Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

6 důležitých kroků pro zařízení každého interiéru

Info ikona
Zařiďte si interiér na míru svému životu.

Architekti, jako je například Martina Urbanová, dokáží dokonale zařídit jakýkoli prostor. Ano, potřebují talent, ale zároveň přesně vědí, na co se změřit. Máme pro vás šest bodů, díky nimž si na domácího architekta můžete zahrát sami.

Olga Procházková | 16. 10. 2020

1. Záměr

Nejprve si co nejlépe popište, pro jaký účel prostor zařizujete. Máte byt nebo dům v osobním vlastnictví, jste v nájmu nebo spolubydlíte? Jak dlouho v tomto domově budete setrvávat? Je to startovací byt, než se přestěhujete do většího? Jak rychle se potřebujete zařídit? Máte dva měsíce nebo jste schopni si svůj domov postupně vymazlovat třeba rok? To jsou všechno důležité otázky,“ říká Martina Urbanová. Z nich pak vyplývá, jaké větší časové a finanční investice pro vás mají smysl.

2. Zvyky a požadavky na prostor

Dalším krokem je vytvořit si jasnou představu, jak doma žijete. Zkuste se vyvázat ze zvyků původní rodiny nebo z představ, jak by to mělo být „správně“ nebo, co „by se mělo“. Čtyřčlenná rodina potřebuje něco úplně jiného než člověk, který je singe. Jiné požadavky bude míst sportovec s dvěma koly, surfem a hromadou zimního vybavení, jiné nadšený kuchař, kterého potěší hlavně parádní sporák. Upřímně si přiznejte, že hodně času trávíte u televize a potřebujete pohodlnou pohovku, která se dobře čistí, protože si na gauč berete často večeři. Zmapujte si svůj denní i noční život. Pokud trávíte deset hodin denně u počítače na home office, zařiďte si komfortní pracovní kout nebo rovnou celou pracovnu a nekrčte se pod oknem v ložnici vedle postelí. Milujete-li kola, klidně je vystavte ve vhodném prostoru.

3. Pocity

Řekněte si, jak se chcete doma cítit. Vyhovují vám chladněji pojaté interiéry, chcete mít všechno čisté a uklizené a hodně volného prostoru? Nebo potřebujete aspoň jedno místo, kde se zašijete s knihou a budete si moct třeba i zatáhnout závěs, abyste měli soukromí a svůj malý osobní nepořádek vytvořený z milovaných drobností? Máte rádi hodně světla, nebo spíš intimní ladění a klidně pár stěn vymalovaných teplými tóny? Tento bod rozvíjí ten předchozí a zase se silně vztahuje k tomu, co potřebujete vy a vaše rodina.

4. Styl

Dívejte se do časopisů (ideální je například Marianne Bydlení :-), sledujte internet: blogery, sociální sítě. Shromážděte si obrázky, kde jsou interiéry, které se vám líbí. „Důležité ale je, říct si, co mě na nich zaujalo a proč. Někdy mi klienti říkají, že se jim na fotce vlastně nejvíce líbí výhled. Jiní se zamilují do barevného ladění, ale styl vybavení je nakonec moc neoslovuje,“ popisuje své zkušenosti Martina Urbanová. Styl ideálně slaďte se svými potřebami: pokud chcete útulný byt, bude se vám snadněji zařizovat v romantickém či boho stylu, než v moderním či futuristickém. Máte-li rádi čisté linie, rustikální styl to asi nezvládne. Nejdříve stylově vyřešte velké plochy – okna, dveře, podlahy a velké kusy nábytku. „Vybrat lampičku umí každý, to je snadné, ale sladit koberec a vestavěné skříně, které budou v interiéru hrát klíčovou roli, vyžaduje čas a pečlivý výběr,“ popisuje mladá architektka.

5. Rozpočet

Existuje univerzální pravidlo, že u trvalého bydlení se vyplatí investovat do kvalitních a designově vhodných oken, dveří a podlah. (Jak na ně, se dočtete v listopadovém Marianne Bydlení – 11/2020). Další investici vyžadují i jiné pevně umístěné části: obklady, sanita, vestavěné skříně. O něco méně pozornosti můžete věnovat třeba pohovkám či židlím – dají se přeci jen snadněji vyměnit. Buďte realističtí a nemyslete si naivně, že drahé kusy nábytku dlouhodobě uchráníte před náporem domácích mazlíčků nebo malých dětí. Drahá kožená sedačka či vlněný koberec nejsou v tomto případě ideální volbou. V budgetu si nechte až 20% rezervu. Spoustu věcí vás totiž překvapí: řemeslníci si řeknou o příplatek za nečekané vícepráce, za dopravu zboží e-shopů můžete zaplatit celkem až tisíce korun.

6. Zařizování a pořizování

Postupujte opět od celku k detailům, od většího k menšímu. Můžete si vytvořit moodboard, neboli inspirační nástěnku, kde budete mít: základní barevnost, materiály i fotky konkrétních kusů nábytku či doplňků. K nástěnce si připište v základních bodech vše, na co jste přišli v předchozích pěti krocích. Při výběru finálních produktů vás totiž okouzlí spousta dalších věcí a pokud jim podlehnete, z celého projektu se může stát pěkná bramboračka. Proto – neuhýbejte z cesty, dobrý výsledek vás nemine.

Držíme vám palce!

Info ikona
Architektka Martina Urbanová

Architektka Martina Urbanová. Na jejích workshopech si můžete sami navrhnout vlastní interiér pod jejím odborným vedením. Navrhnito.cz

Foto: unsplash.com, archiv Martiny Urbanové