Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Od nápadu k realizaci: Jak vám spolupráce s odborníky pomůže dosáhnout perfektního výsledku

Info ikona
Jak vám spolupráce s odborníky pomůže dosáhnout perfektního výsledku

Plánujete rekonstrukci nebo stavbu? Nepodceňte přípravu. Díky spolupráci s odborníky můžete dosáhnout výsledku, který předčí vaše očekávání. Interiérová designérka Iva Bastlová a architekt Tomáš Podrázský sdílejí své osvědčené tipy, jak vytvořit dokonalý interiér na míru –bez zbytečných kompromisů a vícenákladů.

Promotion | 18. 11. 2024

Ať už plánujete rekonstrukci bytu či stavbu domu, je vedle finančního rozpočtu klíčové držet se od počátku také zamýšleného konceptu celého projektu. Proč je důležité, aby se na něm v ideálním případě podíleli také architekt a bytové designér? Česká interiérová designérka Iva Bastlová a architekt Tomáš Podrázský ze studia ArcheTeam na důležitost souhry upozorňují i na konkrétním příkladu, kterým může být například řešení elektroinstalace, chcete-li výběr takového prvku v interiéru, jako je vypínač či zásuvka.

Jak by ideálně měla při realizaci fungovat spolupráce mezi architektem, designérem a klientem, aby byl výsledek povedený?

TP: „Všichni aktéři procesu by měli ctít navržený koncept. To se týká jak architekta, tak po něm designéra, klienta nebo i realizátora stavby. Prostě všichni se musí držet konceptu, protože ten někdo vymyslel a nekoncepčními zásahy, zejména improvizačními nápady na stavbě, se dá dílo dost zkazit.“

Info ikona

IB: „Investor by měl přemýšlet hlavně o svých potřebách a financích. Všichni by měli vědět, jaký je rozpočet, držet se ho a pak by měli respektovat přání klienta a netlačit tam své ego. Ať už se jedná o řemeslníka, architekta nebo designéra, všichni by se měli držet pevně stanoveného konceptu a neměnit ho, protože i drobná změna může způsobit v podstatě velkou bolístku na celém projektu.“

V praxi to podle vašich zkušeností vypadá jak?

IB: „U nás v Česku není běžné, aby si klient najal architekta a projektanta a následně interiérového designéra, který by kooperoval s architektem. Varianta za mě velice častá je, že klient má pouze projektanta, který tvoří projektovou dokumentaci pro stavební povolení, a následně pak až oslovuje designéra. Bohužel často až v té fázi, kdy dům už stojí, jsou hotové rozvody, někdy i podlahové krytiny, interiérové dveře, parapety. Vlastně designéra oslovuje ve chvíli, kdy jsou všechny prvky vybrané a dispozice je třeba nevhodná, ten už s tím pak nemůže nic moc udělat.“

Info ikona

Jak tedy postupovat?

IB: „Když je všechno naprojektované od začátku až do konce, architekt, projektant, designér a klient pracují na projektu ruku v ruce, dříve, než začne samotná realizace. Pak se jedná o ideální řešení. Tím klient ušetří spoustu peněz, času a projekt se dá „vymazlit“ do maximálního detailu.“

TP: „Pokud klient chce, aby vše dopadlo podle jeho představ, nesmí během procesu přípravy a realizace nikam ustoupit, musí si prostě tu kvalitu sám držet a ohlídat si, aby koncepty navazovaly, aby všichni zúčastnění lidé a profese spolupracovali. Klient je investor, koordinátor a ten kdo platí a rozhoduje.“

V jaké fázi projektu nebo návrhu je dobré řešit detailněji například elektroinstalaci?

TP: „Ideálně v projektu interiéru. Nejlépe ještě před projektem pro stavební povolení. Je skutečně dobré si na toto udělat čas a přípravu elektroinstalace nepodcenit.“

Jak vybírat takové detaily, jako například design vypínačů a zásuvek do konkrétních projektů? 

TP: „Já považuji výběr vypínačů a zásuvek za důležitý interiérový detail, ale většinou si vystačíme s bílou nebo s černou.“

Info ikona

IB: „Já vypínače vybírám hlavně podle barevnosti, protože se barvám věnuji intenzivně. Nebojím se experimentovat, nemám problém použít do různých místností různé barvy a hrát si i s barvou rámečku vypínačů, zásuvek a s dalšími detaily. Tento rozdílný pohled na výběr barevnosti vypínačů a zásuvek mezi mnou a Tomášem potvrzuje, jak je důležité, abychom na projektu spolupracovali všichni společně od začátku.“

A lze říci, co je aktuálně u prvků elektroinstalace trendy?

IB: „Současnými trendy jsou hodně zaoblené prvky. Poslední dva roky jsou na scéně kulaté a zaoblené organické tvary. Zvyšuje se zájem o barevnější interiéry, kdy lidé přestávají chtít bílé a šedé a začínají používat i trošku chromatičtější odstíny. Klienti mnohem více řeší také udržitelnost a ekologické materiály.“

Info ikona

Kompletní rozhovor můžete shlédnout zde:

Víte, kde najdete největší galerii vypínačů zásuvek a velké množství rad a tipů pro stavbu domu nebo rekonstrukci? Sledujte BLOG profesionálů!

Info ikona

I takto může vypadat moderní vypínač. Z jednoho místa můžete multifunkčním panelem OneTouch 7“ ovládat světla, žaluzie, střešní okna i kuchyňské spotřebiče.

×