Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Vyučený kuchař-číšník se nadchl do výroby věnců a sklízí obdiv ze všech stran

Zpočátku to byly jen dárky pro kamarádky a rodinu, potom i pro kamarádky kamarádek. Vše začínalo nevinně jako pletení z dlouhé chvíle, ale postupem času se z toho stal nejen koníček, ale i vášeň. Dnes pořádá Václav Šumpich oblíbené kurzy, má svůj krámek a na sociálních sítích jeho práci obdivují desetitisíce fanoušků.

Terezie Benoni | 15. 11. 2023

„Od narození žiji na jihu Moravy v krásném městě Znojmě, proto jsem své výrobky začal představovat pod názvem "Country Wreath Moravia". Už od malička jsem měl potřebu něco tvořit, a tak jsem se postupem času dostal k výrobě věnců,“ vysvětluje Václav Šumpich, jak se k neobvyklému koníčku dostal. „Nejsem florista ani zahradník. Jsem vyučený kuchař-číšník co doma "na koleni" začal splétat věnce a věnečky. Zpočátku to byly jen dárky pro kamarádky a rodinu, potom i pro kamarádky kamarádek... Vše začínalo nevinně a pletení tehdy bylo z dlouhé chvíle, ale postupem času se z toho stal nejen koníček, ale i vášeň.

Jak jste se k výrobě věnců dostal?

Od malička mám blízko ke zvířatům, rostlinám a přírodě celkově. Už jako malého kluka mě bavilo běhat po louce a sbírat kytky a vázat je dohromady a hrát si na květináře. Když jsem se rozhodoval kam po základní škole, chtěl jsem jít na zahradníka. Mamka mi to rozmluvila, ať jdu raději na kuchaře-číšníka, protože rád pracuji mezi lidmi a s lidmi.  Po škole jsem pracoval v oboru, ve kterém jsem se vyučil, ale ve volném čase jsem se věnoval kreativnímu tvoření. A jak jsem se dostal k věncům? Pracoval jsem v restauraci/kavárně, kde byly dekorace v takovém, jak se říká „Provence stylu“. Bylo tam i dost věnců a tím, jak jsem se na ně denně díval, tak jsem si říkal, co se mi líbí a co ne, co by šlo udělat jinak, kde by se dal vynechat plast a raději ho nahradit přírodním materiálem.  A pak když jsem dělal na jaře řez vrby na zahradě, tak jsem si řekl, že to z těch prutů teda vyzkouším umotat.  A už jsem v tom byl zamotaný.  Od té doby jsem motal věnce pro sebe, známé, kamarády, …

Kolik času dekoracím věnujete?

Dřív to bylo pár hodin týdně, pak několik hodin denně a teď, když je můj koníček i mou prací, tak se dá říct každý den. Mimo motání věnců a výroby dřevěných výrobků se má práce točí i kolem dekorací na našem malém e-shopu www.country-wreath.cz, který už druhým rokem provozujeme. Kromě svých výrobků zde nabízíme i další dekorace v našem oblíbeném, jak my tomu říkáme „venkovském stylu“. Někdo by to tak asi nenazval, ale to už je jen o názvu a na tom až tak nezáleží.  Pak ve svatební sezóně pomáhám s dekoracemi a květinami u kamarádky/kolegyně, která má svatební agenturu weweed. Takže dekoracím skutečně věnuji času hodně, ale hrozně mě to baví a jsem za to moc rád.

Galerie: Výrobky od Country Wreath Moravia
Mohlo by se vám líbit

Ten nejkrásnější adventní věnec podle známé influencerky: Za pár minut ho zvládne vyrobit každý

Zapomeňte letos na klasický zelený věnec z chvojí, ale vyrobte si trvanlivou dekoraci, která bude skutečnou ozdobou vašeho interiéru. Dobrou zprávou je, že jeho výroba nestojí moc peněz a ani nezabere příliš času. Jdeme na to!
marianne.cz

Co všechno dnes vyrábíte?

Stále jsou to hlavně věnce. Dřív jsem vyráběl věnce na zakázku. Zákaznice mi napsala, jakou má představu a já jsem se jí snažil vyhovět. Dnes už věnce na zakázku dělám minimálně. Většinu věnců vyrábím podle toho, co mě zrovna napadne, podle dostupných materiálů a až jsou hotové, tak je nabídnu na e-shopu.  Tak si věnec může zakoupit každý a já mám větší volnost při jejich výrobě, což mě baví nejvíc. Pak si trochu „hraju“ se dřevem. Vyrábím různé truhlíky, bedýnky, bedýnky na grilování, vyřezávaná jarní zvířátka, …

A pak také dělám/pořádám/natáčím kurzy. Před koronavirem jsem pořádal kurzy na výrobu sezónních věnců nebo výroby korpusů z vinné révy. To mě taky neuvěřitelně baví. 

Kde berete inspiraci?

Většinou v přírodě. Vidím nějaký materiál a hned přemýšlím, jestli by se z něj dalo něco umotat a s čím by se to dal ten a onen materiál spojit. Inspirací mi jsou také kreativní profily na Pinterestu a Instagramu a v neposlední řadě také #pletusisvujsvet, který jsem na Instagramu založil jako tag pro milovníky věnců, kteří si tak nějak stejně jako já motají svůj svět a chtějí ukázat ostatním, jak se jim to daří.

 

Info ikona
Vyučený kuchař-číšník se nadchl do výroby věnců a sklízí obdiv ze všech stran

Jaké trendy ve floristice v současné době pozorujete?

Musím se hned na začátku odpovědi přiznat, že trendy ve floristice tak úplně nesleduji. Z pozorování mám ale pocit, že tak jako v módě, tak i ve floristice se vracíme k původním technikám. Nejen z hlediska vázání a tvorby, ale také pěstování samotných květin. Z technik se poslední dobou začal vracet kenzan. Kovový ježek pro napichování květin v nádobách totiž před několika lety nahradila aranžovací zelená houba – florex. Kenzany se ale poslední dobou těší velké oblibě. U pěstování se pak klade důraz na přírodní hnojiva a postřiky, zase se pěstují původní kultivary a hitem jsou také lokální pěstitelé. Když si mohu vybrat, také raději sáhnu po eukalyptu vypěstovaném v České republice než po tom, co k nám putoval přes půl světa.

Co od vás můžeme v blízké době očekávat?

Protože se blíží Vánoce, tak většinu času budu trávit v dílně při výrobě adventních a Vánočních věnců, osazováním Vánočních truhlíků…. Vánoce miluju, takže už teď se moc těším, až si nějaký umotám a vánočně nafotím. Po Vánocích, na začátku ledna začne sezóna střihu vinné révy, a to pro mě znamená jediné. Kolečko sběr prutů ve vinohradu-dílna-motání-sběr prutů ve vinohradu a motání, motání, motání.  Ale protože se věnce z vinné révy dají vyrábět asi tak jen cca 3 měsíce v roce a jak jsem už psal, techniku jejich výroby jsem dlouho piloval a vždycky se na ten krátký čas, co se s pruty dá pracovat, hrozně těším. A podle reakcí a zájmů o tento typ korpusů si myslím si, že nejen já.  A nedivím se, jsou to korpusy, dá se říct nesmrtelné a sluší jim to ve všech typech interiérů i exteriérů, s vazbou i bez vazby, …

Ještě bych rád nakonec k révě a celkově všem materiálům, které používám řekl, že vždycky se jedná o materiály, které mám od pěstitelů, vinařů, lesníků, známých … nebo ze strouhy od silnice. Nikdy nesbírám a neničím zahrady/pole/louky cizím lidem, jak si někteří občas myslí, a chtěl bych poprosit všechny, co si věnce tvoří, aby to dělali stejně. Neničte práci jiným lidem. Určitě máte ve svém okolí přátelé nebo i pěstitele, kteří vás po domluvě za dobré slovo nebo třeba za lahvinku vína nechají odnést pár větviček nebo klásků na to vaše tvoření.

 

Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz

Zdroj: Václav Šumpich, www.country-wreath.cz
 

Zdroj článku

Související články

Lidé a místa

<span>Našli jsme 10 inspirativních miniaturních kanceláří, které si jejich majitelé postavili přímo na zahradě</span>

Našli jsme 10 inspirativních miniaturních kanceláří, které si jejich majitelé postavili přímo na zahradě

Lidé a místa

<span>Prozkoumejte inspirativní bydlení známé blogerky: Pohodlí, kvalitní textil a přírodní tóny</span>

Prozkoumejte inspirativní bydlení známé blogerky: Pohodlí, kvalitní textil a přírodní tóny

Lidé a místa

<span>Hvězdná návštěva: Fenomenální vodní slalomář a kajakář Vavřinec Hradilek je také výborný kuchař či pekař</span>

Hvězdná návštěva: Fenomenální vodní slalomář a kajakář Vavřinec Hradilek je také výborný kuchař či pekař

Lidé a místa

<span>Dům pod Pražským hradem hledá nového majitele: Čekají na něj pohádkové výhledy i malované renesanční trámové stropy</span>

Dům pod Pražským hradem hledá nového majitele: Čekají na něj pohádkové výhledy i malované renesanční trámové stropy