Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

KVÍZ: Vyzkoušejte, zda poznáte, kteří škůdci se na zahradě pokouší zničit vaši úrodu a jestli víte, jak s nimi zatočit

Všechno na zahradách krásně raší, ale už v tuto chvíli přichází nezvaní hosté jako jsou slimáci, mravenci, mšice, molice, třásněky, svilušky, nebo krytonosci. Umíte je rozpoznat a víte, jak efektivně bránit svou úrodu?

Terezie Benoni | 13. 04. 2024

Myslete vždy na to, že vše spolu v přírodě nějak souvisí a na zahradě máme vítané a nevítané druhy. Třeba takové mšice. Ty jsou nejoblíbenější potravou mravenců, a tak jestli nechceme mšice, musíme se nejprve zbavit právě mravenců, kteří si je chovají jako lidé krávy. Se spoustou nezvaných hostů si poradí ti pro naši zahradu neškodní. Proto je dobré připravit jim podmínky, aby se u nás chtěli zabydlet. Postavte hmyzí domečky, nechte v zahradě hromadu listí nebo dřeva, aby se měli kde usadit. Myslete také na to, že pro hmyz i ptáky je důležité mít na zahradě nějaký vodní prvek, kde se mohou napít. S jakými druhy škodlivého hmyzu se můžeme na zahradě setkat a jak ji účinně bránit?

Mšice

Rádi zalézají pod listy, tak nezapomeňte nakouknout pod ně. Jestli narazíte na lepkavou hmotu, je jasno, mšice už sály mízu. Tuto lepkavou hmotu produkují jako odpad. Bohužel tento odpad láká další hmyz, protože je sladký. Měl by na ně zafungovat postřik z nikotinu nebo mýdla, pelyňkový postřik, lógr nebo vůně afrikánů.

Housenky běláska

Jsou to žrouti, okusují listy. Měl by je odpudit výluh z aromatických rostlin, například z levandule, máty, rozmarýny, ale i rajčatových zálistků. Ruční sbírání housenek je také účinné.

Svilušky

Drobný škůdce, na první pohled špatně viditelný. Nakladou za život až 100 vajíček a již za 3 dny se líhne nová generace, která je schopná naklást vajíčka už za týden po vylíhnutí. Napadení poznáte podle drobných skvrnek na listech, které mají žlutohnědou, stříbrnou nebo bronzově hnědou barvu, ale i podle pavučinky mezi listy a stonky. Zafungovat by na ně měl heřmánkový nebo cibulový odvar.

 

Čtěte také: Už žádní slimáci na zahradě, a to bez použití chemie. Právě teď je správný čas na prevenci!

Během zahradnické sezóny se mnohdy objeví problém se slimáky, kteří svůj apetit zahání na záhoncích. Už teď ovšem můžete udělat kroky, které by je měly od vaší úrody držet dál.

Molice

Malé bílé mušky, které mají nejraději spodní část listů. Molic se zbavuje špatně. Babská rada – výluh z kopřiv. Stačí je na několik dnů namočit do vody (pozor, smrdí to) a výluhem napadené rostliny opláchnout.

Lalokonosci

Jedním ze škůdců, který dokáže zlikvidovat celou rostlinu je Lalokonosec. Larvy způsobují v půdě významné škody. Vyskytují se často ve velkém množství na jednom místě v různých stádiích vývoje. Mohou se vyskytovat i v nádobách (květináče, truhlíky, mísy) nebo ve skleníku či pařeništi. Na larvy nejlépe zaberou parazitické hlístice.

Vlnovník rybízový

Zvětšené kulovité pupeny černého rybízu, ve kterých přezimují roztoči, se na jaře nerozvíjejí, hnědnou a postupně usychají. Rostlině můžeme pomoci i postřikem, který by měl zasáhnout vlnovníka při vylézání z napadených pupenů. Přípravek je nutné aplikovat před rozkvětem a po odkvětu každého pupenu na keři, protože je pro člověka škodlivý.

Pilatky angreštové

Počátkem léta způsobují silný žír až holožír na listech rybízu i angreštu housenice pilatky rybízové (Nematus ribesii) nebo pilatky angreštové (Pristiphora pallida). Při malém výskytu lze housenky a larvy snadno vysbírat, při velkém napadení na velkých ošetřovaných plochách lze aplikovat například Sumithion Super.

Dřepčíci

Malí brouci s nohama uzpůsobenýma ke skákání přezimují ve starém listí a trávě. Napadají především brukvovitou zeleninu a ničí vzcházející rostliny žírem. Bojovat se dá proti těmto otravným broukům také dostatečnou zálivkou. Ta je důležitá hlavně v letních měsících, kdy je nutné vlivem nedostatku srážek provádět vydatné zavlažování. Spolehlivým prostředkem v boji proti lezoucím škůdcům a dřepčíkům je vápenný prach, údajně funguje také dřevěný popel, chilli a jícha.

Přástevník americký

Za rok mívá dvě generace. Samičky kladou na spodní stranu listů vajíčka ve velkých skupinách. Vylíhlé housenky vytváří kolem sebe hustou ochrannou pavučinu a pod ní žerou listy. Způsobují holožíry, postižené větvičky mohou vyschnout.„Hnízda“ housenek, čili vršky větví obalené pavučinou, ostříháme a spálíme. Dáme pozor, aby housenky neutekly. Dají se použít i chemické postřiky, např. Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovoce a zelenina.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Umíte správně pojmenovat věci v domácnosti, které používáte každý den?

Potkáváme se s nimi ráno, v poledne i večer, ale často je neumíme správně pojmenovat. Vyznáte se v pojmech jako je širm, knopka nebo bidet?
marianne.cz

Zdroj informací: www.jimejinak.cz, ireceptar.cz, izahradkar.cz, www.receptyprimanapadu.cz, www.idnes.cz, www.agromanual.cz, eagri.cz, wikipedia.org, zahradkarskaporadna.cz

Zdroj článku

Související články

Poradna

<span>Domek pro panenky za pár minut a z plastové bedýnky</span>

Domek pro panenky za pár minut a z plastové bedýnky

Poradna

<span>Krok za krokem: Jak na renovaci dřevěných oken doma, snadno a levně</span>

Krok za krokem: Jak na renovaci dřevěných oken doma, snadno a levně

Poradna

<span>Květiny nepatří jen do zahrad: Objevte, jak můžete s květinovými motivy proměnit svůj domov v zelený ráj plný krásy a harmonie</span>

Květiny nepatří jen do zahrad: Objevte, jak můžete s květinovými motivy proměnit svůj domov v zelený ráj plný krásy a harmonie

Poradna

<span>Geniálně jednoduchý návod, jak si doma vytvořit originální skalku vznášející se na provázku</span>

Geniálně jednoduchý návod, jak si doma vytvořit originální skalku vznášející se na provázku