Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Sedačka, která vám sedne – 6 tipů pro výběr

Info ikona
Soustřeďte se na kvalitu konstrukce i potahu, design vybírejte srdcem a nemůžete šlápnout vedle. Foto: Westwing

Statistiky mluví jasně: zatímco novou kuchyň si pořizujeme zhruba jednou za dvě desetiletí, pohovku měníme každých šest až osm let. Jak si vybrat kousek, který se neokouká, neprosedí a nepotrhá? S našimi tipy při nákupu prokličkujete až k vašemu ideálnímu posezení!

Terezie Benoni | 14. 03. 2022

1. Vybírejte podle prostoru

To, kam nová pohovka přijde, je zásadní pro volbu tvaru i designu. Podívejte se na prostor obýváku jako na celek – pokud stál gauč patnáct let na jednom místě, neznamená to, že tam musí stát dalších deset. Nenašlo by se pro něj vhodnější místo? Například se nemusí tísnit v rohu, když může krásně opticky rozdělit prostor kuchyně a obýváku. 

Info ikona
Nikde není psáno, že pohovka musí stát přiražená ke stěně. Zkuste, jestli by nevypadala lépe v prostoru. Foto: Bonami

Nikde není psáno, že pohovka musí stát přiražená ke stěně. Zkuste, jestli by nevypadala lépe v prostoru.

2. Vycházejte z vašich zvyků

Pokud máte děti a rádi se o víkend všichni svalíte na jednu hromadu k pohádce, určitě potřebujete široké sezení do L, ze kterého na mnoho způsobů uděláte pohodlnou odpočívárnu pro všechny. Zamyslete se také nad tím, kam usazujete návštěvy: ke stolu v kuchyni, nebo se automaticky přesouváte do obýváku? A potřebujete, aby byl gauč rozkládací, nebo můžete návštěvy uložit i jinam? 

3. Měřte a počítejte 

Aby se vám v obýváku dobře žilo, je dobré při rozmisťování nábytku dodržet základní pravidla: minimální vzdálenost, která je potřeba pro průchod mezi nižšími předměty, je 55 centimetrů, pokud máte děti nebo domácího mazlíčka, připočtěte raději ještě dalších 20 centimetrů. Sedačka by měla stát alespoň 1,5 metru od otevřených dveří, aby nepřekážela při vstupu do místnosti. 

Info ikona
Pod nábytkem s vysokýma nohama se snadno uklízí a navíc vypadá elegantně a subtilně. Foto: Jysk

Pod nábytkem s vysokýma nohama se snadno uklízí a navíc vypadá elegantně a subtilně.

4. U zdi nebo v prostoru?

Pokud plánujete novou sedačku umístit volně do prostoru, případně z ní udělat předěl obýváku a kuchyňského nebo pracovního koutu, nemusíte už řešit, jak zakryjete její nevzhlednou zadní část. Výrobci už počítají s tím, že sedačka může být od stěny odsunutá, k dostání jsou proto soupravy, které vypadají skvěle ze všech úhlů a dají se různě natáčet. 

5. Materiál

Pokud chcete, aby sedačka vydržela déle než tři roky, vyhněte se kožence a tzv. eko kůži. U potahu se zaměřte na jakost látky a na to, jak kvalitně je ušitý. V zásadě platí, že čím méně švů, tím více hrozí, že se látka začne vytahovat a deformovat. Hodně důležité je také to, zda potah nekouše a neškrábe. Velmi příjemné na dotek jsou například potahy z mikrovlákna, připomínajícího semišovou useň, nezklame vás ani len, bavlna nebo viskóza. Nešpinivá povrchová úprava (například Teflon) je praktická hlavně pro rodiny s dětmi a zvířaty.

Info ikona
Čím silnější materiál a více švů na potahu, tím déle vám pohovka vydrží. Foto: Polstrin

Čím silnější materiál a více švů na potahu, tím déle vám pohovka vydrží.

6. Design 

Obecně platí, že už trochu demodé jsou těžkopádné pohovky s plným podstavcem, naopak v kurzu jsou vzdušné kousky na vyšších nožkách (vyrábějí se i v rozkládací variantě). Výhodou je, že se pod nimi dá snadno vyluxovat a vytřít. A pokud rádi doma každou chvíli něco měníte, potěší vás další trend, na který reaguje čím dál více výrobců, a tím je maximální variabilita. Modulové pohovky si můžete poskládat do libovolného tvaru a i potahy se na nich dají měnit. Rad a trendů jsou stovky, ale při výběru záleží hlavně na vás. Nenechte si radit od rodičů nebo kamarádů – ti s vámi nebydlí a pravděpodobně mají i úplně jiný vkus, než vy!

 

Zdroj informací: autorský článek 

Mohlo by se vám líbit

Zvenčí nenápadný domek ukrývá pohádkový rustikální interiér

Rozpadající se chatka na pozemku velkého panství stála po dlouhá staletí stranou vší pozornosti. Zaměstnanci hrabství sem tajně chodili hrát karty. Časem se na domek zapomnělo a zarostl vavřínem. Současní majitelé ho doslova vysekali z hustého porostu a vytvořili z něj místo, kde se utváří vzpomínky na celý život.
marianne.cz