Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Proč je Feng Shui klíčem k dokonalému bydlení: Rozhovor s projektovou designérkou o cestě k harmonickému domovu

Když se design spojí s harmonií a správnou energií, vznikne něco mimořádného. Taková je filozofie projektové designérky Kateřiny Trnkové, která se svým projektem Bydlet na pohodu vnáší do lidských domovů nejen estetiku, ale také hluboké propojení s principy Feng Shui. Co ji k této jedinečné cestě přivedlo?

Martina Mádlová | 21. 11. 2024

Za projektem Bydlet na pohodu stojí žena, která mění pohled na bydlení a interiérový design. Své klienty učí, že skutečně harmonický domov nezačíná až s výběrem nábytku, ale už plánováním půdorysu, rozmístěním místností nebo dveří a současně respektováním energie prostoru. Díky propojení Feng Shui s moderním designem pomáhá lidem vytvořit nejen krásné, ale také funkční a vyvážené prostředí, kde se skutečně budou cítit doma. V našem rozhovoru se dozvíte více o její cestě, inspiraci i plánech do budoucna.

Info ikona
Kateřina Trnková, projektová designérka

Čtěte také: Rozhovor s interiérovou designérkou: Vrásky staré chalupy se neretušují

Staly se svědkem historie, ukázkou života i umu našich předků, a dnes navíc opětným útočištěm svých majitelů. Venkovská stavení a chalupy mají srdce z minula, ale duši mohou mít mladou. „Výhrou pro chalupu jsou rozumní domácí. Lidé mající cit pro samu stavbu i okolní přírodu, vkus, odvahu si nechat poradit od odborníka a schopnost akceptovat mantinely,“ říká Anke Glut, interiérová designérka.

Co vás inspirovalo k založení projektu Bydlet na pohodu? Jaký byl prvotní impuls k tomu, že jste se rozhodla sdílet svůj pohled na bydlení a interiérový design?

Možná to bude znít jako klišé, ale k založení projektu mě inspirovali mí klienti. Oslovují mě lidé, které zaujala má práce i zaměření na Feng Shui. Chtějí navrhnout harmonický interiér, většinou už mají hotový projekt domu nebo hrubou stavbu. Přejí si domov, kde se budou cítit dobře, bude se jim skvěle spát, a zároveň chtějí praktický a krásný interiér s dostatkem úložných míst. Jenže tady přichází malý zádrhel. Harmonický domov začíná už umístěním domu na pozemku – tedy vstupních dveří a samotného půdorysu domu. Důležité je rozmístění kuchyně, ložnice, koupelny, uspořádání nábytku a dalších prvků. Tato část zodpovídá přibližně za 80 % harmonie našeho domova. Zbývajících 20 % pak ovlivňují barvy, tvary a materiály.

A právě proto jsem se rozhodla založit projekt Bydlet na pohodu. Chci pomoci těm, kdo budou plánovat novostavbu nebo rekonstrukci bytu či domu, a ukázat jim, jak začlenit principy Feng Shui už od samotného začátku plánování projektu.

Všimla jsem si, že se řídíte principy Feng Shui. To je zajímavé. Jak jste se k této filozofii dostala a proč myslíte, že je důležité dodržovat tyto principy v interiéru?

Kdybych to měla krátce a stručně shrnout od začátku. O této práci jsem snila už od svých 14 let. Na střední škole jsem studovala stavebnictví, na vysoké se zaměřila na typologii staveb. Během praxe jsem si vyzkoušela kreslení projektů v projekční kanceláři, inženýring při vyřizování stavebních povolení, práci ve stolařské dílně. Ale stále jsem měla pocit, že to není tak úplně ono.

Říkala jsem si, že přece musí existovat nějaké hlubší principy, jak interiéry navrhovat. Normy a technické parametry jsou důležité, ale barvy, materiály a celková vnitřní pohoda - jak ta se dá navrhnout? Tak trochu jsem tušila, že existuje něco „mezi nebem a zemí“. Po státnicích jsem narazila na třídenní minikurz Feng Shui. Ale upřímně? Po těch třech dnech jsem si připadala spíš zmatená. Tři dny jsou prostě málo. Další čtyři roky jsem „jen“ navrhovala interiéry. A když přišel covid, nemohla jsem jen tak zůstat sedět doma. Rozhodla jsem se ten čas využít naplno a objevila Feng Shui Academii a během lockdownu ji vystudovala. Najednou do sebe všechno začalo zapadat. Principy Feng Shui mi pomohly pochopit spojitosti mezi mým životem, domovy, ve kterých jsem bydlela a zkušenostmi, kterými jsem prošla. Mimochodem, za posledních 13 let jsem se stěhovala jedenáctkrát!

Totiž, principy Feng Shui jsou hodně komplexní. Ale jednoduše řešeno, náš domov a naše tělo jsou jako dvě propojené nádoby. Životní témata, kterými procházíme, se dají odvodit ze schéma Bagua prostoru, ve kterém bydlíme. A naopak. Konání a prožívání každého z nás má svůj odraz v uspořádání životních oblastí v půdorysu našeho domu/bytu i v řešení interiéru. A právě důležitou otázkou je, co pro nás znamená harmonický domov? Ten totiž každý může vnímat úplně jinak. Pro někoho může být harmonický domov odrazem zdravé rodiny, úspěšné kariéry nebo milujícího partnerství. A je na každém z nás, jak moc harmonický domov si přejeme. V zásadě je vše v našem domově o symbolice, a tak je důležitost principů Feng Shui jen otázkou individuality.

Začít můžete u výběru pozemku, umístění domu – vstupních dveří, řešením dispozice, rozmístěním nábytku, harmonickým uspořádáním kuchyně, volbou barev či materiálů – pohovky, postele, povlečení nebo barvy výmalby.

Jak byste popsala váš styl v oblasti interiérového designu? Máte nějaké zásady nebo „pravidla“, kterých se při tvorbě držíte?

Myslím, že můj styl je hodně individuální, možná až jedinečný. Nejsem typický interiérový designér. Má práce stojí na principech Feng Shui, což znamená, že mě nezajímá jen estetika, ale také energie prostoru, jeho praktičnost a funkčnost. A ať už s klienty řešíme studii, rekonstrukci části domu nebo třeba jen kuchyni, vždy začínáme od úplného začátku.

První otázkou je: "Jak si přejete žít?" A pokud je to jen trochu možné, věnujeme se rozmístění pokojů, oken, dveří, rozmístění nábytku, spotřebičů, zkrátka všemu, co ovlivňuje energii prostoru. Když jsem začala Feng Shui studovat, věnovali jsme první lekce právě energii prostoru – úklidu, čištění a správnému rozvedení energie. A vhodné umístění oken a dveří je zásadní pro to, aby energie proudila do každé části domu. Další důležitou součástí návrhu je dostatek úložných prostor. Klienti pak nemusí pořád dokola uklízet nahromaděné věci, když na všechno mají dost místa. I při návrhu koupelny často řešíme možnosti úložného prostoru, někdy až u poloviny domu. Plánuje se jen koupelna, nebo také komora, šatna, technická místnost, kde uložit vysavač, mop, čisticí prostředky, ručníky atd.

Teprve potom přichází na řadu materiály, barvy a celkový koncept designu. Harmonický domov nezačíná dekoracemi, ale správně promyšleným půdorysem.

Jaký byl váš dosud nejoblíbenější projekt nebo proměna interiéru, na které jste pracovala? Co bylo na něm výjimečné?

Nechci znít sebestředně, ale všechny projekty jsou mé oblíbené. Každý dům, byt nebo interiér, na kterém pracuji, miluji. Těší mě sledovat, jak jsou mí klienti na začátku ztracení, když si nejsou jistí, co s prostorem a jak ho naplánovat, ale jakmile začnou o svém budoucím domově víc přemýšlet a představovat si, jak by v něm chtěli žít, začínají se těšit. Líbí se mi jejich nadšení, když jim ukážu návrhy řešení, ať už jde o dispoziční úpravy nebo vizualizace. V ten moment se jim rozzáří oči, protože vidí, co všechno je možné. To, co dělá každý projekt výjimečným, je právě ta proměna. Je úžasné sledovat, jak se z nelíbivého prostoru stává domov, ve kterém si přejí žít.

Jaké jsou podle vás nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při zařizování nebo rekonstrukci svých domovů? Máte nějaké rady, jak se jim vyhnout?

Dle mého je největší chybou nedostatečné plánování. U rekonstrukcí, kde klienti už dříve bydleli, si snadno uvědomí, co jim chybí. U novostaveb je to o kousek složitější. Klienti se často stěhují z menších bytů do větších domů a v průběhu projektu neřeší možnosti úložných prostor. U nových projektů často ani neproběhne variantní řešení kuchyně, umístění pohovky. Dostatečně dopředu se neplánuje umístění a velikost oken i dveří v návaznosti na velikost a tvar kuchyně. Projektanti totiž často říkají, to se tam pak nějak vejde. Jenže dispoziční řešení hrubé stavby později jen tak nezměníte. Kuchyni nebo koupelnu jen tak nepřesunete, a další úložné prostory jen tak „nevykouzlíte“. Tyto „chyby“ pak ovlivní i další prvky interiéru. U kuchyně je důležité plánovat plynulost a komfort pohybu, a pokud nedocílíte praktičnosti, může být vaření fakt nepohodlné. A s tím souvisí i umístění, velikost a tvar stolu, pohovky. Design prostě začíná už u půdorysu. 

S jakými materiály a barvami ráda pracujete? Existují nějaké trendy, kterým fandíte, nebo naopak něco, čemu se spíše vyhýbáte?

Upřímně, já jsem ten poslední designér, který by měl rád trendy. Klienti často přichází s inspirací z Pinterestu, což je skvělé, můžu vnímat trendy, které přichází ve vlnách, oblíbený byl bílý lesk s dekorem dubu, dekor Dub Halifax, hořčicová/zelená pohovka. Poslední půl rok dominují krémové/kašmírové kuchyně s dekorem mramoru, dubu.

Pro mě je ale důležitější rovnováha. Každý materiál, tvar i barva v sobě nese určitou symboliku a ovlivňuje naše emoce, kreativitu, tvořivost, radost, odvahu, spolehlivost, zodpovědnost, nové nápady. Proto svým klientům vždy vysvětluji, co může konkrétní barva přinést a snažím se je spíše vést k výběru, který bude ladit s jejich potřebami. Občas samozřejmě taky nějakou doporučím. Moc ráda pracuji se dřevem. Je to přírodní materiál, který do prostoru přináší teplo, přirozenost a harmonii. A snažím se vyhnout bílo-šedo-černým interiérům. Ty symbolizují pravidla, harmonogramy, hádky, sterilitu, strach, deprese apod.

Jak se díváte na trend „udržitelného bydlení“? Jaké tipy byste doporučila pro ty, kdo chtějí vytvořit ekologičtější a energeticky úspornější domov?

Bohužel, přes „udržitelné bydlení“ jsou tu jiní odborníci. Mě osobně se líbí přicházející trend levnějšího kontejnerového bydlení. Ale jinak v tomto ohledu klientům moc nepomůžu.

Jaké máte plány do budoucna? Na jaké novinky nebo projekty se můžeme těšit?

Já mám plánů. Tento rok jsem svým klientům připravila dva průvodce, kdyby se do toho plánování chtěli vrhnout sami. Nemuseli na internetu nic hledat, kupovat desítky knih apod. První je zaměřený na plánování půdorysu domu, ve druhém se věnuji plánování Kuchyně bez kompromisů neboli jak si naplánovat harmonickou kuchyni s rozpočtem pod kontrolou – od technických záležitostí po principy Feng Shui. Příští rok bych se ráda pustila do průvodce Jak harmonizovat energii nepravidelných tvarů domů/bytů, Jak podpořit harmonii domova a také průvodce ENERGIE BAREV – jakou barvou vymalovat, jakou vybrat barvu pohovky, postele, povlečení apod. Ráda bych vytvořila vzorové typové domy, nějaké menší i větší, abych svým klientům usnadnila plánování a přípravy pro rychlejší zpracování projektové dokumentace.  

Zdroj informací: Ing. Kateřina Trnková, projektová designérka, @bydletnapohodu

Galerie: Harmonické bydlení podle Feng Shui

Čtěte také: Rozhovor s interiérovou designérkou: K vysněné práci mě přivedla souhra šťastných náhod

Interiérový design dosahuje v posledních letech velkého rozmachu a interiéroví designéři nemají nouzi o práci. Lidé dnes zkrátka chtějí mít domov vyladěný do posledního detailu a rádi se obrátí na odborníka, který jim poradí nebo rovnou pomůže vytvořit domov snů. Alespoň to je cílem designérky Lucie Šádkové.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Vyrobte si s námi: Netradiční vánoční truhlíky v podobě vánočních stromečků

Vyrobte si s námi: Netradiční vánoční truhlíky v podobě vánočních stromečků

Poradna
Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Poradna
Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Poradna
Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

×