Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Jak bydlí neúspěšný kandidát na prezidenta se svou ženou?

Dvoupatrový podkrovní byt v centru Prahy často rozeznívá klavír nebo harfa. A k nim se přidávají tlukoucí srdce zvonů z blízkých kostelů. Lilia Khousnoutdinova si s manželem Karlem Janečkem vytvořili domov plný unikátních kousků z cest.

Terezie Benoni | 20. 09. 2023

Interiér nad střechami Starého Města vznikal organicky a intuitivně a vlastně je stále v procesu. „Když jsem tu byla poprvé, byt měl dispozici 2 + kk a byl zařízený sice nádherně designově, ale chladně. Když jsme se s Karlem rozhodli vytvořit si tu domov, nepočítali jsme, že zůstaneme dlouho, protože se rodina rozrůstala a potřebovala prostor. A pak se nečekaně nabídla možnost odkoupit sousední byt, takže jsme tu zakotvili natrvalo,“ popisuje Lilia. Základ, podle něhož vybírala vybavení, byl jednoduchý: hlavně přírodní, zdravé a kvalitní materiály. Třeba nátěry pro výmalbu proto objednávali z Německa. I spoustu nábytku a doplňků je ze zahraničí. Není se co divit, Lilia i Karel hodně a rádi cestují, a tak třeba křehký květinový lustr do kuchyně vezli sami autem z bazaru z Itálie. „Byla to opravdu zajímavá cesta,“ směje se Lilia. Kromě luxusních kousků v bytě najdete i drobnosti z běžných obchodů. „Pár věcí jsem koupila i ve slevě, mám ráda Zara Home či Westwing.“ Byt se nachází v památkově chráněné zóně a má unikátní systém trámoví. Tenhle podkrovní kout tvoří reprezentativní prostor pro ručně vyráběné látky z Bhútánu a pro šaty, které Lilia sama navrhuje. „Je to místo, kde často vznikají návrhy pro mou značku oblečení a šperků Ecstatic.cz,“ říká.

Galerie: Bydlení Karla Janečka a Lilie Khousnoutdinové
Mohlo by se vám líbit

Manželé Petra a Petr Fialovi citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Přímo na náměstí lázeňského města Poděbrady je nově zrekonstruovaný dům, který tu ale stojí už dlouhá staletí. Než se do rozsáhlých oprav Fialovi pustili, netušili, že nakonec budou muset vybourat celý interiér domu včetně stropů a stěn.
marianne.cz

Podkrovní byt plný vzácných pokladů

Horní obývací pokoj Lilia popisuje jako ten více hippie. Nepřehlédnutelný oltář je kopií bhútánských domácích oltářů. „Když potřebuji, rozjímám u něj nebo se i modlím. Sama jsem tu ale málokdy, tenhle prostor miluje celá rodina a rádi sem zveme i návštěvy.“ Hlavním námětem posvátného obrazu svěceného bhútánským lamou jsou dva buddhističtí svatí: guru Padmasambava Rinpoche a Yeshe Tsogyal. „Je to můj dárek Karlovi. Na něm, stejně jako na dalších nenápadných drobnostech v bytě, se odráží jeho láska k matematice, takže třeba počet paprsků nebo okvětních lístků na obraze odpovídá jeho oblíbeným číslům,“ říká Lilia. Zdobné štuky i dvířka vestavěných skříní jsou vytvořené podle jejího návrhu. Lilia Khousnoutdinova je Tatarka, narodila se v Rusku a bydlela v mnoha zemích světa. Žila například v Anglii, kde mimo jiné vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu. Pobývala i v Indii nebo Tunisku, její milovanou zemí je Bhútán. Na svém webu píše, že je publicistka, návrhářka, cestovatelka a duší revolucionářka. Spoluautorka pěti knih, včetně titulu Ženské příběhy, podnikatelka, spoluzakladatelka nadačního fondu Šťastné Česko a Propolis 33. Hraje na klavír, housle a učí se na harfu. „Hodně lidí mi říkalo, že vana v tak malinké koupelně je nesmysl. Ale já koupele miluju. Proto jsme objednali vysokou sedací vanu z Velké Británie, protože v Česku takové nevyrábějí – a já si dávám i krátkou koupel se solí či oleji každý den. Tady je místo pro můj relax a jsem moc ráda, že jsem se nedala přesvědčit o ničem jiném.“ Bílý metro obklad je nevyužitý materiál z jiného projektu. Lilia dbá na udržitelnost a ochranu přírody, proto všechny věci, které byt opouštějí, od šatů po ledničku, putují dalším lidem či do charitativních projektů.

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: JIŘÍ HURT

Mohlo by se vám líbit

Yemi A.D. nabízí zájemcům svůj byt s jedním z nejkrásnějších výhledů na New York

Známý choreograf, režisér, performer a umělec opouští na dva měsíce svůj newyorský byt, aby se opět vydal na cesty po své milované Asii. Nabídl proto svůj byt k pronájmu a ukázal, s jakým ohromujícím vkusem interiér zařídil.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Veronika Arichteva o rekonstrukci vily z konce 19. století: Byla to velká škola života

Veronika Arichteva o rekonstrukci vily z konce 19. století: Byla to velká škola života

Lidé a místa
16 stěhování, nekonečné cesty a touha zapustit kořeny: Příběh Maschy, která si vytvořila domov s atmosférou Bali kousek od Rotterdamu

16 stěhování, nekonečné cesty a touha zapustit kořeny: Příběh Maschy, která si vytvořila domov s atmosférou Bali kousek od Rotterdamu

Lidé a místa
Sama vyrábí ruční papír a tvoří z něj kouzelné lampy: Příběh umělkyně Michaely Doležalové

Sama vyrábí ruční papír a tvoří z něj kouzelné lampy: Příběh umělkyně Michaely Doležalové

Lidé a místa
Eva miluje jednoduchost funkcionalismu, ale srdcem jí vládne jemnost a elegance: Bydlení, které vypráví nejeden příběh

Eva miluje jednoduchost funkcionalismu, ale srdcem jí vládne jemnost a elegance: Bydlení, které vypráví nejeden příběh

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + KÁVOVÝ LIKÉR ORIGIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit