Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Neděláte náhodou také tyto chyby při mytí nádobí v myčce?

Info ikona
Mytí nádobí

Neumyté nádobí, matné sklo, nádobí je mokré, nebo myčka dokonce zapáchá. Co děláme špatně a jaké nádobí do myčky vůbec nepatří?

Terezie Benoni | 15. 03. 2022

Někdy schopnosti myčky přeceňujeme a dáváme do ní příliš špinavé nádobí, se zaschlým jídlem, nebo dokonce s jeho zbytky. Nejenže se takové nádobí neumyje, ale můžeme se také setkat s tím, že zbytky jídla uvíznou v čerpadle, které se zastaví, myčka přeteče a nezbude nám nic jiného než zavolat opraváře. To ale neznamená, že se musíme s nádobím trápit v ruce. Stačí ho odmočit a zbavit zbytků jídla a hurá s ním do praktické pomocnice.

Co do myčky (ne)patří?

Možná vás překvapí, kolik věcí nemá v myčce co dělat. Ať už z důvodu, že vám myčka nádobí nebo nástroje poničí, nebo proto, že do sebe některé materiály mohou nasáknout chemické čisticí prostředky. V ruce raději myjte nože, hrnce i teflonové pánve. Rozhodně se vyvarujte dávat do myčky dřevěné nástroje nebo prkýnka. Poničit se může nádobí zdobené zlatem, kovem nebo s obrázky. I některému plastu může myčka uškodit, raději v ruce myjte také starožitné nádobí z mosazi, mědi nebo zinku.
 

Info ikona
Mytí nádobí
Mohlo by se vám líbit

Přečtěte si návod

Často používáme pouze jeden oblíbený program a pak jsme zaskočení, že nefunguje. Na opravdu špinavé nádobí je potřeba zvolit vyšší teplotu, nebo zvolit program předmytí. Záleží, jakou kvalitu vody máte, ale jestliže se potýkáte s tvrdou vodou, musíte přidávat sůl. Myčka o tomto stavu ale musí vědět a musíte na ní nastavit správný stupeň tvrdosti vody. Aby se nádobí skutečně lesklo, použijte leštidlo. Pracujte s ním ale opatrně, stačí ho opravdu jen troška.

Info ikona
Mytí nádobí
Mohlo by se vám líbit

Jak skládat nádobí?

Nebezpečné je myčku přetěžovat. I když nejste příznivcem návodů, mrkněte se, jak si prodejce představuje, že budete nádobí umisťovat, a především jeho objem. Když se budete doporučení držet, budete vy i myčka spokojení. Když do ní namačkáte větší dávku nádobí, může vám v některých kouscích zůstávat voda, k jiným se zase nedostane. Výsledkem bude špatně umyté nádobí.

Pravidelně čistit

Tak jak u pračky platí, že je nutné myčku pravidelně čistit. Nikdy nenechávejte v myčce zavřené špinavé nádobí delší čas. Filtr je nutné čistit pravidelně, podobně jako košíky na příbory, kontrolovat trysky a také čistit těsnění. Dvakrát do roka pořiďte speciální čistič do myčky, který do ní vložíte a necháte běžet na prázdno. Teď už vám žádné karamboly nehrozí!

Zdroj informací: autorský článek 

Info ikona
Mytí nádobí
Mohlo by se vám líbit