Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Manželé se rozhodli vyrábět ptačí krmítka, do kterých se na první pohled každý zamiluje

„Vzniklo to úplně náhodou, kdy jsme si vyrobili krmítko před náš dům. Každodenní radost z pozorování ptáčků doprovázely neustálé lichotky od sousedů a jejich přemlouvání, ať vyrobíme krmítka i pro ně,“ vypráví manželé Holí, jak začal příběh jejich kouzelných domků určených pro malé opeřence.

Terezie Benoni | 14. 03. 2023

Jak vypadal první prototyp?

Dlouho jsme žádostem o výrobu dalších krmítek odolávali kvůli našemu časovému vytížení. Až jednoho dne nastal správný čas. Pustili jsme se do vývoje krmítka. První krmítko vypadalo dost odlišně. Materiál jsme tak různě nasbírali ze zbytků z rekonstrukce a v přírodě. Už tehdy vypadalo jako chaloupka. Problém byl však v použitých materiálech a například rákosová střecha už po první zimě potřebovala opravu.

Naše první prodejní krmítko byla roubenka skládaná z trámků. Byla uzavřená ze 3 stran a měla daleko větší okýnka a dveře-ptáci mohli okny i dveřmi chodit. Se vzhledem jsme byli spokojení, ale bylo to neudržitelné v podobě obrovské časové náročnosti. Tohle krmítko nám zabralo 14 dnů práce. Jak jistě tušíte, něco takového by nám málokdo zaplatil. Poučili jsme se z chyb, které jsme udělali u první výroby, druhé, třetí... Dlouho jsme pracovali na správném technologickém postupu. Stále jsme krmítko zdokonalovali a zdokonalovali.

Kde celý nápad vznikl?

Nápad vznikal při naší největší životní změně. Měli jsme tu možnost odjet na nějaký čas do zahraničí, kde jsme si postupně uvědomovali, že náš sen spočívá ve vlastní tvorbě a práci na vlastních snech. Potkávali jsme spoustu lidí, kteří se živili vlastní tvorbou. Na té tvorbě bylo na první pohled znát, že je dělaná s obrovskou láskou a pečlivostí. Na základě toho jsme si uvědomili, že je to taky náš sen a dává nám to hluboký smysl.

Ve kterou chvíli přišlo rozhodnutí, že chcete výrobě krmítek věnovat svůj pracovní život?

Po návratu do ČR jsme věděli, že si chceme jít za naším snem o vlastním podnikání. Přemýšleli jsme, jak to naplnit. V tom jsme si vzpomněli na zmiňované obdivované krmítko u našeho domu a rozhodli se to zkusit.

Proč právě krmítka?

Díky tomu, že se naše první krmítko velmi rychle a dobře prodalo, ukázalo nám to, že by to mohlo dávat smysl a my se do toho pustili naplno. Také nás baví tvořit věci s přesahem. Nejen hezká dekorace, ale i něco prospěšného pro naši planetu, která nás potřebuje víc než dřív.

Je udržitelnost a kontakt s přírodou to, co je pro vás v životě důležité?

Možná už je vám to s předchozích odpovědí trochu jasné. Ano. Snažíme se žít co nejvíce zero waste, non-toxic, lokálně a naše strava je především rostlinná. Také velmi přemýšlíme nad každým našim nákupem, ať už jídla, oblečení či kosmetiky. Příroda je pro nás naprosto zásadní. Příroda nám toho dává tolik, tolik energie, inspirace, vděčnosti, krásy a taky nám vždy připomene, že žádné problémy nejsou tak velké, jak se zdají.

Galerie: Stylová ptačí krmítka
Mohlo by se vám líbit

Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Věděli jste, že tělíčko malého pěvce může za jednu mrazivou noc ztratit až pětinu své váhy? Které krmítko je vhodné pro opeřené strávníky, kam ho (ne)dávat a čím ho (ne)plnit?
marianne.cz

Přišlo i nějaké těžší období?

Myslíme si, že když člověk přechází z běžného zaměstnání na podnikání, tak je to vždy v určitém slova smyslu těžké. Prvotní šok ze ztráty pomyslných jistot, nepochopení okolí a určitý strach z neznáma. Období nejistot nás občas dokázalo strhnout, ale poměrně rychle jsme se s našim strachem naučili pracovat a rozpouštět ho. Není to tak, že bychom se ničeho nebáli, ale už se tím nenecháváme tak ovládnout. Velkou roli hraje i to, že jsme na to dva a tvoříme super tým, kdy se umíme vzájemně podpořit.

Jak vypadá výroba od návrhu po finální produkt?

Návrh už máme naštěstí po 3 měsících vývoje stanovený. I když je pravda, že se ho snažíme neustále inovovat a zdokonalovat.

Výroba začíná výběrem materiálu, což občas není tak lehké, jak se může zdát. Kvalita desek je pro nás zásadní. Často musíme přebírat opravdu velké množství desek, než vybereme požadovanou kvalitu. I tak se nevyhneme opravám desek v podobě tmelení a broušení kazů.

Následuje naformátování jednotlivých dílů. Poté se všechny díly ošetří ze všech stran přípravkem proti houbám, plísním a dřevokazným škůdcům. Následně se ošetřuje v několika vrstvách lazurou. Taky je tam spousta broušení pro lepší povrh. Musí se rozměřit okýnka, dveře a taky vyřezat. Stěny se opatří rybovým spojem pro autentičtější vzhled roubenky. Vyryjí se drážky, které se dělají ručně dlátkem. Vyryté drážky by byly málo výrazné, takže se ještě malují. Pak se musí také zpracovat malé komponenty kolem oken a dveří. Natření probíhá v několika vrstvách. Následuje velmi přesné lepení. Třeba takové křížky do oken se musí upravit na velikost okénka. Okénka se totiž řežou ručně, takže mají určité odchylky. Několikrát se zkusí křížek, trochu obrousí, zkusí znovu, zase obrousí... Je to velmi drobná a časově náročná práce a s tím souvisí i dvířka opatřena panty.

Následuje kompletace konstrukce krmítka. Vše se velmi poctivě lepí, šroubuje a opatřuje hřebíčky pro vysokou pevnost. Po kompletaci se střecha krmítka tmelí, brousí a v několika vrstvách natírá. Pomalu se blížíme k finální fázi. Následuje naše nejoblíbenější činnost, a to je zdobení. Tomu předchází pár procházek po lese a shánění vhodných klacíků. Ty se musí nejdřív nasušit, nařezat na špalíčky, naštípat, ošetřit přípravkem proti houbám a znovu usušit. Po tomhle procesu jsou polínka připravena k umístění na krmítko. Polínka se naskládají a slepí k sobě, vyrobí se lavička a sloupky. Dřevíčko a lavičku také ošetříme bezbarvou lazurou pro co nejvyšší živostnost. Krmítko se znovu prohlédne, doladí se případné nedostatky. Pak už jen čekáme na vhodné počasí, aby se krmítko mohlo nafotit.

Máte nějaké další nápady, co byste v budoucnosti chtěli nabídnout?

Máme. Už na jaro chystáme novinky a stále pracujeme na nových typech. Určitě se máte na co těšit. Doporučujeme sledovat naše sociální sítě.

Nikola Holá (Pluma), www.instagram.com/pluma.cz, www.facebook.com

Mohlo by se vám líbit

Noc mezi stovkami ptačích budek je nezapomenutelná

Domek, jehož fasádu tvoří ptačí budky a hemžení opeřených krasavců můžete pozorovat přímo z postele. Splněný sen? Čtěte dál, abyste se dozvěděli, kdo je autorem tohoto jedinečného projektu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Zahrada jako z pohádky: Podívejte se, jak norská majitelka přetvořila zahradní domek na zimní útočiště pro ptactvo

Zahrada jako z pohádky: Podívejte se, jak norská majitelka přetvořila zahradní domek na zimní útočiště pro ptactvo

Lidé a místa
Jak mladá rodina proměnila dům z roku 1927: Užívá si tu pravou vánoční pohodu

Jak mladá rodina proměnila dům z roku 1927: Užívá si tu pravou vánoční pohodu

Lidé a místa
Vánoce ve stylu Itálie: Kouzelný venkovský domov se dvěma stromečky

Vánoce ve stylu Itálie: Kouzelný venkovský domov se dvěma stromečky

Lidé a místa
Svým vyráběním a romantickou zimní zahradou okouzlila sociální sítě

Svým vyráběním a romantickou zimní zahradou okouzlila sociální sítě

×