Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

KVÍZ: Nejhorší škůdci našich zahrad

Info ikona
KVÍZ: Nejhorší škůdci našich zahrad

Těšili jste se na rybíz, angrešty, nebo bohatou úrodu jablek a místo toho jen sbíráte opadané a pokroucené listí? Zjistěte, na který hmyz je potřeba dát si velký pozor a co na něj platí!

Terezie Benoni | 5. 06. 2023

Mšice

Rádi zalézají pod listy, tak nezapomeňte nakouknout pod ně. Jestli narazíte na lepkavou hmotu, je jasno, mšice už sály mízu. Tuto lepkavou hmotu produkují jako odpad. Bohužel tento odpad láká další hmyz, protože je sladký. Měl by na ně zafungovat postřik z nikotinu nebo mýdla, pelyňkový postřik, lógr nebo vůně afrikánů.

Housenky běláska

Jsou to žrouti, okusují listy. Měl by je odpudit výluh z aromatických rostlin, například z levandule, máty, rozmarýny, ale i rajčatových zálistků. Ruční sbírání housenek je také účinné.

Svilušky

Drobný škůdce, na první pohled špatně viditelný. Nakladou za život až 100 vajíček a již za 3 dny se líhne nová generace, která je schopná naklást vajíčka už za týden po vylíhnutí. Napadení poznáte podle drobných skvrnek na listech, které mají žlutohnědou, stříbrnou nebo bronzově hnědou barvu, ale i podle pavučinky mezi listy a stonky. Zafungovat by na ně měl heřmánkový nebo cibulový odvar.

 

Molice

Malé bílé mušky, které mají nejraději spodní část listů. Molic se zbavuje špatně. Babská rada – výluh z kopřiv. Stačí je na několik dnů namočit do vody (pozor, smrdí to) a výluhem napadené rostliny opláchnout.

Lalokonosci

Jedním ze škůdců, který dokáže zlikvidovat celou rostlinu je Lalokonosec. Larvy způsobují v půdě významné škody. Vyskytují se často ve velkém množství na jednom místě v různých stádiích vývoje. Mohou se vyskytovat i v nádobách (květináče, truhlíky, mísy) nebo ve skleníku či pařeništi. Na larvy nejlépe zaberou parazitické hlístice.

Vlnovník rybízový

Zvětšené kulovité pupeny černého rybízu, ve kterých přezimují roztoči, se na jaře nerozvíjejí, hnědnou a postupně usychají. Rostlině můžeme pomoci i postřikem, který by měl zasáhnout vlnovníka při vylézání z napadených pupenů. Přípravek je nutné aplikovat před rozkvětem a po odkvětu každého pupenu na keři, protože je pro člověka škodlivý.

Pilatky angreštové

Počátkem léta způsobují silný žír až holožír na listech rybízu i angreštu housenice pilatky rybízové (Nematus ribesii) nebo pilatky angreštové (Pristiphora pallida). Při malém výskytu lze housenky a larvy snadno vysbírat, při velkém napadení na velkých ošetřovaných plochách lze aplikovat například Sumithion Super.

Dřepčíci

Malí brouci s nohama uzpůsobenýma ke skákání přezimují ve starém listí a trávě. Napadají především brukvovitou zeleninu a ničí vzcházející rostliny žírem. Bojovat se dá proti těmto otravným broukům také dostatečnou zálivkou. Ta je důležitá hlavně v letních měsících, kdy je nutné vlivem nedostatku srážek provádět vydatné zavlažování. Spolehlivým prostředkem v boji proti lezoucím škůdcům a dřepčíkům je vápenný prach, údajně funguje také dřevěný popel, chilli a jícha.

Přástevník americký

Za rok mívá dvě generace. Samičky kladou na spodní stranu listů vajíčka ve velkých skupinách. Vylíhlé housenky vytváří kolem sebe hustou ochrannou pavučinu a pod ní žerou listy. Způsobují holožíry, postižené větvičky mohou vyschnout.„Hnízda“ housenek, čili vršky větví obalené pavučinou, ostříháme a spálíme. Dáme pozor, aby housenky neutekly. Dají se použít i chemické postřiky, např. Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovoce a zelenina.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: ireceptar.cz, izahradkar.cz, www.receptyprimanapadu.cz, www.idnes.cz, www.agromanual.cz, eagri.cz, wikipedia.org, zahradkarskaporadna.cz

Zdroj článku