Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Které pokojovky milují letnění a co jim pod širým nebem může hrozit za nebezpečí?

Info ikona
Které pokojovky milují letnění a co jim pod širým nebem může hrozit za nebezpečí?

Letněním se nazývá pěstování pokojových rostlin v letním období na čerstvém vzduchu. Některým druhým vyloženě prospívá, jiným hrozí nečekané nebezpečí. Které druhy nechat doma a kterým dopřát pobyt venku?

Terezie Benoni | 8. 07. 2023

Ačkoliv se skupina rostlin, pěstovaných v bytech, nazývá pokojové rostliny, měli bychom si uvědomit, že v oblastech, ze kterých původně pocházejí, rostly venku. Většina druhů pěstovaných po většinu roku doma, nesnese výkyvy teplot. Proto je vhodné stěhovat je ven až když jsou teploty víceméně stabilní a v našich končinách jsou k tomu ideální letní měsíce. Začít ale můžete zhruba od poloviny května. Pozor si naopak dejte koncem léta, kdy hrozí přízemní mrazíky. 

Kam s nimi

Důležité je najít rostlinkám vhodné prostředí, aby neutrpěly šok. Vyvarujte se přímého slunce a volte raději polostín. Ideální je místo po korunou stromou, který vytváří přirozené prostředí.  Na slunce můžete postavit palmy, aloe, kaktusy a sukulenty, citrusy, agáve, durmany, olivovníky, vavříny, rozmarýny a juky. Do polostínu voděnky, fikusy, zelence, dracény, vánoční kaktusy nebo ibišky, do úplného stínu kapradiny, bramboříky, břečťany a azalky. Rostliny v závěsných květináčích, jako jsou bromélie, převislé kapradiny nebo i orchideje, zavěste na větve do korun stromů.

Info ikona
Které pokojovky milují letnění a co jim pod širým nebem může hrozit za nebezpečí?
Mohlo by se vám líbit

Zalévat nebo nechat být?

Dešťová voda padající přímo z nebe rostliny neuvěřitelně osvěží, uvidíte na vlastní oči, jak pookřejí a povyrostou. Naopak prudké lijáky nebo kroupy by jim mohly fatálně uškodit. Vždy sledujte aktuální počasí. Pokud je období sucha a horkého počasí, musíte zálivku doplnit, když jsou naopak časté deště, budete muset vylévat podmisky, aby nedošlo k přelití a rostlinám neuhnily kořeny. Kaktusy a sukulenty před deštěm chraňte. Vyberte jim místo někde pod přesahem střechy domu nebo na zastřešené terase. Každý týden až jednou za dva týdny rostliny přihnojujte.

Pozor na škůdce!

Pobyt venku pro pokojovky přináší i nečekaná rizika. Číhají tam ně totiž molice, mšice i svilušky a pozor i na slimáky. Raději rostlinky pravidelně kontrolujte a proti škůdcům v případě nutnosti radikálně zakročte. Zaručeně fungují přírodní výluhy z kopřiv nebo tabáku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku