Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Hasičskou zbrojnici v Dolních Jirčanech přestavěli tak, aby svou typologií připomínala venkovskou stodolu

Moderní architektura v obci Dolní Jirčany dostala nový rozměr – hasičská zbrojnice v sobě snoubí funkčnost, estetiku a citlivé začlenění do okolní zástavby. Díky průsvitné fasádě a velkoformátovému oknu můžete nahlédnout do světa dobrovolných hasičů.

Terezie Benoni | 10. 02. 2025

Hasičská zbrojnice je navržena tak, aby svým tvarem a objemem připomínala typologii venkovských stodol. Její obdélný tvar a sedlová střecha zároveň vytvářejí vizuální propojení se základní školou stojící přes ulici. Nachází se na obecních pozemcích v severozápadní rozvojové části obce Dolní Jirčany. Její umístění na okraji obce, s bezprostředním přístupem k dopravní infrastruktuře, zajišťuje hasičům výhodnou polohu pro rychlé a efektivní zásahy. Objekt stojí na téměř trojúhelníkovém pozemku mezi rodinnými domy a základní školou. Jeho tvar a výška byly navrženy tak, aby citlivě reagovaly na okolní zástavbu. Plní tedy nejen funkční, ale i estetickou úlohu – vytváří symbolický přechod mezi charakterem rodinných domů a veřejným rázem školy. „Od první skici návrh pracuje se třemi odlišnými teplotními zónami exteriér-garáž-vestavba. Jejich technické řešení a provozní oddělení jsou neodmyslitelnou součástí architektonického konceptu. Objekt je řešen jako ocelová hala opláštěná průsvitnou polykarbonátovou fasádou, do které je nezávisle umístěna „lehká“ dřevěná vestavba. Polykarbonátová fasáda zajišťuje vizuální propojení s exteriérem a ochranu hasičských vozidel před nepříznivými vlivy. Integrovaný dřevěný vestavek slouží jako zázemí pro hasiče. Na východní fasádě garáže je záměrně umístěno velkoformátové okno směrem do ulice, aby kolemjdoucí mohli nahlédnout do fungování zbrojnice a přiblížit si práci dobrovolných hasičů,“ vysvětlují autoři projektu architekti Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Kateřina Luftová. Štěpán Tomš a Marie Hojná ze studia SOA architekti.

Galerie: Hasičská zbrojnice Jirčany
Mohlo by se vám líbit

Příběh roubenky, která dostala druhou šanci: Jak mladá rodina zachránila chalupu v Lužických horách

Lužické hory jsou stále trochu zdivočelou zemí, řada zdejších chalup vzala po odsunu původních obyvatel za své... Jednu poblíž Rumburka před zkázou zachránili manželé Schmidtovi a časopis Venkov & styl vás zve na exkluzivní návštěvu.
marianne.cz

Místo nejen pro hasiče, ale i pro zdejší komunitu

Konstrukce haly je ocelová rámová s vazníky a sloupy obdélného průřezu. Zavětrování je zajištěno ocelovými táhly. Fasáda garáže je tvořena stěnovým polykarbonátovým systémem ve skladbě polykarbonátový panel – vzduchová dutina s vloženou tepelnou izolací – polykarbonátový panel. Střecha se skládá ze sendvičových polyuretanových panelů ve skladbě plech – PUR – plech. Nad prostorem garáže a schodiště jsou ve střeše umístěny prosvětlovací panely. K lehké a transparentní obálce hasičárny představuje pevný a kompaktní vestavek její protiváhu. Vodorovné i svislé konstrukce vestavku jsou z CLT panelů. Z interiérové strany jsou CLT panely přiznané pohledové, z vnější strany, směrem do garáže, jsou panely zatepleny dřevovláknitými deskami a obloženy borovicovou překližkou. Interiérové schodiště v zázemí je z ohýbaného slzičkového plechu. Exteriérové schodiště přiléhající na severní fasádu je z pozinkované konstrukce, podesta a stupně z pororoštu. Projekt jako celek vytváří půdu pro efektivní fungování dobrovolných hasičů, posilování komunitní soudržnosti a budoucí rozvoj obce.

O studiu

Architektonická kancelář SOA architekti působí na Václavském náměstí v srdci Prahy. Ateliér založili v roce 2015 Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga. Název SOA je akronymem, který znamená „Sons of Architecture“, tedy „Synové Architektury“. Kancelář SOA se původně zaměřovala na interiérové a rezidenční projekty, v poslední době se specializuje na školské a vzdělávací stavby. Práce ateliéru je založena na třech základních prvcích: krása, respekt, odpovědnost. Klient je proto vždy členem týmu.

Čtěte také: Unikátní vila nad Berounkou: Architektonický zázrak s dechberoucími výhledy na Český kras

V malebné vilové čtvrti nad Berounkou vyrostla moderní vila Sidonius, která redefinuje pojetí luxusního bydlení. Postavená na prudkém svahu pomocí ocelové mostní konstrukce, nabízí obyvatelům nejen výhledy na krásy Českého krasu a Prahu, ale také originální architektonické a technologické řešení.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Od Titanicu k Icon of the Seas: Už rok brázdí oceány největší loď světa, je připravená na všechno?

Od Titanicu k Icon of the Seas: Už rok brázdí oceány největší loď světa, je připravená na všechno?

Lidé a místa
Život na Bali očima Čechů: Svůj život zabalili do pár zavazadel a opustili domov. Jaké je žít a podnikat v tropickém ráji?

Život na Bali očima Čechů: Svůj život zabalili do pár zavazadel a opustili domov. Jaké je žít a podnikat v tropickém ráji?

Lidé a místa
Nábytek od popelnic a šikovné ruce: Yvonne vytvořila útulný domov snů uprostřed kouzelné zahrady

Nábytek od popelnic a šikovné ruce: Yvonne vytvořila útulný domov snů uprostřed kouzelné zahrady

Lidé a místa
Útulné bydlení na Šumavě: Jak dřevo ze starých stodol ožilo v moderním horském apartmánu

Útulné bydlení na Šumavě: Jak dřevo ze starých stodol ožilo v moderním horském apartmánu

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit