Lidé a místa
Češka se svým partnerem buduje moderní farmu na Bali
Galerie: Dům na Bali
Budou tomu už tři roky, kdy se Lucie rozhodla žít na Bali. Postavili zde nízkonákladový a rozložitelný dům a pronajali rozsáhlý pozemek, kde se rozhodli farmařit. Jak bylo jejich rozhodnutí náročné?
Lucie Chmelová pochází s Králíků v Orlických Horách, ale už šest let žije mimo republiku. V březnu roku 2017 se na opuštěném ostrově na Filipínách seznámila se svým partnerem Tanguyem Yu. Ona v té době žila v Dubaji a Tanguy v Paříži. „Tanguy je světoběžník, narozen na Filipínách, poté se s rodinou přesunuli na 5 let do Sydney. Studoval v Holandsku a poté se přestěhoval do Paříže. Co se týče původu maminka je Francouzka a tatínek z Burmy, takže velmi originální mix. Národnost má Francouzskou,“ vypráví Lucie. Museli tedy vymyslet, kde se rozhodnou společně žít. Nejdříve randili doslova po celém světě a Lucie si založila profil nazvaný „Travel to kiss him“, který popisoval jejich jedinečná setkání. Pak se na krátkou dobu usadili v Paříži, aby definitivně zvedli kotvy v roce 2018. „Chtěli jsme žít v teple a zároveň procestovat Asii, kde jsme chtěli najít projekt na ochranu životního prostředí, kterému bychom chtěli věnovat náš čas a energii. Bali se nám zdálo jako nejlepší možnost, tak jsme v roce 2018 přiletěli na měsíční dovolenou abychom zjistili, jak by se nám zde líbilo. A bylo rozhodnuto.“
Jednoho dne se můžou sbalit i s domem
Na Bali je problém v tom, že cizinec nemůže vlastnit pozemek. Jedinou možností je pouze dlouhodobý pronájem. Pár si tedy vyhlédl ideální místo, které si pronajal na 10 let s možností prodloužení na dalších 15 let. Je daleko od turistického ruchu, 500 metrů od moře, do nejbližšího supermarketu cca 10 minut jízdy a k doktorovi 20 minut. Nyní mají na starosti plantáž s více jak 60 banánovníky na jedné půlce a na druhé půlce byl v podstatě jen plevel a bažina. Tu se rozhodli přetvořit na úrodnou farmu. Původně jílovitou půdu důkladně prohnojili a nyní se radují z bohaté úrody. „Základní koncept domu navrhoval náš známý, architekt Tony, kterého jsme potkali týden po tom, co jsme se na Bali přestěhovali v jeho Blu Lagoon resortu na východě ostrova. Je to taková ekologická vesnice,“ vypráví Lucie. V resortu měli organickou zahradu a uprostřed zahrady jedinečný dům, který Tony navrhl jako prototyp. Okamžitě se do domku zamilovali. Pro pár navrhl architekt Global Home, který je inspirovaný Geodesic Dome od Buckminster Fuller. Dům je snadno složitelný s možností převozu v kontejneru. Základním prvkem je ocelová konstrukce 6x6 metrů s tím, že vnitřek si každý navrhne podle sebe a podle svých denních potřeb. Obytná část má kolem 135 metrů čtverečních. Čtvrt domu zabírá taková “letní zahrada”, která do budoucna může být přetvořená na další místnosti, pokud by bylo potřeba. Celý pozemek je velký 1500 metrů čtverečních a dům zabírá minimum místa.
Galerie: Dům na Bali
Když prší, tak přímo do domu
Vnitřní uspořádání domu si nakonec navrhli sami majitelé podle svých potřeb v minimalistickém stylu. Většina zařízení je z místních materiálů a inspiraci hledali především na Pinterestu. Plánování začalo v prosinci 2020, základy domu začali v březnu 2021 a v červenci 2021 už bydleli ve vlastním. Stavba byla opravdu rychlá, během cca 4 měsíců bylo hotovo. Celá stavba včetně vybavení vyšla kolem 70 tisíc eur. Dům je navržený tak, aby byli jeho obyvatelé v neustálém kontaktu s přírodou. Důležité je především přirozené proudění vzduchu, takže ušetří velké náklady na klimatizaci. Stavba je zcela nízkonákladová a soběstačná. Vnitřní zahradu v domě zavlažuje přímo déšť a napomáhá tak příjemnému klima. Nábytek je navržený majiteli a vyrobený místními truhláři. Kuchyň je z betonu s dřevěnými detaily. V koupelně si nechali postavit vanu/sprchový kout a umyvadlo z materiálu, který se jmenuje terazzo a je na Bali velmi oblíbený pro svou jednoduchou údržbu. Dům obklopuje organická udržitelná zahrada. Vše je navrženo bez nutnosti používat chemii. Dnes je zde přes 30 druhů ovocných stromů a kolem 100 druhů jedlých rostlin, bylinek a zeleniny. „V příštím roce bychom chtěli začít organizovat “FARM TOURS” neboli návštěvu farmy, neboť je to taková moderní farma. Lidé se budou moci přijít podívat, zeptat se co je zajímá a inspirovat se naším projektem. Zároveň si budou moc něco málo sklidit a ochutnat co nám na zahradě roste.“
Zdroj informací: Lucie Chmelová, instagram.com/traveltokisshim
Zdroj informací: Lucie Chmelová, instagram.com/traveltokisshim
- Zdroj článku
-
Lucie Chmelová