Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Chystáte se tapetovat? Tyhle tři věci si ohlídejte!

Není větší frustrace, než se večer podívat na krásně vytapetovaný pokoj a ráno zjistit, že se všechny tapety odlouply. Nebo koupit tapety v doprodeji a v půli tapetování přijít na to, že vám nevystačí a stejný vzor už se nedá sehnat. Pokud vás čeká víkendová Akce tapeta, čtěte – dost možná vám ušetříme nervy!

Terezie Benoni | 23. 02. 2022

1. Vyberte správný materiál

Není tapeta jako tapeta. Základem je zvolit správný materiál pro daný typ stěny a zatížení – nepokoušet se tedy vystačit si ve vlhké koupelně s jednovrstvou papírovou tapetou, ale raději jít do pořádně stavěné a voděodolné vinylové. O tom, co která tapeta snese, vám stejně jako se vším ostatním nejlépe poradí v obchodě, včetně toho, do jak vlhké místnosti ji můžete nalepit, jak moc je odolná proti oděru a také jak odolná je proti působení světla. Některé tapety totiž na slunci blednou, a proto je dobré zvážit například jejich instalaci proti velkým oknům směrovaným na jižní stranu. Riskujete, že se vám z nich za pár let ztratí barvy i vzor.

Papírové tapety se vyrábějí ze speciálně mačkaného, potištěného papíru a jsou buď jedno nebo dvouvrstvé, takzvaně duplexové. Ty jsou samozřejmě kvalitnější a odolnější. Na papírovou tapetu se vždy nanáší lepidlo a nechává se jím provlhčit. O lepení tapet se raději sami ani nepokoušejte, pokud nejste zručný kutil, jejich instalace je poměrně náročná a rády se odlupují.

Vliesové tapety se nejčastěji vyrábějí z impregnované vláknité buničiny. Jsou velmi stálé, a přitom dobře propouštějí vlhkost i vzduch. Snadno se s nimi pracuje, protože na rozdíl od papírových nepotřebují před lepením provlhčit.

Vinylové tapety mají složitější stavbu. K jejich výrobě se používá plast, někdy doplněný papírovým nosičem. Jejich velkou výhodou je omyvatelnost, proto se hodí i do kuchyní nebo koupelen, ale také to, že se velmi snadno ze stěn odstraňují. Většinou je strhnete rukou a pak odstraníte případné zbytky lepidla.

Textilní tapety jsou celkem náročné na údržbu (čistí se vysavačem) i lepení, protože vyžadují naprosto dokonale připravený podklad. Lepí se na dvě vrstvy lepidla, a s až dvoucentimetrovými přesahy přes sebe. Každému pokoji však dodají nádech luxusu.

Galerie: Tapety, které nikdy neomrzí

S vliesovou tapetou zvládne pracovat i úplný amatér. Důležité je ale dobře připravit podklad a vždy používat lepidla doporučená výrobcem, jinak se vám může stát, že se tapeta po čase začne odlupovat.

2. Spočítejte dobře spotřebu

Podle vzorečku pod tabulkou si pak spočítejte, kolik rolí tapety budete potřebovat.

Nejhorší je nemít žádnou rezervu pro případ, že se tapeta poškodí a bude jí potřeba kousek vyměnit. Ale zase je zbytečné a drahé mít několik rolí navíc. Připravili jsme pro vás praktickou tabulku i vzoreček, který vám pomůže všechno dobře spočítat. Počet rolí standardního rozměru 10m×52 cm, které budete potřebovat, záleží na rozměru plochy vzoru, který se stále opakuje. Vzor tedy pečlivě změřte a v tabulce si najděte jeho využitelný obsah v roli. Podle vzorečku pod tabulkou si pak spočítejte, kolik rolí tapety budete potřebovat. 

Chybí vám parťák, který by vám podržel metr? Přesný výpočet spotřeby materiálu při lepení tapet, ale i malování stěn nebo pokládce podlahy zajistí laserový měřič vzdálenosti. Fieldmann FDLM1020, 699 Kč.

Chybí vám parťák, který by vám podržel metr? Přesný výpočet spotřeby materiálu při lepení tapet, ale i malování stěn nebo pokládce podlahy zajistí laserový měřič vzdálenosti.

3. Prodlužte životnost

Existují nátěry, kterými můžete povrch tapet ochránit před opotřebením a odíráním. Jsou ideální pro více exponovaná místa, jako je kuchyně nebo vstupní hala, případně i koupelna, pokud nebude mít stěna přímý kontakt s vodou nebo není příliš vlhká. Před jejich aplikací vždy vyzkoušejte nátěr na kousku tapety, abyste zjistili, jestli nějak nemění barvu. Většinu tapet můžete vysávat speciálním nástavcem a dají se i zlehka otřít vlhčeným ubrouskem. Z kvalitní, silné vliesové tapety dokonce odstraníte jemným katráčkem i větší znečištění, jako je zbytek zednického lepidla po výměně oken.

Podívejte se na praktické video, které vás provede lepením vliesových tapet krok za krokem.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Poradna
Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Poradna
DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

Poradna
Jak udržet domov útulný a zároveň snížit spotřebu energií: Praktické tipy, jak ušetřit za vytápění

Jak udržet domov útulný a zároveň snížit spotřebu energií: Praktické tipy, jak ušetřit za vytápění

×