Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Sedm jarních chyb, které škodí zahradě: Zjistěte, jestli je děláte také

Jestli si každé jaro děláte velké plány a v dalších měsících jen bezmocně sledujete, jak vaše zahrada chřadne, možná je něco špatně. Zkuste se letos vyhnout všemu, co vašim rostlinám nesvědčí a užít si léto venku a v pohodě!

Terezie Benoni | 19. 03. 2024

1. Udušená půda

Nezáleží na tom, jestli chcete jen pár květinových záhonů a nebo plánujete jíst celou sezónu výhradně zeleninu z vlastních zdrojů. Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, tím se do ní dostane vzduch a zároveň se snadněji promísí s kompostem nebo hnojivy. Jak na to? U menších ploch můžete zvolit ruční kultivátory nebo klasické rýče, na větší plochy jsou ideální elektrické nebo benzínové kultivátory, se kterými nebude taková dřina a práce půjde lépe od ruky.

2. Špatný výběr rostlin

Na krásných záhonech v zahradnictví nebo naaranžované ve stylových dřevěných regálech v hobbymarketu vypadají všechny rostliny krásně. Ještě než se ale necháte unést a naložíte si jich plné auto, zeptejte se personálu (nebo si to rovnou na místě vygooglujte), jaké má rostlina nároky. Promyslete si, kam ji na zahradě dáte a ověřte si, jestli jí bude vyhovovat tamější složení půdy nebo stanoviště a (ne)dostatek přímého slunce. Jinak budete každé jaro jen zbytečně utrácet za krásné květiny, sazenice ale i semínka, kterým se u vás už v dubnu nebo květnu přestane dařit.

Info ikona
Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, jinak budou vaše rostliny živořit. Foto: Pixabay.com

Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, jinak budou vaše rostliny živořit.

3. Unáhlené sázení

Nezačínejte sázet dřív, než prokypříte a prohnojíte půdu. Začněte ideálně sazeničkami zeleniny a okrasných květin, na úplném začátku jara se doporučuje také výsadba dřevin. Nikdy ale nesázejte do promrzlé, nepřipravené půdy, to by bylo nejen velmi náročné, ale s největší pravděpodobností úplně zbytečné, protože by sazenice v takové zemině neprospívaly či dokonce uhynuly.

4. První sekání trávy nadoraz

Vaši pozornost si na jaře zaslouží i trávník. Určitě se hned po zimě nepouštějte do jeho nejkratšího sestřihu, tak radikální zásah a následné sucho by mu určitě neprospělo. První jarní sekání by mělo být důkladné, ale šetrné – trávník by měl mít začátkem jara délku alespoň 3 cm. „Pokud jste trávník dost zkrátili už na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý ze společnosti Hecht.

Mohlo by se vám líbit

Byt plný umění v bývalé tovární hale

Stará tovární budova ve švédském hlavním městě byla přebudovaná na bytový dům. Podařilo se dochovat vysoké stropy a industriální detaily. Jak se da zařídit byt se stropy vysokými čtyři a půl metru tak, aby byl útulný?
marianne.cz

5. Nevyčištěný skleník

Spoustu škůdců a plísní ve skleníku přežije zimu a snadno pak napadne nové rostliny. Skleník proto na jaře vydezinfikujte pomocí dýmovnice, která zneškodní přezimující škůdce a zároveň slouží jako celková dezinfekce. V rámci jarní generálky také omyjte skla a rámy modrou skalicí, vyzkoušejte funkčnost větracího okna, zkontrolujte, zda nepopraskaly polykarbonové části a pozornost věnujte i lištám a gumám. Ty by mohly být zpuchřelé a nemusely by celou sezonu sklo udržet.

6. Zbytky vyhazujete, pak nakupujete

Spadané listí, ostříhané větve, zbytky zeleniny a ovoce – to všechno často končí v plastových pytlích ve sběrném dvoře, jen abyste měli na zahradě uklizeno. Z technických služeb pak jedete rovnou do hobbymarketu koupit pytle se substrátem nebo mulč. Cítíte ten paradox? Pokud si založíte vlastní kompost, stačí i malý, můžete kuchyňský odpad proměnit v super výživný substrát. Větvičky z jarního prořezávání stromů zase stačí prohnat drtičem a máte zadarmo štěpku na záhony.

Info ikona
Skleník je po uplynulé sezóně plný plísní a škůdců. Pokud jste ho nevyčistili už na podzim, určitě ho teď pořádně vydezinfikujte. Foto: Pixabay.com

Skleník je po uplynulé sezóně plný plísní a škůdců. Pokud jste ho nevyčistili už na podzim, určitě ho teď pořádně vydezinfikujte.

7. Neodhadnete vlastní možnosti

Hodně lidí má každé jaro velké oči. Vysadí si spoustu květin i zeleniny, k tomu si pořídí jezírko, anglický trávník náročný na údržbu nebo další zahradní prvky, které je potřeba udržovat, ale už s prvními letními teplotami jejich nadšení ochabuje a raději se usadí u bazénu než u záhonu, který by potřeboval okopat. Pokud je to i váš případ, prokažte si dobrou službu tím, že si pořídíte jen to, co zvládnete v pohodě obstarat. Vaše zahrada tak možná nebude mít tolik fauny (mít domácí vajíčka je super, ale i slepice potřebují dost péče) a flóry, ale za to pro vás bude po celý rok potěšením a ne přítěží. 

Mohlo by se vám líbit

Katka a Honza se rozhodli svůj dům spálit na uhel

Milovníci vaření, bylinek, zvířat i dětí. Pro ně navrhli Mjölk Architekti dům, který je obložený opalovanými prkny. Proto si už při svém vzniku dům vysloužil přezdívku „uhlík“.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Poradna
Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Samolepící tapeta změní váš interiér za pár desítek korun, radí známá influencerka

Poradna
Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit

Ložnice pod šikminami je krásná, ale komplikovaná. Nechte se inspirovat, jak si s omezeným šikovně poradit