Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Co je v peřině, to se počítá

Chcete spát jako v nebi? Přečtěte si něco o nestandardních výplních. Do deky si místo peří můžete dát třeba velbloudí srst.

Olga Procházková | 9. 01. 2020

Vybrali jsme čtyři druhy výplní, které nejsou v našich zeměpisných šířkách zatím moc obvyklé. Můžete snít o luxusním hedvábí nebo si pořídit praktickou deku s hypoalergenním bambusovým rounem. Všechny čtyři typy výplní, které vám představujeme, mají skvělé termoregulační vlastnosti, v zimě zahřívají, v létě skvěle odvádějí vlhkost a dýchají.

Velbloudí srst

Chcete se nechat rozmazlit velbloudí srstí? Není problém. Vlnu tvoří jemný a měkký vlas, z velbloudů se ale nestříhá jako z ovcí – sbírá se na jaře, když zvířata línají. Z jednoho dospělého velblouda se posbírá tři až pět kilogramů srsti. Tahle záležitost se moc nehodí pro alergiky, ovšem můžete použít povlak, který nepropouští alergeny, a tím je částečně eliminovat. Deky z velbloudí srsti jsou na rozdíl od těch z ovčí vlny velmi lehké a měkké a prý jsou i teplejší. Jedná se ovšem o trochu luxusní záležitost, jejich cena začíná na několika tisících, ty nejlevnější stojí kolem dvou tisíc, ale jak víme, nejlevnější není vždy ideální volba.

Hedvábí

Tyto lehoučké deky se hodí především v letních měsících, kdy příjemně ochladí, ale pokud jste trochu horkokrevní, vystačíte si s hedvábnou přikrývkou i v zimě. Výplň tvoří na sebe naskládané jako pavučina tenké vrstvy, které se nemusejí prošívat a drží na místě. Dokonce vydrží i praní. Hedvábí je skvělé v tom, že je hypoalergenní, odpuzuje prach, bakterie, plísně i roztoče. Říká se, že má přímo blahodárné účinky na pokožku, takže pokud můžete, zkuste přikrývku s hedvábnou výplní i povlakem. Na pěknou letní deku si přichystejte alespoň pět tisíc korun.

Bambusové vlákno

Novinkou posledních let jsou přikrývky z bambusu. Tento materiál ocení zejména enviromentálně založení jedinci – bambus roste rychle, nepotřebuje chemická hnojiva a pesticidy, je přirozeně velmi odolný. Bambusové vlákno je jemné, měkké a lehké, nemnoží se v něm bakterie, roztoče ani plísně, neabsorbuje pachy a má příznivý vliv na lidskou pokožku. Protože se výplně z bambusových vláken rychle slehnou, je potřeba ložní prádlo udržovat je stále načechrané. Ty nejlepší polštáře proto mívají ve výplni maximálně 70 % čistého bambusu, zbytek může tvořit některý z dalších přírodních materiálů nebo i duté vlákno. Úkolem doplňujícího materiálu je udržet objem. Na údržbu se informujte u prodejce, většinou je možné bambusové lůžkoviny prát. Jejich cena je příznivá, přikrývku pořídíte kolem jednoho a půl tisíce korun.

Lyocell

Ideálním materiálem vhodným i pro citlivou pokožku je lyocellové vlákno. Jedná se o přírodní, přirozeně antibakteriální prodyšný materiál vyrobený z dřevité buničiny.

 Vlákna se v zimě smršťují a v teplu roztahují, takže deka více hřeje nebo více dýchá. Lyocell fantasticky odvádí vlhkost a přikrývky z něj se hodí zejména na teplejší období. Ovšem stejně jako tři další zmiňované lůžkoviny je můžete pořídit v různých tepelných stupních. Přikrývky z lyocellových vláken lze prát na 60 °C.

Rádi byste klasiku? O peří, vlně a dutých vláknech máme velký materiál v Marianne Bydlení, které je právě na stáncích, nebo on-line na Digi.mariannebydleni.cz.

Související články

Poradna
Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit