Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Ušetřete na topení: Zaručený fígl, který používaly naše babičky, funguje okamžitě

Info ikona
Ušetřete na topení: Zaručený fígl, který používaly naše babičky, funguje okamžitě

Zima je v plném proudu a jaro je zatím v nedohlednu. Jestli jste už teď zděšení, kolik budete letos za energie doplácet, nechte si poradit, jak snadno a rychle vaši domácnost zateplit, abyste nezbankrotovali.

Terezie Benoni | 17. 01. 2024

Období, kdy se snažíme udržet doma teplo a zároveň nezbankrotovat na vysokých účtech za energie je stále tady. Když dodavatelé energií loni oznámili zdražení, vyvolalo to mezi Čechy paniku. Kvůli ukončení dodávek plynu z Ruska stoupla jeho cena o 20 až 30 %. Zvýšení ceny plynu ovlivnilo i cenu elektřiny, která zaznamenala podobný nárůst. Dopady rostoucích cen energií na domácnosti a podniky jsou i přes stabilizování situace drtivé, a tak je potřeba šetřit, kde se dá. Zaručeným řešením, jak pár tisíc ušetřit, je co nejlepší zateplení domácnosti a investice do izolace tak, aby teplo nikudy neutíkalo a netopili jste „pánu bohu do oken“. Takové úpravy je ale potřeba řešit před samotnou topnou sezónou. Jak problém vyřešit, když potřebujeme domácnost zateplit pět minut po dvanácté?

Mohlo by se vám líbit

Zatepleno za pár minut

Už naše babičky a jejich babičky věděly, co dokáže textil. Podle archeologů se první koberce vyráběly již před 4-5 tisíci lety ve Střední Asii. Žádný středověký kamenný hrad se neobešel bez nástěnných koberců, které pomáhaly udržet jejich obyvatele v relativním teple. „Kvalitní koberec s izolační vrstvou snižuje tepelné ztráty, a tím pádem i náklady na vytápění. Nejvýrazněji to pocítíte, máte-li pod pokojem chladný prostor, jako je například sklep. Koberec s filcem spolehlivě zastaví únik tepla a vy ušetříte až 5 % nákladů na vytápění,“ vysvětluje Martin Kozák, majitel Koberce K+K. Takže se nebojte pořídit pořádně huňaté koberce, které nejen izolují, ale také pocitová teplota, když zaboříme nohy do chlupatého textilu, je o poznání vyšší. To samozřejmě neplatí, pokud máte podlahové topení. V tom případě musí zůstat podlaha odkrytá, aby topení fungovalo maximálně.

Mohlo by se vám líbit

Jak udržet doma teplo?

S úsporou pomůže, když radiátory nebudete zakrývat. Teplý vzduch by měl volně proudit do místnosti, proto od topných těles odsuňte nábytek a nezakrývejte je ani záclonami a závěsy. Ovšem jinak jsou závěsy na oknech vhodné, protože poskytují dodatečnou izolaci. Ideální jsou takové, které končí nad topným tělesem. Skvělé izolační vlastnosti nabízejí venkovní rolety. Zkontrolujte těsnění oken a dveří, pokud cítíte proudění vzduchu, pokuste se je izolovat. Okna i dveře můžete oblepit izolačními páskami, skla oken a dveří opatřete tepelně-izolační fólií. Klasickým řešením našich babiček bylo umístit mezi okna nebo před ně úzký izolační polštář, nebo srolovanou deku, stejně tak ke vchodovým dveřím. I takto jednoduché řešení dokáže s úniky tepla rychle zatočit.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku