Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Jak to dopadne, když si starou zemědělskou usedlost přestaví rodina hudebníků

Info ikona
Do prastaré zemědělské chátrající usedlosti vestavěli moderní rodinný dům

Tento jedinečný dům najdeme u našich německých sousedů. Bývalou stodolu z 18. století přestavěla rodina hudebníků v originální prostor, kde se potkává moderní bydlení s místní historií.

Terezie Benoni | 22. 01. 2023

Do jedinečného projektu se pustil architekt Sigurd Larsen. Pod jeho rukama se dům nazvaný Dortmannhof House proměnil v ukázku toho, jak lze přistupovat k rekonstrukci starých budov, aby byl využitý maximálně jejich potenciál, nebyly ztracené původní architektonické prvky, a zároveň nechyběl moderní šmrnc. Nedaleko německého Essenu v západním Německu chátrala roky stodola i s obytnou částí. Dům bylo možné opravit tak, že bude mít obyvatelných hned pět pater. To by v něm ale musel bydlet někdo jiný než kreativní rodina hudebníků. Místo obytných prostor tak v jedné části budovy vzniklo hudební studio, které má na výšku úctyhodných jedenáct metrů.

Galerie: Rekonstrukce německé hospodářské budovy
Mohlo by se vám líbit

Studio, penzion i rodinné bydlení

Původní zemědělská usedlost měla několik vchodů a jednotlivé prostory byly různě pospojovány tak, aby se mohlo souběžně provádět několik zemědělských činností, a ještě v domě bydlet. Tyto vlastnosti zůstaly během rekonstrukce zachované, což umožňuje moderní rodině kreativně prostor využívat a vzájemně se nerušit. Nové vnitřní přístavby domu jsou vytvořené jako vložené boxy, z nichž má každý jinou funkci. Mají vyvolat dojem, že kdyby byly ze stavby vyjmuty, zůstane neměnná historická kostra. Právě díky tomuto přístupu architekta Sigurda Larsena neměli němečtí památkáři s charakterem rekonstrukce žádný problém, protože dokonale splňuje požadavky německého zákona o ochraně památek, který umožňuje přizpůsobení historických budov modernímu využití.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku