Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Sedm jarních chyb, které škodí zahradě: Zjistěte, jestli je děláte také

Jestli si každé jaro děláte velké plány a v dalších měsících jen bezmocně sledujete, jak vaše zahrada chřadne, možná je něco špatně. Zkuste se letos vyhnout všemu, co vašim rostlinám nesvědčí a užít si léto venku a v pohodě!

Terezie Benoni | 19. 03. 2024

1. Udušená půda

Nezáleží na tom, jestli chcete jen pár květinových záhonů a nebo plánujete jíst celou sezónu výhradně zeleninu z vlastních zdrojů. Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, tím se do ní dostane vzduch a zároveň se snadněji promísí s kompostem nebo hnojivy. Jak na to? U menších ploch můžete zvolit ruční kultivátory nebo klasické rýče, na větší plochy jsou ideální elektrické nebo benzínové kultivátory, se kterými nebude taková dřina a práce půjde lépe od ruky.

2. Špatný výběr rostlin

Na krásných záhonech v zahradnictví nebo naaranžované ve stylových dřevěných regálech v hobbymarketu vypadají všechny rostliny krásně. Ještě než se ale necháte unést a naložíte si jich plné auto, zeptejte se personálu (nebo si to rovnou na místě vygooglujte), jaké má rostlina nároky. Promyslete si, kam ji na zahradě dáte a ověřte si, jestli jí bude vyhovovat tamější složení půdy nebo stanoviště a (ne)dostatek přímého slunce. Jinak budete každé jaro jen zbytečně utrácet za krásné květiny, sazenice ale i semínka, kterým se u vás už v dubnu nebo květnu přestane dařit.

Info ikona
Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, jinak budou vaše rostliny živořit. Foto: Pixabay.com

Pokud hodláte jakýkoliv kousek půdy osázet, musíte ji pořádně prokypřit a zrýt, jinak budou vaše rostliny živořit.

3. Unáhlené sázení

Nezačínejte sázet dřív, než prokypříte a prohnojíte půdu. Začněte ideálně sazeničkami zeleniny a okrasných květin, na úplném začátku jara se doporučuje také výsadba dřevin. Nikdy ale nesázejte do promrzlé, nepřipravené půdy, to by bylo nejen velmi náročné, ale s největší pravděpodobností úplně zbytečné, protože by sazenice v takové zemině neprospívaly či dokonce uhynuly.

4. První sekání trávy nadoraz

Vaši pozornost si na jaře zaslouží i trávník. Určitě se hned po zimě nepouštějte do jeho nejkratšího sestřihu, tak radikální zásah a následné sucho by mu určitě neprospělo. První jarní sekání by mělo být důkladné, ale šetrné – trávník by měl mít začátkem jara délku alespoň 3 cm. „Pokud jste trávník dost zkrátili už na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý ze společnosti Hecht.

Mohlo by se vám líbit

Byt plný umění v bývalé tovární hale

Stará tovární budova ve švédském hlavním městě byla přebudovaná na bytový dům. Podařilo se dochovat vysoké stropy a industriální detaily. Jak se da zařídit byt se stropy vysokými čtyři a půl metru tak, aby byl útulný?
marianne.cz

5. Nevyčištěný skleník

Spoustu škůdců a plísní ve skleníku přežije zimu a snadno pak napadne nové rostliny. Skleník proto na jaře vydezinfikujte pomocí dýmovnice, která zneškodní přezimující škůdce a zároveň slouží jako celková dezinfekce. V rámci jarní generálky také omyjte skla a rámy modrou skalicí, vyzkoušejte funkčnost větracího okna, zkontrolujte, zda nepopraskaly polykarbonové části a pozornost věnujte i lištám a gumám. Ty by mohly být zpuchřelé a nemusely by celou sezonu sklo udržet.

6. Zbytky vyhazujete, pak nakupujete

Spadané listí, ostříhané větve, zbytky zeleniny a ovoce – to všechno často končí v plastových pytlích ve sběrném dvoře, jen abyste měli na zahradě uklizeno. Z technických služeb pak jedete rovnou do hobbymarketu koupit pytle se substrátem nebo mulč. Cítíte ten paradox? Pokud si založíte vlastní kompost, stačí i malý, můžete kuchyňský odpad proměnit v super výživný substrát. Větvičky z jarního prořezávání stromů zase stačí prohnat drtičem a máte zadarmo štěpku na záhony.

Info ikona
Skleník je po uplynulé sezóně plný plísní a škůdců. Pokud jste ho nevyčistili už na podzim, určitě ho teď pořádně vydezinfikujte. Foto: Pixabay.com

Skleník je po uplynulé sezóně plný plísní a škůdců. Pokud jste ho nevyčistili už na podzim, určitě ho teď pořádně vydezinfikujte.

7. Neodhadnete vlastní možnosti

Hodně lidí má každé jaro velké oči. Vysadí si spoustu květin i zeleniny, k tomu si pořídí jezírko, anglický trávník náročný na údržbu nebo další zahradní prvky, které je potřeba udržovat, ale už s prvními letními teplotami jejich nadšení ochabuje a raději se usadí u bazénu než u záhonu, který by potřeboval okopat. Pokud je to i váš případ, prokažte si dobrou službu tím, že si pořídíte jen to, co zvládnete v pohodě obstarat. Vaše zahrada tak možná nebude mít tolik fauny (mít domácí vajíčka je super, ale i slepice potřebují dost péče) a flóry, ale za to pro vás bude po celý rok potěšením a ne přítěží. 

Mohlo by se vám líbit

Katka a Honza se rozhodli svůj dům spálit na uhel

Milovníci vaření, bylinek, zvířat i dětí. Pro ně navrhli Mjölk Architekti dům, který je obložený opalovanými prkny. Proto si už při svém vzniku dům vysloužil přezdívku „uhlík“.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Testovali jsme kupovaná svařená vína: Které vás nadchne a jaké raději nekupovat?

Testovali jsme kupovaná svařená vína: Které vás nadchne a jaké raději nekupovat?

Poradna
Padající rampouchy a sníh na chodníku: Kdo má povinnost je odstranit a koho mohou čekat nepříjemnosti za vzniklé škody

Padající rampouchy a sníh na chodníku: Kdo má povinnost je odstranit a koho mohou čekat nepříjemnosti za vzniklé škody

Poradna
Vyrobte si s námi: Netradiční vánoční truhlíky v podobě vánočních stromečků

Vyrobte si s námi: Netradiční vánoční truhlíky v podobě vánočních stromečků

Poradna
Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

×