Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Moderní život ve staré chalupě

Chalupu pod lípou najdeme v srdci Žďárských vrchů v obci Krásné. Čtyřčlenná rodina svým životním stylem dokazuje, že stavitelské schopnosti našich pradědů obstojí i v moderní době.

Terezie Benoni | 4. 04. 2024

Jak samotný název napovídá, dominantou chalupy je obrovská lípa, které stojí před chalupou. „Stáří chalupy odhadujeme na přibližně 280 let, stejně jak stará naše lípa,“ vypráví Anička Štukhejlová, která se stará o své dva malé chlapečky a několikrát do roka pořádá v chalupě sezónní akce. V létě jsou to divadla pro děti, v zimně oblíbený Vánoční jarmark, v jaře zase Velikonoční. „Chalupa prošla přestavbou před stopadesáti lety, nejspíše to byla původně roubenice a podlehla výroku vrchnosti a přestavěla se a prodloužila o metr na celozděné stavení.“ Chalupu pořídil manžel Aničky v roce 2010 a o čtyři roky později začala rekonstrukce.

Galerie: Staletá chalupa

Čtěte také: Zahradní chatku si přestavěli na dokonalý domek, kde dnes mohou strávit celé prázdniny

Kouzelný dřevěný domek nám doslova vyrazil dech. Jednoduchá dřevostavba tak akorát pro dva s malebným interiérem je ztělesněním pohody a toho pravého skandinávského hygge.

Náročná rekonstrukce

Při rekonstrukci zůstalo pouze obvodové zdivo a původní dispozice, které tu byly před necitlivým zásahem v sedmdesátých letech. Stropy i podlahy jsou již nové. V přízemí chalupy je prostorná chodba, která se tradičně táhne celou chalupou a dělí ji na dvě části. V pravé je koupelna a vejminek, kde má Anička pracovnu, vlevo jsou pak společné obytné prostory. Kuchyně je citlivým způsobem spojená s jídelnou a posezením u kachlových kamen. Je tu také praktická spíž. Vařit se dá jak moderním způsobem, tak na kamnech. V roce 2014 byla přistavěná ložnice, kterou najdeme na kuchyní a je možné z ní vejít na dřevěnou terasu. Staletá chaloupka tak nabízí veškerý komfort a současným stavbám může hravě konkurovat. Kolem chalupy najdeme ukázkovou přírodní zahradu, před pár lety zde vyrostla malá dřevostavba, s praktickou kuchyní, která slouží ke zpracování úrody a skladování. V současné chvíli rodina rekonstruuje podkroví, kde bude veliký dětský pokoj, ložnice manželů a moderní koupelna. 

Čtěte také: V Čejkovicích postavili stylové vodní domky, které jsou dokonalým místem určeným k odpočinku

Oáza klidu, pohody, soukromí, odpočinku, relaxu a především ticha a zaručeného soukromí. Takové jsou vodní domky v Čejkovicích. Jejich majitelé se rozhodli vytvořit místo pro dokonalý odpočinek s přírodou doslova na dosah.
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u známé blogerky

Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u známé blogerky

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky