Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Nebe nad Prahou

Info ikona
Jak bydlí milovnice módy Janina Šlemínová?

Janina Šlemínová je výraznou osobností tuzemského módního dění. Jak se jí žije ve velkorysém dvoupatrovém loftu v pražských Vršovicích?

Terezie Benoni | 30. 07. 2021

Janina miluje módu. Tomu odpovídá nejen její práce, styl oblékání, ale také podkrovní byt v Praze nedaleko vršovického nádraží. Zakladatelka soutěže pro mladé módní návrháře Shooting Fashion Stars v něm bydlí něco přes tři roky. Pro dvoupatrový loft se rozhodla zcela záměrně. „Jsem milovník výzev a podkroví. Poslední patro a okna do nebe – obojí sehrálo při výběru nového bydlení zásadní roli.“ Přestože šlo o lásku na první pohled, prošel Janinin byt rozsáhlou rekonstrukcí. „Když se dnes zpětně podívám na fotografie původního stavu, říkám si, že to snad ani nemůže být pravda. Byt byl po rychlopřestavbě z 80. let. Původně byl v plánu jen rychlý refresh, ale nakonec jsem ho rozkopala úplně celý. Rekonstrukce proběhla doslova od podlahy,“ vzpomíná Janina. souboj s místem především to, že se jedná o dvoupatrový podkrovní prostor. O zásadních změnách se Janina Šlemínová radila s kamarádkou architektkou, stavaři i statikem. Celkové uspořádání, styling, barvy, úložné prostory a detaily si však majitelka bytu obstarala sama.
 

Specifická atmosféra

„Věcí, které mi dělají radost, je hned několik. Třeba zadní loftová část s průhledem do pracovny, zděný komín, světlo a příjemná energie, která tu panuje. Podkroví je atyp, který má sám o sobě velmi specifickou, kouzelnou atmosféru. Kvůli zkoseným stěnám tu však bohužel nemáte moc prostoru kam umístit obrazy a knihy. To zpětně vnímám jako nevýhodu.“ Stejně jako v módě, i při zařizování bytu sází Janina Šlemínová na originální kousky: „Nejvíce si považuji velkoplošného obrazu od kamaráda Honzy Chaloupka, který se se mnou stěhuje už téměř dvě desítky let. V každém novém domově se hned rozhlížím s jasným záměrem, kam s ním. Pak je to určitě ikonická lednice Smeg, milovaná italská svítidla a knihy, spousta knih,“ vypočítává Janina. Nejčastěji listuje v knihách o designu a architektuře a často se vrací i ke knihám Richarda Bacha. Najde v nich vždy přesně to, co potřebuje. Výpravu do světa módy odstartovala Janina Šlemínová v roce 1996, kdy krátce po skončení studií na technické univerzitě založila eventovou agenturu. Začínala s jedním zaměstnancem a půjčeným faxem, nyní je ředitelkou agentury Stars Communication, která stála mimo jiné za módní událostí Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. Nedávno také otevřela nový inspirativní prostor a galerii Stars Lovers & Friends na pražském Albertově.


Text: Eva KADAVÁ