Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Toužili bydlet ve stodole, nakonec bydlí v prostoru uzpůsobeném pro skladování sena

Info ikona
Toužili bydlet ve stodole, nakonec bydlí v prostoru uzpůsobeném pro skladování sena

Architekti se jim snažili jejich plán vymluvit, když ale zjistili, že jsou majitelé skutečně neoblomní, zkusili jim navrhnout jejich vysněnou stodolu s moderními prvky.

Terezie Benoni | 3. 11. 2022

Pro Wyoming, jeden ze států Spojených států amerických, jsou klasické stodoly typické. Architekt a rodinný přítel John Carney z architektonické kanceláře Carney Logan Burke Architects, se snažil přátelům jejich vizi poupravit a jít modernějším směrem. „Vzpomínám si, že mi ukázali několik fotografií skutečných stodol. Nejdřív jsem si nebyl jistý a navrhoval, abychom se nad finálním vzhledem ještě zamysleli. Byli ale opravdu přesvědčení, co chtějí, tak nebylo na co čekat,“ usmívá se Carney. „Tvar jsem ponechal klasický a tradiční, ale přidal jsem překvapivý prvek. Štít v patře je celý prosklený a otevírá se tak kouzelný výhled horskému středisku Jackson Hole. Celý tento prostor je proporčně řešený tak, aby připomínal klasický seník. V prosklení nechybí ani dvě otevírací okna, kterými se dřív seno přiváželo,“ pochvaluje si architekt.

Dům pro hosty, garáž a tělocvična v jednom

Novostavba má úctyhodnou obytnou plochu 2400 metrů čtverečních. Má plnit především tři účely. Samotní majitelé mají na pozemku svůj vlastní domek, tato stavba má sloužit pro hosty a početné rodinné návštěvy, majitelka si přála tělocvičnu s výhledem a majitel zase potřeboval pro svůj koníček prostornou garáž. Budova vzdává hold stodolám z 19. století: vnější i vnitřní stěny jsou totiž postaveny ze starého stodolového dřeva, dvoumetrová okna v prvním patře napodobují tradiční stodolová okna a interiéru dominuje strop se vzpěrami proloženými vazníky. Tato konstrukce je nejen esteticky zajímá, zároveň má také praktickou funkci, má totiž udržet váhu těžkého sněhu během krutých zim ve Wyomingu.

 

Zdroj článku