Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

3 kroky k dokonalé zahradě: Připravte ji na jaro jako profesionál

Také už se nemůžete dočkat toho, až zaboříte ruce do půdy? Než ale jaro vypukne naplno, je potřeba učinit důkladnou přípravu na novou sezonu. Poradíme, na co rozhodně nezapomenout.

Terezie Benoni | 12. 03. 2024

Základem je vytvořit si plán, do čeho se chcete na zahradě pustit. Jestli vás čeká sázení nových dřevin, keřů a trvalek, jestli se chystáte budovat nové záhony, nebo stavět třeba novou pergolu. Rozmyslete si, co byste chtěli na zahradě vypěstovat, jestli nějakou zeleninu a ovoce, nebo třeba okrasné květiny.

1. Dobře plánujte

S papírem a tužkou v ruce vám půjde plánování lépe. Nakreslete si zahradu svrchu a vytvořte seznam plodin a květin, které chcete nasít a vysázet. Promyslete, kolik dané plodiny potřebují místa, jaké je pro ně ideální stanoviště a půda. A podle toho je umístěte na plán zahrady. „Zelenina potřebuje každý rok změnu stanoviště, aby půda nebyla vyčerpaná. Pokud na záhonu byly minulý rok luštěniny, tentokrát vysejte košťáloviny a místo kořenové zeleniny letos pěstujte plodovou. Pozor, patří sem i výjimky. Brambory by nikdy neměly přijít po rajčatech a naopak, přitahují totiž stejné typy plísní. Naopak volný prostor po hrachu a dalších luštěninách bude prospívat všem druhům zeleniny díky půdě obohacené dusíkem,“ radí zahradnice weiki Michala Brabcová.

 

Mohlo by se vám líbit

Světlé dřevěné podlahy, odhalené cihlové zdi a moderní design

Jak to dopadne, když se v interiéru potká design dvacátých let minulého století, s tím z padesátých let? A co když se do toho přimíchá i něco ze současnosti? Nechte se inspirovat!
marianne.cz

2. Připravte půdu

Záhony zbavte plevele, a pokud jste pořádně nepohnojili záhony na podzim, navozte na ně kompost. Ten je po zimě trochu „ospalý“, dlouhotrvající nízké teploty totiž tlumí aktivitu rozkladných mikroorganismů, proto ho osvěžte sprškou probiotik pro kompost, které okamžitě nastartují ty správné kompostovací procesy. „Probiotika weiki také zlepší strukturu půdy i její schopnost udržet v sobě vláhu a živiny. Pokud zemina není vyloženě slehlá a beznadějně udusaná, záhony neryjte. Půda se z hlubokého rytí vzpamatovává minimálně dva týdny a pro malé sazenice i prospěšné bakterie je čerstvě přerytá zemina vyloženě nepřátelské prostředí,“ doplňuje zahradnice weiki Michala Brabcová. Na jaře stačí záhonky většinou jen zlehka nakypřit motykou. Pak je urovnejte a zamulčujte. Mulč udrží vláhu v půdě a ochrání ji před rozmary jarního počasí, poskytne rostlinám dostatek organické hmoty a zamezí šíření plevele. Důležité je, aby rostlina měla k dispozici zdravou půdu už od samého počátku.

Info ikona
Příprava zahrady na jaro

3. Vysévejte

Některá semínka můžete nasít rovnou do půdy. Už koncem února a v březnu můžete do připravených venkovních záhonů vysévat například mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr, cibuli nebo česnek. Jiná semínka se vyplatí raději předpěstovat doma nebo ve skleníku. Předpěstovávají se hlavně teplomilné rostliny, které by v našem podnebí nestihly vykvést či plodit. Patří sem ale i běžná zelenina, na které si na jaře chceme pochutnat co nejdřív. V únoru tak za okno či do vytápěného skleníku vyséváme celer, raný salát, papriky, lilek, kedlubny či brokolici, z květin pak lobelky, plamenky nebo třeba hledíky. V březnu přidáme rajčata, melouny, cukety či bazalku. Před výsevem je dobré semínka namočit ve vodní lázni, do níž přidáme bylinky či užitečné mikroorganismy – budou tak lépe klíčit. Zasaďte je do sadbovače, mělkého květináče či miniskleníku se speciálním substrátem pro výsev a množení a nádoby postavte nejlépe na jižní okno, budou potřebovat spoustu světla.

Co ještě před sezonou udělat?

  • Když nemrzne, v únoru a počátkem března řezem prosvětlíme a zmladíme okrasné keře a jádroviny nejčastěji jabloně nebo hrušně (peckoviny přijdou na řadu až později, v dubnu či květnu). Od poloviny února do poloviny března lze řezat také maliny, angrešt, rybíz či vinnou révu. Jahody zbavte suchých listů. Nezapomínejte na výživu: ke kořenům stromů navezte kompost. Zahřeje a vyživí. Odstraňte staré a uschlé listy trvalek a sestřihněte okrasné trávy, aby dostaly prostor nové výhonky.
  • V březnu pohnojte a dosejte trávník, předtím mu však dopřejte vertikutaci, nebo ho alespoň dobře vyhrabte.
  • Pusťte se do drobných oprav plotů, pergol, chodníčků nebo obrub záhonků.
  • Nůžky a ostatní nářadí je dobré naostřit, zkontrolovat, případně opravit a vyčistit. Oprašte, prohlédněte a případně nabruste nože sekačky a zkontrolujte a další mechanické zahradnické pomocníky. Udělejte si seznam toho, co je třeba dokoupit.
  • Na světlém místě nechte v bedýnce naklíčit brambory pro sadbu.
Mohlo by se vám líbit

Češka se svým partnerem buduje moderní farmu na Bali

Budou tomu už tři roky, kdy se Lucie rozhodla žít na Bali. Postavili zde nízkonákladový a rozložitelný dům a pronajali rozsáhlý pozemek, kde se rozhodli farmařit. Jak bylo jejich rozhodnutí náročné?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna

<span>Krok za krokem: Jak na renovaci dřevěných oken doma, snadno a levně</span>

Krok za krokem: Jak na renovaci dřevěných oken doma, snadno a levně

Poradna

<span>Květiny nepatří jen do zahrad: Objevte, jak můžete s květinovými motivy proměnit svůj domov v zelený ráj plný krásy a harmonie</span>

Květiny nepatří jen do zahrad: Objevte, jak můžete s květinovými motivy proměnit svůj domov v zelený ráj plný krásy a harmonie

Poradna

<span>KVÍZ: Vyzkoušejte, zda poznáte, kteří škůdci se na zahradě pokouší zničit vaši úrodu a jestli víte, jak s nimi zatočit</span>

KVÍZ: Vyzkoušejte, zda poznáte, kteří škůdci se na zahradě pokouší zničit vaši úrodu a jestli víte, jak s nimi zatočit

Poradna

<span>Geniálně jednoduchý návod, jak si doma vytvořit originální skalku vznášející se na provázku</span>

Geniálně jednoduchý návod, jak si doma vytvořit originální skalku vznášející se na provázku