Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Co je v peřině, to se počítá

Info ikona
Zachumlejte se do perfektní deky

Chcete spát jako v nebi? Přečtěte si něco o nestandardních výplních. Do deky si místo peří můžete dát třeba velbloudí srst.

Olga Procházková | 9. 01. 2020

Vybrali jsme čtyři druhy výplní, které nejsou v našich zeměpisných šířkách zatím moc obvyklé. Můžete snít o luxusním hedvábí nebo si pořídit praktickou deku s hypoalergenním bambusovým rounem. Všechny čtyři typy výplní, které vám představujeme, mají skvělé termoregulační vlastnosti, v zimě zahřívají, v létě skvěle odvádějí vlhkost a dýchají.

Velbloudí srst

Chcete se nechat rozmazlit velbloudí srstí? Není problém. Vlnu tvoří jemný a měkký vlas, z velbloudů se ale nestříhá jako z ovcí – sbírá se na jaře, když zvířata línají. Z jednoho dospělého velblouda se posbírá tři až pět kilogramů srsti. Tahle záležitost se moc nehodí pro alergiky, ovšem můžete použít povlak, který nepropouští alergeny, a tím je částečně eliminovat. Deky z velbloudí srsti jsou na rozdíl od těch z ovčí vlny velmi lehké a měkké a prý jsou i teplejší. Jedná se ovšem o trochu luxusní záležitost, jejich cena začíná na několika tisících, ty nejlevnější stojí kolem dvou tisíc, ale jak víme, nejlevnější není vždy ideální volba.

Hedvábí

Tyto lehoučké deky se hodí především v letních měsících, kdy příjemně ochladí, ale pokud jste trochu horkokrevní, vystačíte si s hedvábnou přikrývkou i v zimě. Výplň tvoří na sebe naskládané jako pavučina tenké vrstvy, které se nemusejí prošívat a drží na místě. Dokonce vydrží i praní. Hedvábí je skvělé v tom, že je hypoalergenní, odpuzuje prach, bakterie, plísně i roztoče. Říká se, že má přímo blahodárné účinky na pokožku, takže pokud můžete, zkuste přikrývku s hedvábnou výplní i povlakem. Na pěknou letní deku si přichystejte alespoň pět tisíc korun.

Bambusové vlákno

Novinkou posledních let jsou přikrývky z bambusu. Tento materiál ocení zejména enviromentálně založení jedinci – bambus roste rychle, nepotřebuje chemická hnojiva a pesticidy, je přirozeně velmi odolný. Bambusové vlákno je jemné, měkké a lehké, nemnoží se v něm bakterie, roztoče ani plísně, neabsorbuje pachy a má příznivý vliv na lidskou pokožku. Protože se výplně z bambusových vláken rychle slehnou, je potřeba ložní prádlo udržovat je stále načechrané. Ty nejlepší polštáře proto mívají ve výplni maximálně 70 % čistého bambusu, zbytek může tvořit některý z dalších přírodních materiálů nebo i duté vlákno. Úkolem doplňujícího materiálu je udržet objem. Na údržbu se informujte u prodejce, většinou je možné bambusové lůžkoviny prát. Jejich cena je příznivá, přikrývku pořídíte kolem jednoho a půl tisíce korun.

Lyocell

Ideálním materiálem vhodným i pro citlivou pokožku je lyocellové vlákno. Jedná se o přírodní, přirozeně antibakteriální prodyšný materiál vyrobený z dřevité buničiny.

 Vlákna se v zimě smršťují a v teplu roztahují, takže deka více hřeje nebo více dýchá. Lyocell fantasticky odvádí vlhkost a přikrývky z něj se hodí zejména na teplejší období. Ovšem stejně jako tři další zmiňované lůžkoviny je můžete pořídit v různých tepelných stupních. Přikrývky z lyocellových vláken lze prát na 60 °C.

Rádi byste klasiku? O peří, vlně a dutých vláknech máme velký materiál v Marianne Bydlení, které je právě na stáncích, nebo on-line na Digi.mariannebydleni.cz.