Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Není světlo jako světlo. Jak to máte vy?

Info ikona
Světlo je v interiéru jedním z nejdůležitějších aspektů. A to jak světlo přirozené – denní – tak osvětlení umělé. Kromě příjemných chvilek ale umí světlo i potrápit.

Světlo je v interiéru jedním z nejdůležitějších aspektů. A to jak světlo přirozené – denní – tak osvětlení umělé. Kromě příjemných chvilek ale umí světlo i potrápit.

Promotion | 4. 05. 2022

Jak na umělé osvětlení

Po setmění využíváme v domácnostech umělé zdroje světla. Typicky jde o stropní svítidla v podobě lustrů. Ty mají kromě své funkce – tedy osvětlení místnosti – také nezastupitelnou roli v designu interiéru.

Interiérové osvětlení tedy musíte vybírat především dle těchto dvou kritérií:

  • maximální možná intenzita světla
  • design svítidla

Kromě centrálně umístěného lustru ale dnes osvětlení místností pomáhá i celá řada lokálních svítidel. Jde o bodová nástěnná světla, LED pásky, stojací lampy a různé další.

Důležitá je i barva (resp. teplota) světla, kterou zpravidla určuje použitá žárovka či zářivka. Barvou, resp. teplotou, je myšlen odstín bílé. Za teplou bílou jsou označovány tóny blíže červenému spektru (světlo s oranžovým nádechem podobné světlu při západu slunce) zatímco za studenou bílou je označováno světlo, které má blíže k dennímu světlu – jde o „bílé“ světlo.

Denní světlo obstarají okna

V domácnostech ale chceme především přirozené denní světlo. A to se do místností dostane skrz okna. Historicky lze přitom vysledovat, že s rozvojem technologií se okna v nemovitostech zvětšují.

Dnes dokážeme vyrobit okna, která v přízemí vyplňují celou stěnu domu od země až po strop. Nehrozí přitom nepřiměřené úniky tepla či bezpečnostní riziko.

Je nezbytné dobře promyslet, kde budou okna v interiéru umístěna a jak budou velká. Současně je vhodné koordinovat i rozmístění nábytku, spotřebičů a dalšího vybavení, aby vše bylo realizováno v rámci promyšleného celkového konceptu. Díky tomu bude celá místnost prosvětlena v největší možné míře.

Někdy je světla příliš. Co pak?

S rostoucí velikostí oken se ale stále častěji objevuje problém vysokých teplot v místnosti vinou přímého slunečního svitu. Místnosti se mění v přehřáté skleníky.

Nejlepší ochranou je venkovní zastínění oken, díky kterému lze v případě potřeby velká okna zastínit a paprsky skrz okenní tabuli neproniknou. Využít můžete venkovní žaluzie, díky kterým odstíníte přímé světlo, ale v místnosti nebude na rozdíl od použití venkovních rolet tma.

Vsadit ale samozřejmě můžete i na cenově dostupnější interiérové zastínění – žaluzie, rolety či závěsy.

A jak je to s přemírou umělého osvětlení? Nejlepším řešením je světlo s podporou plynulého stmívání. Intenzitu světla tak můžete plynule regulovat od minimálního výkonu až po nejvyšší.