energetické efektivitě. Proto i architekti ze studia Loxia na tento aspekt mysleli. Jejich návrh dosahuje nejvyšší energetické třídy A. Využívá rekuperaci tepla z odpadního vzduchu, na střeše počítá s využitím fotovoltaických panelů a ve standardu nabízí trojskla pro výbornou tepelnou izolaci. Jedním z největších benefitů je i způsob, jakým projekt pracuje s veřejným prostorem. Architekti se chtěli vyhnout velkým asfaltovým plochám. Místo toho vznikla dvoupatrová podzemní garáž, takže na povrchu je spousta prostoru pro procházky, zeleň nebo odpočinkové zóny. Zachovali jsme veřejný prostor, více jsme však dbali na jeho využitelnost. Simply Prosek není jen o moderním efektivním bydlení, ale i o tom, jak přinést do sídliště nový život a dát mu komunitní rozměr. Proto je součástí i komerční prostor. Chceme, aby projekt nebyl jen domovem, ale i místem, které do okolí vnese novou energii a život,” doplňuje Mastíková. Simply Prosek je příkladem toho, že moderní výstavba nemusí s historii nutně bojovat nebo jí zastiňovat, naopak. Když se ke stavbě přistupuje s respektem, vznikají místa, kde lidé chtějí skutečně žít.

Mohlo by se vám líbit

Oprava rodinného domu se zvrtla v jeden velký DIY projekt

Za zdmi domu z třicátých let minulého století čeká překvapivý interiér. Jak říkají majitelé, starý dům se po roce intenzivních oprav proměnil ve starý dům s komfortem roku 2024.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit